Jak budowa palnika i paleniska wpływa na konstrukcję kotła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak budowa palnika i paleniska wpływa na konstrukcję kotła?

Odpowiedź eksperta: Współczesne kotły na paliwa stale muszą spełniać surowe wymagania dotyczące norm emisji substancji szkodliwych, doprowadziło to do szukania nowych rozwiązań konstrukcyjnych.

aktualizacja: 2019-07-17 09:52:39

Ponieważ mamy dwa rodzaje wymienników - rurowy i płytowy, to prace poszły w kierunku opracowania nowego sposobu spalania węgla oprócz, wiekowego już, palnika retortowego. Efektem tych prac jest palnik rynnowy, który tak naprawdę jest tylko modyfikacją retorty. Dalej poszli konstruktorzy tzw. paleniska podsuwowego, gdzie paliwo spalane jest na otwartej płycie paleniskowej.

Konstrukcja palnika lub paleniska ma wpływ na to czy kocioł posiada jakieś elementy ceramiczne. O ile w palnikach peletowych jest to jeszcze uzasadnione, to w kotłach na węgiel jest to jeden ze słabszych punktów takiego kotła, stosowany głównie w celu osiągnięcia wymaganych emisji spalin. Z uwagi na ich kruchość łatwo może dojść do uszkodzenia takich elementów podczas np. czyszczenia kotła.

Kolejny element to tzw. zawirowywacze czy turbolizery hamujące przepływ spalin. O ile w małych mocach kotłów, do ok. 15 kW, mogą one być jeszcze w miarę uzasadnione z uwagi na mały wymiennik, to w konstrukcjach o wyższych mocach zachodzi podejrzenie, że są one tylko elementem dodanym aby spełnić wymagania dotyczące temperatury spalin oraz emisji pyłów.

Dlatego podsumowując, szukajmy konstrukcji z minimalną ilością elementów dodanych typu ceramika i turbolizery.

Może cię zainteresować
Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Czym można palić w kotle 5. klasy? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jak działa sterowanie EOS 6? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf?
Zobacz więcej Zwiń

Artur Kopaczewski
koordynator produkcji i sprzedaży kotłów c.o.
KOMIZ

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image