Budujemy Dom

Dobrałam oświetlenie wnętrz, ale szybko mi się opatrzyło!

Artykuł na: 6-9 minut

Plafoniery ze spieku kwarcowego wyprofilowanego w kształt fali nie powinnam zawieszać na ścianie. Podczas najbliższego remontu zdejmę ją ze ściany na klatce schodowej. Opatrzył mi się również żyrandol w jadalni, więc szukam nowego - mówi Monika, która wraz z Maćkiem są Członkami Klubu Budujących Dom, a osprzęt i oświetlenie dobierali w 2011 i 2012 r.

Dobrałam oświetlenie wnętrz, ale szybko mi się opatrzyło!

Osprzęt elektroinstalacyjny:

 • z PVC, w wielu miejscach wielomodułowy, w tym 4 ściemniacze w formie pokręteł, 
 • klawiszowe przyciski do sterowania roletami zewnętrznymi (na całym parterze), łączniki schodowe, łączniki krzyżowe, 
 • osprzęt bryzgoszczelny w tzw. pomieszczeniach mokrych, w garażu i kotłowni - odporny na wilgoć, pył, uszkodzenia mechaniczne. 
 • listwy z gniazdami antenowymi, internetowymi, telewizyjnymi, głośnikowymi.

Oświetlenie: instalacja z napięciem 230 V, m.in. z żarówkami halogenowymi, diodami i taśmami LED oraz kilka obwodów niskonapięciowych 12 V, z transformatorkiem. Wszędzie ciepła barwa światła.

W łazience dzieci subtelną ciepłą iluminację tworzą taśmy LED, a intensywną - halogeny i podłużna oprawa nad lustrem
W łazience dzieci subtelną ciepłą iluminację tworzą taśmy LED, a intensywną - halogeny i podłużna oprawa nad lustrem.

Decyzja: dom i wystrój pomieszczeń zaprojektował dla nas doświadczony architekt i to on rozplanował instalację elektryczną, dobrał akcesoria, my sami kupiliśmy tylko lampy i dodaliśmy ściemniacze. Po siedmiu latach korzystania z tych rozwiązań, nie potrzebujemy niczego modernizować. Dobrze wyznaczył przebieg instalacji elektrycznej, lokalizację oraz ilość gniazd, łączników, punktów świetlnych.

Tych elementów jest dużo, w wielu miejscach pogrupował je w kilkuczęściowe moduły poziome i pionowe, które dają wrażenie ładu. Wybraliśmy serię wyrobów o prostym kształcie. Osprzęt wygląda skromnie i nie rzuca się w oczy, ale zarządza ważnymi układami - elektryką, oświetleniem, multimediami, roletami, ogrzewaniem, alarmem.

Klatkę schodową obsługują łączniki schodowe i oświetlenie z taśmami LED
Klatkę schodową obsługują łączniki schodowe i oświetlenie z taśmami LED (w głębi na ścianie plafoniera-fala).
Żyrandol z szkłem Murano (obsługiwany ściemniaczem) zawieszony w salonie
Głównym bibelotem w salonie jest żyrandol z szkłem Murano (obsługiwany ściemniaczem).

Oświetlenie - rady i przestrogi:

 • Maciek: Ściemniaczy używaliśmy w poprzednim domu i bardzo dobrze się sprawdzały, dlatego koniecznie chciałem je mieć w nowym. Przeznaczyłem je do lamp górnych w salonie, jadalni, holu. Sprawiają, że pokrętłami w prosty sposób możemy zwiększać lub zmniejszać natężenie światła w wybranych pomieszczeniach. Polecam to rozwiązanie, bo daje efekt 2 w 1 - miejsca wspólnego wypoczynku zazwyczaj otulam subtelnym światłem - przy przyciemnionym lepiej ogląda się filmy i relaksuje - ale na żądanie mogę natychmiast zmienić je na intensywne.

  Godne zastosowania są obwody z łącznikami krzyżowymi i schodowymi. Dzięki nim operowanie światłem jest wygodne, nie krążymy po domu. Rolety zewnętrzne założyliśmy już podczas wznoszenia budynku i na etapie układania elektryki wyposażyliśmy je w elektryczne siłowniki i przyciski sterujące. To funkcjonalniejsze rozwiązanie, niż ręczne operowanie roletami.

