Kiedy warto zastosować ogrzewanie elektryczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy warto zastosować ogrzewanie elektryczne?

Ogrzewanie elektryczne przez wiele osób uważane jest za drogie i faktycznie, biorąc pod uwagę sam koszt eksploatacji w droższej taryfie może się tak wydawać. W rzeczywistości jednak, użytkownicy kotłów elektrycznych, za sprawą bardzo precyzyjnego sterowania, są w stanie maksymalizować pracę urządzeń w tańszej taryfie, co rachunek ekonomiczny znacznie uatrakcyjnia.

aktualizacja: 2019-10-30 06:10:38

Rozważając dodatkowo bardzo niskie koszty inwestycyjne w porównaniu z ogrzewaniem paliwami stałymi (koszt samego kotła, koszt komina, obróbek blacharskich, konieczność wydzielenia odrębnej ko­tłowni), gazowym (koszt przyłącza) oraz pompą ciepła (bardzo wysoki koszt zakupu), a także znikome koszty eksploatacyjnej wymiany części, czy ewentualnych napraw obiegowa opinia o ogromnych kosztach ogrzewania elektrycznego nie jest już tak wiarygodna.

Powyższe uwarunkowania nie zmieniają faktu, iż kotły elektryczne wykorzystywane są przede wszystkim jako:

główne źródło ciepła:

  • w domach wysoce energooszczędnych oraz pasywnych,
  • we współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi,
  • w czasie oczekiwanie na podłączenie gazu sieciowego,
  • w domkach letniskowych użytkowanych zimą okazjonalnie,
  • w przypadku braku gazu sieciowego i oczekiwania wysokiego komfortu ogrzewania.

lub jako alternatywne/awaryjne źródło ciepła:

  • we współpracy z kominkiem lub kotłem stałopalnym,
  • we współpracy z pompą ciepła (możliwość wyboru mniejszej i tańszej jednostki),
  • we współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi
  • w zakładach przemysłowych wykorzystujących ciepło technologiczne do celów grzewczych.

Posiadanie dodatkowego, niezależnego źródła energii w domu daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.

Może cię zainteresować
Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Ile prądu zużywa piec na pellet? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Jak działa sterowanie EOS 6? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Czym można palić w kotle 5. klasy? Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków?
Zobacz więcej Zwiń

Ekspert firmy Elterm

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image