Jaki rodzaj ogrzewania warto rozważyć w domu energooszczędnym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jaki rodzaj ogrzewania warto rozważyć w domu energooszczędnym?

Odpowiedź eksperta: Nieodzownym elementem domu energooszczędnego jest system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła za pomocą rekuperatora. Zaletą stosowania takiego systemu jest jego wielofunkcyjność, tą samą instalację można wzbogacić o funkcje dodatkowe np.: ogrzewanie i/lub klimatyzację (przekrój kanałów powinien wtedy wynosić od 180-250 mm).

aktualizacja: 2019-07-17 10:21:07

Aby wykorzystać system wentylacji nawiewno-wywiewnej do ogrzewania budynku trzeba tylko o kilka stopni podgrzać powietrze, które po wyjściu z rekuperatora jest chłodniejsze od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Urządzeniem doskonale spełniającym tę funkcję jest nagrzewnica powietrza, której źródłem ciepła może być paliwo stałe w postaci pelletu, co jest również istotne dla świadectwa charakterystyki energetycznej budynku przy wyliczaniu współczynnika zapotrzebowania na energię pierwotną.

Nagrzewnica powietrza na pellet Orte Power 24 jest w stanie obsłużyć budynek energooszczędny o kubaturze 720 m3. Do prawidłowej pracy urządzenie potrzebuje: czerpni powietrza, wyrzutni powietrza oraz komina o ø 150-250 mm.

Przy wyliczaniu kosztów eksploatacji nagrzewnicy Orte Power należy pamiętać, że jeśli budynek posiada standard pasywnego i nie jest mu potrzebna aż taka ilość energii jak w typowym budynku, to urządzenie może pracować w trybie przerywanym, wykorzystując np. 30% swojej mocy. Koszt ogrzewania nagrzewnicą powietrza na pellet typowego budynku 200 m3 w zimie to około 600 zł miesięcznie (przy cenie pelletu 900 zł brutto za tonę). W domu energooszczędnym z rekuperacją koszt ten będzie kilkakrotnie niższy.

Joanna Kowalska
ORTE POLSKA Sp. z o.o.

Może cię zainteresować
F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jak ustalić moc kotła grzewczego? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak działa sterowanie EOS 6? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Ile prądu zużywa piec na pellet? Czym można palić w kotle 5. klasy? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image