Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Artykuły

Elewacja imitująca granit i bale za 32 000 zł

Za ocieplenie budynku i wykończenie elewacji zabraliśmy się w maju, po przymrozkach a przed upałami. Firma wykonawcza wiedziała, jak postępować z okładziną z betonu i z tynkiem silikatowym, ale nie potrafiła zrobić imitacji bali z innego rodzaju tynku - mówią Maria i Jurek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy elewację układali w 2015 r.

Elewacja imitująca granit i bale za 32 000 zł

Dom: dwukondygnacyjny, o pow. 166 m2. Ściany – dwuwarstwowe z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 25 cm; termoizolacja: ze styropianu (z grafitem) o gr. 20 cm.

Elewacje:

 • Tynk silikatowy w kolorze białym oraz tynk imitujący drewno. 
 • Oblicówka – z okładziny betonowej z posypką mineralną imitującą granit. 
 • Cokół – wykończony identyczną okładziną z betonu. 
 • Parapety – stalowe. 
 • Podbitka – z PVC. 
 • Oświetlenie – lampy LED.
Okładzinę z betonu w kolorze grafitowym zaimpregnowano specjalnym preparatem
Okładzinę z betonu w kolorze grafitowym zaimpregnowano specjalnym preparatem

Decyzja: w gotowym projekcie nie podobała nam się klasyczna biało-czerwona wersja wykończenia elewacji. Nieco bliższa była nam druga, nowocześniejsza wersja, z zastosowaniem okładziny z drewna i szarego kamienia. Jednak nadal nie przekonywała nas w stu procentach. Obawialiśmy się, że drewno wypłowieje i zwichruje się, a my staraliśmy się uniknąć jakiejkolwiek konserwacji. Po doświadczeniach z poprzednich domów mieliśmy już własne wskazania, potrzebowaliśmy je tylko zawrzeć w nowym projekcie elewacji. Zrobił go dla nas, za dodatkowe 500 zł, architekt adaptujący wyjściowy projekt.

Nasz obecny dom jest stale wystawiony na kurz i słońce, więc wykluczyliśmy tynki mineralne – w poprzednim domu bardzo się brudziły i zarastały glonami. Tynk silikatowy ma za zadanie przetrwać długie lata i nadawać się do mycia. Imitację desek wokół okien i na fragmentach ścian wykonaliśmy natomiast ze specjalnej masy tynkarskiej, na której przy pomocy szablonu murarz odcisnął wzór starych bali. Jesteśmy zadowoleni z uzyskanego efektu.

Zamiast drogiej okładziny z naturalnego kamienia zastosowaliśmy okładzinę z betonu, świetnie imitującą granit. Elewacje, po naszych zmianach, z każdej strony wyglądają tak, jak sobie wymarzyliśmy.

Elementy imitujące bale wykonano ze specjalnej zaprawy tynkarskiej, szablonu i bejcy (jej barwę dobrano do ram okien).
Elementy imitujące bale wykonano ze specjalnej zaprawy tynkarskiej, szablonu i bejcy (jej barwę dobrano do ram okien)

Elewacja imitująca granit i bale - rady i przestrogi:

Za ocieplenie budynku i wykończenie elewacji zabraliśmy się w maju, po przymrozkach a przed upałami. Firma wykonawcza wiedziała, jak postępować z okładziną z betonu i z tynkiem silikatowym, ale nie potrafiła zrobić imitacji bali z innego rodzaju tynku. Wykonał ją dopiero zaprzyjaźniony murarz, który znał tę zaprawę. Naniósł ją w wyznaczonych miejscach i jeszcze na mokro, przy pomocy szablonu, odcisnął wzór bali. Po wyschnięciu tynku pomalował go specjalną bejcą na wybrany kolor.

Nie ukrywamy, zaskoczyły nas wysokie koszty tej robocizny. Plusy są takie, że takiego tynku nie trzeba konserwować i tylko z bardzo bliskiej odległości widać, że to imitacja drewna. Podczas wnoszenia do domu mebli dostawcy uszkodzili "bale" mechanicznie, ale po pomalowaniu bejcą, ślad zniknął.

Elewacja imitująca granit i bale - koszty:

 • 32 240 zł, w tym tynk imitujący bale ok. 8000 zł.
Przy oknach i wejściach do budynku zastosowano materiały, na których nie widać brudu i uszkodzeń mechanicznych
Przy oknach i wejściach do budynku zastosowano materiały, na których nie widać brudu i uszkodzeń mechanicznych

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-03-24

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze