Czy można zamontować dodatkowy zbiornik ciśnieniowy w instalacji grzewczej z kotłem gazowym?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy można zamontować dodatkowy zbiornik ciśnieniowy w instalacji grzewczej z kotłem gazowym?

Rozbudowałem starą instalację grzewczą z kotłem gazowym o kilka grzejników. W okresie niskich temperatur zewnętrznych dochodzi do nadmiernego wzrostu ciśnienia w instalacji, co powoduje otwarcie zaworu bezpieczeństwa. Zamontowane w kotle naczynie wzbiorcze jest prawdopodobnie zbyt małe dla powiększonej instalacji. Czy istnieje możliwość zamontowania dodatkowego zbiornika ciśnieniowego i w jakim miejscu należy go umieścić?

aktualizacja: 2024-05-15 12:35:47

Naczynie wzbiorcze wbudowane w kocioł jest dostosowane do przeciętnej pojemności instalacji grzewczej. W pewnym stopniu można powiększyć tę pojemność, zmniejszając ciśnienie wstępne w powietrznej części naczynia. Zakres zmian pojemności instalacji i odpowiadające mu ciśnienie można z reguły znaleźć w instrukcji montażu kotła.

Jeśli rzeczywista pojemność instalacji jest znacznie większa, a kocioł okresowo pracuje na wysokich parametrach temperatury wody zasilającej, może okazać się niezbędne dodatkowe naczynie. Jego pojemność, przy założeniu temperatury wody do 90°C, można przyjąć na poziomie 10 litrów na każde 150 litrów dodatkowej objętości wody grzewczej.

Montaż naczynia najwygodniej jest wykonać przy użyciu belki z grupy bezpieczeństwa, w pobliżu kotła na doprowadzeniu wody powrotnej. Ciśnienie wstępne powinno być takie samo jak w naczyniu kotła, ale nie niższe niż ciśnienie hydrostatyczne powiększone o 0,2 bara (0,02 MPa). Ciśnienie hydrostatyczne, czyli wywierane przez słup wody, wynika z różnicy wysokości pomiędzy kotłem a najwyżej położonym elementem instalacji c.o. Wysokość 10 metrów daje ciśnienie 1 bara (0,1 MPa).

Najczęściej naczynia wzbiorcze mają kształt okrągły i powinny być montowane w pozycji pionowej z zaworem powietrznym skierowanym do dołu.

Na schemacie otwierającym: Zamknięte naczynie wzbiorcze najlepiej jest założyć na powrocie wody do kotła, skierowane ku dołowi. Wpływa to korzystnie na jego trwałość, bo ma kontakt z mniej gorącą wodą.

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image