Budujemy Dom

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu według własnego projektu

Artykuł na: 4-5 minut

Wpuszczane halogeny zamontowałem w podbitce dachu, bo dekoracyjnie oświetlają z góry każdy bok domu, ponadto w tamtym czasie były bardzo modne. Nawet nad wjazdem do garażu jest tylko takie oświetlenie - mówi Jurek, Członek Klubu Budujących Dom, który oświetlenie zewnętrzne założył w 2003 r.

Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu według własnego projektu

Oświetlenie na domu:

 • IP 44, oprawy wpuszczone w podbitkę dachu z żarówkami halogenowymi (dookoła budynku); lampa wisząca na ganku i 2 kinkiety na ścianie przy tarasie ze świetlówkami kompaktowymi o mocy 8 W i z barwą światła ciepła biel. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 6 obwodów.

Oświetlenie na działce:

 • IP 65, przy furtce latarnia o wys. 2,30 m z czujnikiem zmierzchu i świetlówką kompaktową o mocy 11 W. Do wyeksponowania roślin - 2 halogeny oraz 8 małych reflektorków na ostrzach. 
 • Instalacja elektryczna - latarnia i halogeny zasilane prądem z sieci 230 V, kable ziemne YKY. Reflektorki na obwodzie niskonapięciowym 12 V (z transformatorkiem).
Wisząca lampa we wnęce nad gankiem
Wisząca lampa we wnęce nad gankiem

Decyzja: wpuszczane halogeny zamontowałem w podbitce dachu, bo dekoracyjnie oświetlają z góry każdy bok domu, ponadto w tamtym czasie były bardzo modne. Nawet nad wjazdem do garażu jest tylko takie oświetlenie. Duże halogeny, teraz często zakładane z czujnikiem ruchu i zmierzchu, po prostu rażą mnie w oczy i utrudniają, a nie ułatwiają, wjazd do garażu. Z tego powodu nie chciałem ich mieć w strefie wjazdowej i słusznie zrobiłem. Halogenów używam natomiast w głębi ogrodu, podświetlam nimi oczko wodne, kaskadę i kępę brzóz. Tam się sprawdzają!

Kiedy byłem w sanatorium, bardzo spodobało mi się podświetlenie od dołu halogenami nagich koron drzew i po powrocie skopiowałem ten pomysł przy oczku wodnym. We wnęce przy drzwiach wejściowych zawiesiłem górną lampę, żebyśmy z żoną dobrze widzieli zamki i klamkę. Oprawa jest taka sama, jak kinkiety, które zawiesiłem na tarasie za domem. Przestrzeń przy furtce oświetliłem dopiero kilka lat po przeprowadzce wysoką latarnią, po stwierdzeniu, że brakuje tam światła. Wkręciłem mocną świetlówkę kompaktową.

Oświetlenie oczka wodnego
Latarnia przy furtce

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Obecnie zewnętrznym oświetleniem domu operuję następująco - na co dzień używam jedynie latarni przy furtce i lampy na ganku. Kiedy przyjmujemy gości, szykuję pełną iluminację, czyli dodaję halogeny w podbitce, a nawet dekoracyjne oświetlenie w ogrodzie. Najbardziej przydatna jest latarnia przy furtce. Wyposażyłem ją w czujnik zmierzchu, dzięki któremu w całej strefie wejściowej i wjazdowej oraz na fragmencie prywatnej drogi jest dostatecznie widno po zapadnięciu zmroku. Warto montować czujnik zmierzchu!

  Resztą lamp zarządzam ręcznie, bo nie miałem potrzeby automatyzować oświetlenia. Robiąc dziś oświetlenie na domu, znowu bym zastosował oprawy w podbitce. Dają ładny efekt. Do tej pory żaden halogen nie przepalił się, pewnie dlatego, że z zasady nie kupuję tandety i po trosze dlatego, że rzadziej używam tych obwodów świetlnych. Kiedy halogeny padną, wymienię je na LED-y.

 • Oświetlenie zewnętrzne zaprojektowałem na wyczucie sam. Wskazywałem elektrykowi miejsca, gdzie chcę mieć lampy, a on sam niczego nie zmienił, ani nie odradził. Wyprowadził kable gdzie trzeba. Poprosiłem go również o położenie kabla do latarni przy furtce i halogenów nad oczkiem wodnym. Specjalne kable ziemne YKY umiejscowił w rowach o głębokości 60 cm, fachowo zabezpieczył i oznaczył folią. Jest to ważne, bo podczas przesadzania roślin udało mi się przeciąć płytko usytuowany obwód niskonapięciowy 12 V, na którym mam niskie reflektorki do podświetlania rabat.

Oświetlenie zewnętrzne - koszty:

 • górna lampa i kinkiety 120-145 zł/szt.; 
 • latarnia (własnej roboty) 100 zł.
Oświetlenie w podsufitce
Kinkiet na elewacji

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Właściciel zastosował halogeny w okapie dachu, na ganku - lampę wiszącą.

aktualizacja: 2018-05-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".