Zalety i wady pomp powietrznych. Czy to dobry wybór dla każdego?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Zalety i wady pomp powietrznych. Czy to dobry wybór dla każdego?

W erze poszukiwań ekologicznych i efektywnych rozwiązań grzewczych, powietrzne pompy ciepła zyskują na popularności, wyprzedzając tradycyjne metody pozyskiwania energii z gruntu czy wody. Dlaczego właśnie powietrze staje się preferowanym źródłem energii dla coraz większej liczby użytkowników?

aktualizacja: 2024-02-23 08:57:28

Kluczem do odpowiedzi na to pytanie są niewątpliwe zalety pomp powietrznych, które oferują prostotę instalacji, mniejsze ograniczenia przestrzenne oraz niższe koszty początkowe. W naszym artykule przyglądamy się charakterystyce i porównujemy pompy powietrzne z gruntowymi i wodnymi, aby wyjaśnić, dlaczego stały się one tak atrakcyjne dla właścicieli domów.

Analizujemy również wyzwania związane z różnymi typami pomp ciepła, wskazując na to, jak nowoczesne technologie pozwoliły przekształcić powietrze w wydajne i dostępne źródło energii. Zapraszamy do lektury, by odkryć, dlaczego "powietrze" może być odpowiedzią na potrzeby nowoczesnego ogrzewania domu.

Dlaczego warto wybrać powietrze?

Skąd bierze się popularność pomp powietrznych? W czym są one lepsze od urządzeń pozyskujących energię z gruntu czy wody? Spójrzmy na charakterystykę pomp powietrznych i wodnych.

Ziemia zasilana promieniowaniem słonecznym jest bez wątpienia dobrym akumulatorem ciepła. Jednak by pozyskiwać zgromadzoną w niej energię cieplną, niezbędna jest budowa odpowiedniej instalacji. Może to być np. gruntowy kolektor poziomy, czyli zakopane zazwyczaj na głębokości ok. 1,5 m wężownice z rur wypełnionych niezamarzającym wodnym roztworem glikolu etylowego lub propylowego. Do tego potrzebna jest jednak odpowiednio duża działka.

Poza tym po zasypaniu kolektorów terenu nie można zabudować i sadzić na nim wysokiej roślinności. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kolektorów pionowych, które umieszcza się w pionowych odwiertach, głębokich na przynajmniej kilkadziesiąt metrów. To z kolei wymaga użycia specjalistycznego sprzętu wiertniczego, co podraża inwestycję - odwierty kosztują nawet kilkanaście tys. zł.

Ciepło bardzo dobrze akumuluje również woda gruntowa lub powierzchniowa (temperatura wody podziemnej wynosi zwykle ok. 10°C). Aby pozyskać z niej energię, potrzebne są dwie studnie - czerpna i zrzutowa. To rozwiązanie ma jednak istotną wadę - wody gruntowe często zawierają duże ilości żelaza i manganu, które zatykają filtry i wymiennik pompy ciepła. Kolektory można też umieścić na dnie zbiornika wodnego (w tym przypadku nie ma problemu z nadmierną ilością minerałów), ale to rozwiązanie tylko dla tych, którzy mieszkają koło stawu czy rzeki.

Z pompą powietrzną jest inaczej. Nie wymaga budowy instalacji dolnego źródła, co ma wpływ na koszt inwestycji. Inwestora nie ogranicza powierzchnia działki ani dostęp do wód czy ich jakość. Montaż jest bardzo prosty - wystarczy wygospodarować miejsce na jednostkę zewnętrzną w pobliżu domu i połączyć ją z jednostką wewnętrzną.

Nie ma więc większego ryzyka popełnienia błędów wykonawczych. Taką pompę można zainstalować w dowolnym momencie - w przypadku modeli gruntowych i wodnych jest to trudniejsze, bo wymaga prowadzenia prac ziemnych, co może się wiązać ze zniszczeniem wypielęgnowanego trawnika czy rabat z kwiatami.

Co prawda powietrze nie jest najlepszym akumulatorem ciepła, do tego jego temperatura bardzo się zmienia, ale urządzenia powietrzne w ostatnim czasie bardzo udoskonalono. Niektóre z nich mogą pracować nawet przy bardzo dużym mrozie, około -25°C. Często jednak konieczne jest wsparcie ze strony drugiego urządzenia grzewczego - kotła lub kominka, ewentualnie wbudowanej w pompę grzałki elektrycznej.

Dowiedz się więcej o powietrznych pompach ciepła ➡️ Powietrzna pompa ciepła - pytania i odpowiedzi

Redakcja BD
fot. otwierająca: DAIKIN

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!