  W salonie, family room i gabinecie postarałem się o położenie instalacji teletechnicznych, np. telewizyjnej, antenowej, internetowej, i wykończenie ich wielomodułowym osprzętem we wspólnej ramce. Wiszące lampy, plafoniery bądź halogeny w sufitach oraz kinkiety na ścianach mamy w każdym pomieszczeniu. Dla mnie to oświetleniowe must have. Żona bardzo starannie dobrała oprawy, a ja żarówki.
W sypialni małżeńskiej zastosowano światło górne (taśmy LED i plafoniery) oraz kinkiety przy łóżku. Do obsługi lamp - łączniki klawiszowe
W sypialni małżeńskiej zastosowano światło górne (taśmy LED i plafoniery) oraz kinkiety przy łóżku. Do obsługi lamp - łączniki klawiszowe.
Różne typy włączników oświetleniowych
Różne typy włączników oświetleniowych
 • Monika: Do strefy wejściowej i dziennej dopasowałam lampy polskich i włoskich producentów. Zależało mi na oprawach eleganckich, ciekawie dekorujących daną przestrzeń. W wystroju pomieszczeń kładłam nacisk na szlachetne materiały, podobne miało być oświetlenie. W niektórych miejscach domu lampy to wnętrzarska biżuteria.

  Na przykład do wiatrołapu zakupiłam prosty wiszący klosz z kamieniami półszlachetnymi, który wykonała polska artystka. W holu zawiesiłam komplet czterech włoskich lamp z jednej linii wzorniczej ze szkła białego i czarnego, w salonie - żyrandol ze szkłem Murano. Takie piękne obiekty wymagają jedynie subtelnego wyeksponowania.

  W kuchni z nowoczesną zabudową nie chciałam stosować górnych szafek, ale potrzebowałam dobrze oświetlić długie blaty biegnące w układzie litery U. Czynią to z góry i punktowo żarówki halogenowe i diody LED, wkręcone w pojedyncze i podwójne oprawy sufitowe. Podwójne oprawy działają w obwodzie niskonapięciowym na 12 V, z transformatorkiem. Celowo nie przykleiłam pod stopnicami schodów długich taśm LED, tylko odcinki po 10 cm. Dzięki temu na drewnie mniej odznacza się kurz, który niestety się pojawia, choć często odkurzamy albo myjemy schody.

  W sypialni małżeńskiej jest wieczorem dostatecznie jasno, ponieważ mamy tu dwie plafoniery w podwieszonym suficie, pod nim taśmę LED, przy łóżku natomiast - 2 kinkiety i łączniki umożliwiające obsługę górnych lamp z łóżka. Niektóre dają łagodne, inne intensywne światło. Podobny efekt starałam się uzyskać w łazience dzieci. Tu również zastosowałam oświetlenie różnorodne - taśmy LED w suficie podwieszanym, dwie górne oprawy halogenowe z trzema diodami LED, a nad lustrem podłużną lampę.

  W dobieraniu oświetlenia nie wszystko mi się udało! Plafoniery ze spieku kwarcowego wyprofilowanego w kształt fali nie powinnam zawieszać na ścianie. Podczas najbliższego remontu zdejmę ją ze ściany na klatce schodowej, bo w tym miejscu nie ujawnia się ten artystyczny zamysł. Fala zdecydowanie bardziej uwidoczni się pod sufitem w przedsionku. Opatrzył mi się również żyrandol w jadalni, więc szukam nowego.

  Choć planuję zmienić kolorystykę ścian, zapewne pozostawię obecny osprzęt elektroinstalacyjny, bo jest go dużo, ma uniwersalny kremowy kolor i plastik się nie zestarzał. Wadą wybranej serii jest to, że niektóre elementy już wcześniej były trudno dostępne, a produkcji niektórych zaprzestano.
Oświetlenie lustra
Oświetlenie sufitowe

Koszt oświetlenia:

 • osprzęt 30-100 zł/szt.; 
 • żyrandol w salonie 3200 zł; 
 • komplet lamp w holu 5000 zł;
 • lampa w wiatrołapie 3000 zł.
Oświetlenie: lampa wisząca
Oświetlenie w holu

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-09-21

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".