Jak dobrać ogrzewanie do pompy ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak dobrać ogrzewanie do pompy ciepła?

W nowoczesnych systemach ogrzewania domu, energia pobrana z otaczającego nas powietrza może stać się kluczowym elementem zapewniającym ciepło i komfort mieszkańcom. Aby jednak możliwe było efektywne wykorzystanie tej energii, niezbędna jest odpowiednio zaprojektowana domowa instalacja grzewcza.

aktualizacja: 2024-03-01 07:29:22

W świecie ogrzewania domowego, gdzie wybór pomiędzy tradycyjnymi grzejnikami a nowoczesnym ogrzewaniem płaszczyznowym może wpłynąć na efektywność i ekonomiczność całego systemu, pompy ciepła wyłaniają się jako innowacyjne rozwiązanie dostosowane do współczesnych potrzeb.

Nasz artykuł rzuci światło na to, jak technologia pomp ciepła zmienia podejście do ogrzewania domów, podkreślając zalety różnych form ogrzewania w połączeniu z tym ekologicznym źródłem energii.

Zapraszamy do lektury, by odkryć, jak połączenie odpowiedniej technologii z praktycznym zastosowaniem w domowych warunkach może przynieść oszczędności i zwiększyć komfort życia, jednocześnie dbając o naszą planetę.

System ogrzewania domu

Aby energia pobrana z powietrza mogła zostać wykorzystana do ogrzewania domu, potrzebny jest drugi element systemu - wspomniane źródło górne, czyli domowa instalacja grzewcza. W przypadku kotłów równie dobrze sprawdzają się i grzejniki, i ogrzewanie podłogowe. Te pierwsze bardzo szybko się nagrzewają i stygną, dlatego można w krótkim czasie zmienić temperaturę w pomieszczeniach. Z kolei podłogówka gwarantuje równomierny rozkład ciepła w całym pomieszczeniu. Wybór jednej z opcji jest więc sprawą indywidualną.

W przypadku pompy ciepła zdecydowanie bardziej polecane jest ogrzewanie płaszczyznowe - podłogowe, sufitowe lub ścienne. Wynika to z tego, że najefektywniej pracuje ona wtedy, gdy temperatura wody w instalacji jest możliwie niska (30-40°C). Właśnie w takiej pracuje ogrzewanie płaszczyznowe - jego duża powierzchnia równoważy niską temperaturę. Grzejniki ścienne mają znacznie mniejszą powierzchnię, dlatego zwykle muszą być zasilane wodą o temperaturze 55-75°C. Ewentualnie w parze z pompą ciepła mogą pracować specjalne grzejniki wyposażone zazwyczaj w ciche wentylatory, wymuszające intensywny ruch powietrza i efektywną wymianę ciepła, nawet przy temperaturze zasilania ok. 40°C.

Można też zdecydować się na wspieranie pompy ciepła przez dodatkowe źródło ciepła, np. kocioł. Taki system grzewczy nazywamy biwalentnym. Kocioł uruchamiany jest oczywiście tylko czasowo, przy bardzo silnych mrozach, gdy pompa jest niewystarczająco wydolna lub jej działanie staje się nieekonomiczne.

Do wspomagania pompy można też wykorzystywać kominek z dystrybucją gorącego powietrza. W tym wariancie oba urządzenia mogą pracować równocześnie, a ich moce cieplne się sumują.

Kolejną opcją jest zakup pompy z wbudowaną grzałką elektryczną. Takie urządzenie może służyć do ogrzewania w momencie, gdy sama pompa już nie wystarcza. Dodatkowo grzałka stanowi zabezpieczenie na wypadek awarii pompy.

Dowiedz się więcej o ogrzewaniu podłogowym ➡️ Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego

Redakcja BD
fot. otwierająca: Rettig Heating

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!