Dobór mocy kotła gazowego z uwzględnieniem podgrzewania c.w.u.

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dobór mocy kotła gazowego z uwzględnieniem podgrzewania c.w.u.

Gazowy kocioł kondensacyjny, to aktualnie jedno z najpopularniejszych i najbardziej ekonomicznych źródeł energii cieplnej dla budynków. Ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej za pomocą kotła kondensacyjnego jest całkowicie bezobsługowe, czyste oraz komfortowe.

aktualizacja: 2019-07-15 08:14:37

Wymogi w nowoczesnym budownictwie dążące do zwiększenia izolacyjności przegród zewnętrznych znacząco redukują sezonowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Dlatego też możliwe jest stosowanie urządzeń grzewczych o coraz niższej mocy.

Dla nowo budowanego domu o powierzchni 140 m2 wymagana szczytowa moc na ogrzewanie może wynieść nawet poniżej 7 kW. Nowoczesne kotły kondensacyjne mają zdolność modulacji mocy. Oznacza to, że mogą pracować z wysoką sprawnością w pewnym zakresie pomiędzy mocą minimalną, a maksymalną. Dlatego też przy doborze kotła gazowego w wielu sytuacjach większe znaczenie ma zapotrzebowanie na moc do podgrzania ciepłej wody użytkowej, niż szczytowa moc potrzebna do ogrzania budynku.

Decydując się na wybór kotła gazowego, w pierwszej kolejności należy wybrać sposób przygotowania ciepłej wody. Rozróżnia się tutaj 2 typy kotłów:

  • Kotły dwufunkcyjne podgrzewają ciepłą wodę w sposób przepływowy poprzez wymiennik płytowy zabudowany wewnątrz kotła.
  • Kotły jednofunkcyjne przygotowują ciepłą wodę w osobnym zasobniku, umieszczonym często pod kotłem.

Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze technologii oraz mocy jest rodzaj oraz ilość punktów poboru ciepłej wody użytkowej. Kotły dwufunkcyjne wybiera się najczęściej do mieszkań lub niewielkich domów. Są w stanie "na bieżąco" dostarczyć tylko taką ilość ciepłej wody, na jaką pozwala maksymalna moc kotła. Przykładowo, kocioł o mocy 30 kW podgrzeje o 30°C około 14,5 litra c.w.u. na minutę. Jest to wystarczająca ilość wody dla jednego, standardowego prysznica. Przy większej ilości punktów poboru wykorzystywanych jednocześnie komfort ciepłej wody znacząco spada.

W rozwiązaniu z kotłem dwufunkcyjnym nie ma również możliwości zastosowania cyrkulacji ciepłej wody. Oznacza to, że punkty poboru c.w.u. powinny być umiejscowione jak najbliżej kotła. W domach jednorodzinnych oraz w sytuacjach, gdy wymagany jest wysoki komfort poboru ciepłej wody rozwiązaniem zalecanym jest kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem. Przy doborze pojemności zasobnika istotna jest ilość oraz rodzaj punktów poboru. Należy wziąć pod uwagę, że komfortowe wyposażenie łazienek np. w deszczownice może oznaczać zapotrzebowanie nawet na ponad 30 litrów c.w.u. na minutę.

Może cię zainteresować
Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Czym można palić w kotle 5. klasy? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Ile prądu zużywa piec na pellet? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak działa sterowanie EOS 6? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie?
Zobacz więcej Zwiń

Przy doborze kotła gazowego należy zwrócić uwagę, aby miał jak najszerszą zdolność do modulacji. Niska moc minimalna pozwoli na oszczędną pracę urządzenia na pokrycie zapotrzebowania na ciepło dla budynku. Z kolei górna granica mocy zapewni komfort oraz szybkość przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dla przywołanego wcześniej budynku o powierzchni 140 m2 moc kotła dwufunkcyjnego nie powinna być niższa niż 25-30 kW i tak czy inaczej byłoby to rozwiązanie niepolecane. Kocioł jednofunkcyjny w tym domu, ze względu na zmagazynowaną w zasobniku ciepłą wodę mógłby mieć moc nawet o połowę niższą.

Michał Pleśniak
Dział Techniczny Vaillant Group - Inżynier ds. inwestycji i projektu OZE

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image