Instalacja elektryczna w domu z bali - reportaż

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Instalacja elektryczna w domu z bali - reportaż

Podczas generalnego remontu i rozbudowy domu z bali, całkowicie wymieniłem instalację elektryczną. Nie wyobrażałem sobie swojego domu bez zdalnego sterowania. Zastosowałem ogólnoeuropejski przewodowy system magistralny - mówi Marcin, który wraz z Karoliną są Czytelnikami Budujemy Dom, a osprzęt elektroinstalacyjny dobierali w 2019 r.

Osprzęt elektroinstalacyjny:

  • Markowe panele do sterowania systemem domu inteligentnego.
  • Ramki ze szkła i łupka kamiennego.
  • Łączniki klawiszowe i gniazda z PVC (z klapkami), w kolorze czarnym, pogrupowane w większe i mniejsze moduły; na klatce schodowej czujniki ruchu do automatycznego oświetlenia; gniazda do sprzętu RTV, antenowe, internetowe, głośnikowe.

Decyzja: Marcin - podczas generalnego remontu i rozbudowy domu z bali, całkowicie wymieniłem instalację elektryczną po poprzednich właścicielach i jednocześnie mocno ją zmodernizowałem. Zajmuję się zawodowo systemami inteligentnymi, więc nie wyobrażałem sobie swojego domu bez zdalnego sterowania. Zastosowałem ogólnoeuropejski przewodowy system magistralny. Użyłem go do zintegrowania pracy układu ogrzewania, wentylacji mechanicznej, oświetlenia, multiroom, w przyszłości dojdzie sterowanie instalacją z klimatyzatorami.

Do operowania tak wieloma różnymi układami przeznaczyłem osprzęt elektroinstalacyjny kilku renomowanych firm, w tym panele ścienne, w które są wbudowane czujniki pomiaru i regulacji temperatury - mogłem to zrobić, bo mam system inteligentny tzw. otwarty. Zaplanowałem je w każdym wnętrzu, natomiast w środku strefy dziennej - panel centralny, którym z jednego miejsca możemy sterować wszystkimi układami i uruchamiać określone scenariusze. Inny poręczny wariant zdalnego sterowania to aplikacja na smartfonie i przez Internet.

Ponieważ w wyremontowanych pomieszczeniach zmieniliśmy poprzedni rustykalny styl i kolorystykę na styl soft loft w kolorach białym, szarym, czarnym - do nowej aranżacji dobrałem, z żoną, nowoczesne panele sterujące, zaprojektowane w stylu minimalistycznym, oraz podobne łączniki i gniazda wtykowe, antenowe, internetowe (te ostatnie założyłem na wszelki wypadek, korzystamy z Internetu bezprzewodowo). Osprzęt z PVC ma kolor czarny i matową chropowatą fakturę, a gniazda wtykowe - klapki, bo według mnie zakryte wyglądają dużo lepiej niż otwarte.

W kuchni i łazienkach - gniazda wtykowe z klapką (z PVC), w ramkach z łupka kamiennego.
Panel centralny do sterowania systemem domu inteligentnego
Panel centralny do sterowania systemem domu inteligentnego (w środku parteru).
Panel ścienny z czujnikiem pomiaru i regulacji temperatury
Panel ścienny z czujnikiem pomiaru i regulacji temperatury (w szklanej ramce).

Instalacja elektryczna w domu z bali - rady i przestrogi:

Karolina: W strefie dziennej i pomieszczeniach prywatnych założyliśmy pojedyncze lub pogrupowane rozmaite gniazda i łączniki z tworzywa sztucznego o wysokiej jakości. Celowo zebraliśmy je w ramki z jasnego hartowanego szkła - na przezroczystym gładkim tle czarne chropowate elementy prezentują się lżej i nowocześniej. Ani na tworzywie sztucznym, ani na szkle nie ma dotąd rys, uszkodzeń, jednak na tym ostatnim odznaczają się odciski palców, znikają po przetarciu ściereczką.

Oczywiście, matowa struktura plastiku nie wygląda tak elegancko, jak ramki z prawdziwego łupka kamiennego, które założyliśmy w kuchni i w łazienkach. Kamienne wyroby bardzo nam się podobają, bo dekorują w nienachlany sposób. Chętnie kupilibyśmy ich więcej, lecz są okropnie drogie. Kosztowały trzy razy tyle co szklane. Trwałość i wyjątkowy wygląd ma wysoką cenę.

Koszty instalacji elektrycznej w domu z bali:

  • Pojedyncza ramka szklana około 50 zł/szt., podwójna 100 zł/szt.
  • Pojedyncza ramka z łupka kamiennego 150 zł/szt., podwójna 240 zł/szt.
  • Gniazda plastikowe z klapką 55 zł/szt.
  • Panel centralny 5000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Halogeny w karton-gipsie: Jak zrobić to samemu?
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!