Budujemy Dom
Stan surowy / Elewacje domów / Porady ekspertów

Jak dobrać tynk zewnętrzny w zależności od lokalizacji domu?

Odpowiedź eksperta: Przy zakupie tynku elewacyjnego powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kwestie estetyczne i zasobność naszego portfela. Równie ważne jest to, w jakiej okolicy znajduje się nasz dom oraz jakimi płytami izolacyjnymi chcemy go ocieplić.

Jak dobrać tynk zewnętrzny w zależności od lokalizacji domu?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę aspekt ekonomiczny, najlepszym rozwiązaniem będzie tynk akrylowy. Akryl, będący głównym spoiwem tynku, sprawia że powłoka jest elastyczna, a więc odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz chroni przed szkodliwym działaniem wody, nie dopuszczając do penetrowania przez nią elementów termoizolacji.

Tynku akrylowego nie możemy jednak użyć na ocieplenie z wełny mineralnej. Co wtedy? W takim przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tynk siloksanowy. Charakteryzuje się on wysoką dyfuzyjnością pary wodnej (oddycha), dzięki czemu stanowi idealne połączenie z wełną.

Duże znaczenie ma również drugi aspekt, czyli lokalizacja domu. Budynki położone blisko skupisk zieleni oraz zbiorników wodnych narażone są na działanie wilgoci. Często skutkuje to porostami na elewacji. Aby zminimalizować takie ryzyko, należy zastosować tynk silikatowy. Charakteryzuje się on wysokim odczynem pH, który ogranicza możliwość występowania grzybów czy glonów na elewacji. Nadaje się zarówno na ocieplenie wykonane ze styropianu, jak i wełny mineralnej.

Z kolei tynk silikonowy to idealne rozwiązanie dla domów usytuowanych na obszarach o podwyższonym zanieczyszczeniu, głównie na terenach miejskich. Stworzona powłoka jest nie tylko wyjątkowo odporna na zanieczyszczenia – posiada również zdolność samooczyszczania się podczas opadów deszczu (jest to tzw. "efekt lotosu"). Nie wymaga więc częstych zabiegów konserwacyjnych. Tynk silikonowy jest również odporny na działanie wody i wilgoci, jednocześnie jest paroprzepuszczalny. Można go więc użyć zarówno na wełnie mineralnej, jak i na styropianie.

Marek Grzesiak
Product Manager Systemy Ociepleń KNAUF

aktualizacja: 2017-04-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jak ja się cieszę, że dobrałem Foveo Tech TN30 i jak to tynk silikonowy nie muszę martwić się o jego stan przez najbliższe lata.

rower

19 Wrz 2017, 20:14

Super wskazówki, dziękuję!

Gość kLARA

19 Lip 2017, 15:35

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują!
Fasada Roku 2017 na półmetku. Internauci już głosują! Rywalizacja o miano najlepszej elewacji zrealizowanej w 2017 roku nabiera rozpędu. Swoich reprezentantów w konkursie mają już m.in. Białystok, ...
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko
Masa strukturalna silikonowa Greinplast MSX - elewacja na gładko Elewacje wykonywane "na gładko" zyskują coraz większą popularność. Wyglądają nowocześnie, a równocześnie są trwałe i praktyczne ...
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR
Efekt drewna na elewacji w systemie weber.therm DECOR Weber wzbogaca portfolio produktów o nowe systemowe rozwiązanie umożliwiające wykonanie elewacji do złudzenia przypominającej tą z drewna. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze