Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Aktualności

Znamy nominacje do Wienerberger Brick Award 2016

Ostateczna lista 50 projektów nominowanych do nagrody Brick Award 2016 jest już znana. Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 600 projektów z 55 krajów z całego świata. Zwycięskie projekty wybiera międzynarodowe Jury składające się ze światowej sławy architektów z Włoch, Wielkiej Brytanii, Belgii i Słowenii. Lista zwycięzców projektów zostanie ogłoszona 19 maja 2016 roku.

Wienerberger Brick Award, konkurs zapoczątkowany w 2004 roku, co dwa lata wyłania znakomite przykłady nowoczesnej i innowacyjnej architektury ceramicznej. W 2016 roku Wienerberger przyzna tę międzynarodową nagrodę po raz siódmy. W edycji 2016 z ponad 600 projektów pochodzących z 55 krajów zespół krytyków architektury wyselekcjonował ostateczną listę projektów – kandydatów do nagrody Wienerberger Brick Award 2016. Nagroda zostanie przyznana w pięciu kategoriach:

 • Budynek mieszkalny (Residential Use),
 • Budynek użyteczności publicznej (Public Use),
 • Modernizacja (Re-Use),
 • Budynek w zabudowie uzupełniającej (Urban Infill)
 • Specjalne zastosowanie (Special Solution).
Wśród 50 wybranych realizacji znalazł się The Dr Chau Chak Wing Building stanowiący główny element kampusu Uniwersytetu Technologicznego w Sydney w Australii Wśród 50 wybranych realizacji znalazł się The Dr Chau Chak Wing Building stanowiący główny element kampusu Uniwersytetu Technologicznego w Sydney w Australii

Profil nominowanych projektów w 7 edycji nagrody jest bardzo zróżnicowany. Wśród 50 wybranych realizacji znalazł się The Dr Chau Chak Wing Building stanowiący główny element kampusu Uniwersytetu Technologicznego w Sydney w Australii. Budynek zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Franka Gehry’ego, laureata nagrody Pritzkera znanego z realizacji niemal ikonicznych budynków, jak Muzeum Guggenheima w Bilbao i Daryl Jackson Robin Dyke Architects.

Uwagę krytyków zwrócił także irański projekt Hooba design group, który jest nowoczesną interpretacją tradycyjnej architektury tego kraju. Znajdujący się w samym centrum miasta sklep, o powierzchni zaledwie 28 metrów, został przearanżowany na kawiarnię. Wybór materiału – cegły – zainspirowany jest otaczającymi go budynkami i sklepami rzemieślniczymi. Projekt wyróżnia się wystrojem wnętrza, którego styl doskonale wpisuje się w lokalizację - serce Teheranu.

Wśród nominowanych są także projekty o specjalnym znaczeniu dla lokalnych społeczności. Przykładem jest Women’s Opportunity Center (WOC) powstałe w Rwandzie. Centrum zostało zaprojektowane przez Sharon Davis Design jako innowacyjny budynek, który prezentuje pasywne ochładzanie budynku i solarne zacienianie. Niska zabudowa zainspirowana jest tradycyjną architekturą afrykańskich wiosek. Zabudowa w ludzkiej skali pozwala na wytwarzanie się więzi społecznych i poczucia bezpieczeństwa uczestniczących kobiet. Udogodnienia takie jak klasy lekcyjne, przestrzenie gościnne oraz miejsce, gdzie kobiety mogą sprzedawać produkty wykonane przez siebie rozwija ich przedsiębiorcze umiejętności.

Tegoroczne nominacje mają także polski akcent, czyli Teatr Szekspirowski w Gdańsku zaprojektowany przez włoskiego architekta prof. Renato Rizziego. Jego lokalizacja w mieście nie jest przypadkowa. Powstał w pobliżu miejsca, w którym według archiwaliów w XVII wieku działa tzw. szkoła Fechtunku, instytucja, w której wystawiano dramaty Szekspira. Surowa i nowoczesna forma architektoniczna jest podkreślona ciemną cegłą użytą jako materiał na elewacji. Tworzy to kontrast między intensywną i ciemną formą budynku, praktycznie bez otworów okiennych, a jasnym rozświetlonym wnętrzem. Projekt wyróżnia się również przez otwierany dach w głównej sali, dzięki czemu niektóre spektakle mogą odbywać się pod gołym niebem.

Teatr Szekspirowski w Gdańsku

Prezentacja wszystkich nominowanych projektów znajduje się na www.brickaward.com.

Spośród nominowanych do nagrody projektów międzynarodowe, złożone z architektów Jury wyłania zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Oceniając prace Jury bierze pod uwagę takie kryteria jak: innowacyjność projektu bryły, umiejętne wykorzystanie ceramiki jako materiału w połączeniu z funkcjonalnością, zrównoważonym rozwojem i efektywnością energetyczną. Spektrum możliwych zastosowań materiałów ceramicznych to poza klasycznymi cegłami konstrukcyjnymi czy elewacyjnymi również kreatywnie zastosowane elewacyjne panele z ceramiki, dachówki ceramiczne bądź ceglany bruk. Specjalna uwaga członków Jury kieruje się na to, w jaki sposób budynek komponuje się z otoczeniem oraz na formę, estetykę i jakość architektury ogólnie. Zastosowanie ceramiki marki Wienerberger nie jest warunkiem wzięcia udziału w konkursie i nie stanowi kryterium oceny.

Jury

W Jury tegorocznej edycji zasiadają: Laura Andreini, Archea Associati, Włochy, Johan Anrys, 51N4E, Belgia, Matija Bevk, bevk perovic arhitekti, Słowenia oraz Alfred Munkenbeck, Munkenbeck + Partners, Wielka Brytania.

Ceremonia wręczenia nagród oraz konferencja prasowa z udziałem zwycięzców odbędzie się w Wiedniu, 19 maja br. Wydarzeniu będzie towarzyszyło sympozjum architektoniczne. Zwycięzca otrzyma również nagrodę pieniężną w wysokości 7 tys. Euro.

Nagroda architektoniczna Wienerberger Brick Award honoruje innowacyjną, o wysokiej jakości na skalę międzynarodową architekturę ceramiczną, która pokazuje jak rozmaite, różnorodne drogi prowadzą do idei zastosowania ceramiki we współczesnej architekturze. Jednocześnie nagroda, a w szczególności towarzyszący jej album architektoniczny, daje pasjonatom architektury i ekspertom w branży przegląd aktualnych trendów w międzynarodowej architekturze z ceramiki z jej niebywale szerokim spectrum zastosowań.

Album Brick’16

Podobnie jak w poprzednich latach, Wienerberger wspólnie z prestiżowym wydawnictwem "Callwey Publishing House" wyda obszerny album zatytułowany "Brick’16", zawierający wszystkie 50 nominowanych do nagrody oraz zwycięskich realizacji. To wyjątkowe wydawnictwo będzie miało swoją premierę w trakcie gali rozdania nagród w maju 2016 r.

aktualizacja: 2016-10-03

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze