Farma solarna z owcami - nietypowy mariaż w służbie ekologii

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Farma solarna z owcami - nietypowy mariaż w służbie ekologii

W Teksasie i na terenie całych Stanów Zjednoczonych zyskuje na popularności agrowoltaika, czyli współdzielenie ziemi pod produkcję rolną i generację energii słonecznej. Przykładem jest farma solarna Enel w hrabstwie Haskell, gdzie Landon Terry, były kowboj, a obecnie rolnik, opiekuje się stadem 277 owiec. Zwierzęta pasą się na trawach rodzimych, nie zacieniając paneli solarnych.

aktualizacja: 2024-04-11 10:35:19

Agrowoltaika otwiera nowe możliwości wykorzystania ziemi. Rolnicy mogą na tych terenach uprawiać rośliny wspierające owady zapylające lub hodować zwierzęta na mięso. Taka działalność łagodzi napięcia w społecznościach rolniczych i ranczerskich, gdzie panele słoneczne często zajmują dawne tereny uprawne. Ta praktyka nie tylko odpowiada na postulaty ochrony tradycyjnego rolnictwa, ale też jest bardziej ekonomiczna i ekologiczna niż tradycyjne metody.

Agrowoltaika stwarza nowe miejsca pracy, jak w przypadku pana Terry'ego, i pozwala na kontynuację działalności rolniczej nawet na terenach zajętych przez farmy solarne. Zainteresowanie tym podejściem rośnie w całym kraju, co potwierdza badanie National Renewable Energy Laboratory, które mapuje 383 miejsca, gdzie firmy solarne włączyły rolnictwo do swojej działalności.

Pomimo braku specjalnych regulacji w Teksasie, agrowoltaika jawi się jako obiecujący sposób na harmonijne połączenie produkcji energii odnawialnej z rolnictwem, zapewniając jednocześnie ochronę wartościowych gruntów rolnych.

Źródło: https://www.texastribune.org/2023/10/27/texas-solar-farm-sheep-agrivoltaics/

fot. Adobe Stock

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!