Dlaczego kocioł kondensacyjny jest lepszy od kotła tradycyjnego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego kocioł kondensacyjny jest lepszy od kotła tradycyjnego?

W naszej strefie klimatycznej, każdy dom niezależnie od wielkości musi być ogrzewany oraz mieć zapewnioną ciepłą wodę użytkową. Od rodzaju zastosowanego źródła ciepła zależeć będą przyszłe koszty ogrzewania budynku i komfort ciepłej wody użytkowej.

aktualizacja: 2019-11-27 09:27:40

Warto podkreślić, iż największe koszty utrzymania budynku stanowią koszty związane z jego ogrzewaniem, które wynoszą ok. 70% całkowitego zapotrzebowania energii budynku. Dlatego bardzo istotna staje się sprawność urządzenia, która w dużej mierze przekłada się na wspomniane koszty eksploatacyjne.

Sprawność kotłów kondensacyjnych a tradycyjnych

Ze względu na ten istotny parametr zdecydowanie korzystniej wypadają kotły kondensacyjne, które osiągają sprawność nawet do 98%, podczas gdy w kotłach tradycyjnych wartość ta oscyluje na poziomie 79%. Taka efektywna praca urządzenia możliwa jest dzięki procesowi kondensacji.

W praktyce oznacza to, że oprócz ciepła zawartego w spalinach wykorzystywane jest ciepło utajone - czyli energia zawarta w parze wodnej. Wymiennik ciepła w kotle kondensacyjnym jest tak skonstruowany, aby umożliwić wykorzystanie tego ciepła, które w kotłach tradycyjnych ucieka bezpowrotnie przez komin wraz ze spalinami.

Wykorzystanie efektu kondensacji pozwala uzyskać znaczną oszczędność w zużyciu paliwa. Najlepszymi warunkami pracy dla kotła kondensacyjnego są instalacje niskotemperaturowe, w których uzyskujemy niskie temperatury wody powracającej do kotła. Im jest ona niższa tym wyższą sprawność osiąga urządzenie.

Zysk ciepła w gazowych kotłach kondensacyjnych

Dzięki procesowi kondensacji zysk ciepła kotłów gazowych kondensacyjnych w porównaniu z kotłami gazowymi standardowymi wynosi ok. 11%. Dodatkowe oszczędności uzyskiwane są dzięki lepszym rozwiązaniom technicznym stosowanym w kotłach kondensacyjnych tj. palniki o większym zakresie modulacji, wymienniki ciepła o odpowiedniej konstrukcji, czy wentylatory z modulowaną prędkością obrotową, itp.

Może cię zainteresować
Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Ile prądu zużywa piec na pellet? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Czym można palić w kotle 5. klasy? Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Jak działa sterowanie EOS 6? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność?
Zobacz więcej Zwiń

Porównując gazowe kotły kondensacyjne z kotłami standardowymi oszczędności w zużyciu gazu mogą wynieść nawet 15-20% w skali roku.

Ekspert firmy Termet

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image