W jakich przypadkach można zastosować system powietrzno-spalinowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W jakich przypadkach można zastosować system powietrzno-spalinowy?

Odpowiedź eksperta: W chwili obecnej na rynku jednostek grzewczych najpopularniejsze są kotły z zamkniętą komorą spalania (kotły kondensacyjne). Tego rodzaju jednostki zalecane są jako element grzewczy, spełniający aktualnie obowiązujące normy, przepisy i zalecenia związane z doborem źródła ogrzewania.

aktualizacja: 2019-07-18 08:08:06

Charakteryzują się bardzo wysoką sprawnością, co bezpośrednio przekłada się na znaczące obniżenie kosztów ogrzewania w porównaniu z dotychczas stosowanymi jednostkami kotłowymi.

Kotły z zamkniętą komorą spalania, z uwagi na swoją konstrukcję, wymagają zasysania powietrza do spalania spoza pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Wpływa to w sposób oczywisty na bezpieczeństwo użytkowania systemu grzewczego, jak też nie wpływa na pogorszenie komfortu w pomieszczeniu mieszkalnym (w przypadkach, jeżeli jednostka grzewcza zainstalowana jest poza pomieszczeniem kotłowni, np. w korytarzu czy też łazience).

Niezbędnym wyposażeniem każdego kotła z zamknięta komorą są systemy kominowe spalinowo-powietrzne, umożliwiające zasysanie powietrza do spalania i odprowadzanie spalin na zewnątrz pomieszczenia. Oferta czołowego producenta systemów odprowadzania spalin w Polsce PPH Wadex SA proponuje kilka wariantowych rozwiązań, występujących pod nazwą TURBO:

  1. System koncentryczny (rura w rurze). Wyrzut spalin odbywa się przewodem spalinowym (wewnętrznym), którego elementy wyposażone są w uszczelki (wymóg szczelności w układzie nadciśnieniowym), natomiast pobór powietrza do spalania zapewnia przestrzeń pomiędzy przewodem zewnętrznym a spalinowym.
  2. System rozdzielczy. Osobnymi przewodami realizowane jest zasysanie powietrza (przewód powietrzny) i odprowadzenie spalin na zewnątrz pomieszczenia (przewód spalinowy).
  3. System kominowy zewnętrzny z czerpnią powietrza - rozwiązanie tego rodzaju stosowane jest w przypadku braku technicznych możliwości prowadzenia komina wewnątrz budynku. Z uwagi na jego prowadzenie na zewnątrz obiektu istnieje konieczność izolacji termicznej przewodu spalinowego, co eliminuje wychładzanie się spalin (eliminacja korków lodowych, mogących zatkać komin). Przewód spalinowo-powietrzny prowadzony od kotła zakończony jest czerpnią powietrza (zlokalizowaną za ścianą zewnętrzną budynku), powyżej czerpni system kominowy wykonany jako izolowany.
  4. System kominowy prowadzony w szachcie. Rozwiązanie stosowane w przypadku, gdy mamy do dyspozycji szacht kominowy, wolny od zanieczyszczeń i uszkodzeń powierzchni ścian szachtu. Powietrze do spalania czerpane jest z przestrzeni szachtu. Wewnątrz szachtu prowadzony jest tylko przewód spalinowy. Jest to rozwiązanie alternatywne do komina współosiowego (koncentrycznego, pkt1).

Ryszard Sebastian
Dyrektor Handlowy/Członek Zarządu
PPH Wadex SA

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!