Budujemy Dom

Ochrona instalacji elektrycznej - doświadczenia użytkowników (Wojciech)

Artykuł na: 4-5 minut

Ochrona instalacji elektrycznej w domu Wojciecha, członka Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; powierzchnia użytkowa – 205 m2; wymiary budynku 14 × 15 m; dach pokryty blachodachówką z aluminium.

 

<br.> Instalacja: Brak instalacji odgromowej na zewnątrz budynku. Wewnątrz – ograniczniki przeciwprzepięciowe zamontowane w rozdzielnicy oraz listwy ochronne umocowane w gniazdach bezpośrednio przed urządzeniami, które powinno się zabezpieczyć (kocioł grzewczy, komputer, sprzęt hi-fi, TV, wideo, itd.).

 

Decyzja: Nie wiem, czy instalacja odgromowa w naszym domu jest niezbędna. Przepisy budowlane tego nie wymagają, a rozglądając się po okolicy, zauważyłem zaledwie kilka budynków zaopatrzonych w takie zabezpieczenie. Nasz budynek nie jest najwyższy (dookoła są tylko budynki jednorodzinne), a ponadto niedaleko rosną wysokie drzewa oraz las, dlatego liczę, że najpierw ewentualny piorun trafi w drzewa. Jednak zaczynam się zastanawiać, czy nie zainstalować takiej ochrony, jako uzupełnienie przeciwprzepięciowej.

 

Co do instalowania ograniczników przeciwprzepięciowych polecam je gorąco. Od 2002 roku reguluje to zresztą prawo. Zamontowałem je na etapie budowy domu, w tablicy rozdzielczej. Instalację elektryczną z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi wykonał u nas elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.

 

Porady i przestrogi

 

4 ochronniki przeciwprzepięciowe typu C, chroniące poszczególne obwody
4 ochronniki przeciwprzepięciowe typu C, chroniące poszczególne obwody

– Mieszkając zaledwie 15 kilometrów od stolicy, bardzo często przekonuję się, w jak kiepskim stanie są w Polsce sieci energetyczne. W okolicy standardem są kilkusekundowe wyłączenia prądu w ciągu doby (nawet gdy nas nie ma w domu, poznajemy to po zerowaniu się zegarów w programatorach, np. w kuchence elektrycznej).

 

Wyłączenia następują zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. I nie ma to nic wspólnego z występowaniem burzy czy porywistego wiatru. W sieci energetycznej powstają wtedy nagłe skoki napięcia, które mogą uszkodzić wiele domowych urządzeń.

 

W naszym przypadku była to strata kilkuset złotych. Niedługo po przeprowadzce spalił się zasilacz do komputera, a przy kotle gazowym – układ sterowania oraz wentylator nadmuchowy. Ograniczniki przepuściły jednak nagłe przepięcie! Pech chciał, że zdarzyło się to w grudniu, więc w domu było zimno. Schroniliśmy się u siostry, która mieszka w sąsiedztwie.

 

Dlatego po tym fakcie dodatkowo dokupiłem 4 listwy ochronne, które stosuję bezpośrednio do zabezpieczenia tych i innych ważnych dla domu urządzeń.

 

Zastosowałem je również przy wrażliwych urządzeniach elektronicznych tj. hi-fi/ TV/wideo oraz kuchence/lodówce/piekarniku. Radzę je koniecznie używać przy kotle grzewczym! Listwy nie są drogie (w zależności od klasy 60–80 zł) i można je kupić w każdym sklepie AGD, hurtowniach elektrycznych i przez Internet. Polecam. Można je kupić i zastosować samodzielnie, bez udziału elektryka.

 

– Myślę o wykorzystaniu połaci dachu pokrytego blachodachówką z aluminium jako elementu instalacji odgromowej. To będzie chyba dobra metoda, bo blacha ma grubość 0,6 mm. Wkrótce zamierzam wykonać uziomy, ale najpierw dokładnie sprawdzę, jaki rodzaj uziomu najlepiej nadaje się dla naszego domu i gruntu. Jeszcze z nikim się nie konsultowałem w tej sprawie i nie znam cen. Pocieszam się, że na razie od bezpośredniego uderzenia pioruna strzegą nas wysokie drzewa i las.

 

– Wiem, że są strony internetowe, gdzie można na bieżąco sprawdzić, czy nadciągają gwałtowne i niebezpieczne burze. Warto niekiedy do nich zajrzeć.

 

Materiały: W rozdzielnicy – 4 ochronniki przeciwprzepięciowe typu C, chroniące poszczególne obwody.

 

Koszty: 4 ograniczniki przeciwprzepięciowe – łącznie około 400 zł oraz 4 listwy ochronne – po 60 zł każda.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-01-29

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Myślę o wykorzystaniu połaci dachu pokrytego blachodachówką z aluminium jako elementu instalacji odgromowej. To będzie chyba dobra metoda, bo blacha ma grubość 0,6 mm. Wkrótce zamierzam wykonać uziomy, ale najpierw dokładnie sprawdzę, ...

retrofood

20 Mar 2016, 21:07

Kwoty podane w artykule są już nieaktualne. Czteropolowy ogranicznik typu C to koszt ok. 110 zł. Jednopolowy - 30 zł. Tym BC dostać można od 55 zł. za jedno pole.Nic nie stoi na przeszkodzie, by montować więcej przepięciówek. Jest to wręcz zalecane w wielu przypadkach, np. gdy od ...

Gość IXI

20 Mar 2016, 19:17

Wszyscy mają własne zdanie. Pokończone szkoły, uczelnie. Dyplomy, uprawnienia, świadectwa kwalifikacyjne etc. Obiekt wykonany zgodnie z obowiązujacymi przepisami, w literki przedwówców wyposażony (A, B, C), pomierzony, odebrany. Nowy! Zsiedlony. Energetyka wystawiła na stronie internetowej ...

Gość HandBurtHelpLaiter

07 Lut 2013, 14:48

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Elegancki ściemniacz uniwersalny z Impresji
Elegancki ściemniacz uniwersalny z Impresji Dzięki eleganckiemu ściemniaczowi uniwersalnemu z serii Impresja, łagodnie można zmniejszyć ilość światła, stwarzając przytulną atmosferę, ...
Nowość OSPEL: łączniki serii Aria
Nowość OSPEL: łączniki serii Aria OSPEL wprowadził do oferty nowe łączniki z serii Aria. Jest to połączenie nowoczesnego wzornictwa i idealnych proporcji. Oryginalności ...
Prąd przez internet - nie trać energii na wysokie rachunki
Prąd przez internet - nie trać energii na wysokie rachunki Minimum formalności, szybka obsługa, a przede wszystkim niższe rachunki za energię elektryczną nawet o 30%. Czy wiesz, że rachunki za prąd ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze