Jak dobrać parametry pompy ciepła do powierzchni domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak dobrać parametry pompy ciepła do powierzchni domu?

Wybór odpowiedniej pompy ciepła to decyzja, która może zaważyć na efektywności energetycznej oraz kosztach ogrzewania domu przez lata. Wśród różnych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, kluczowe znaczenie ma współczynnik efektywności COP, określający stosunek otrzymywanego ciepła do zużytej energii.

aktualizacja: 2024-03-04 07:23:15

Nasz artykuł prowadzi przez zawiłości techniczne, wyjaśniając, jak różnica temperatur oraz sprawność urządzenia wpływają na wydajność pompy ciepła. Podkreślamy również, że wybór pompy to nie tylko kwestia COP, ale także innych ważnych parametrów, takich jak moc urządzenia, SCOP, czy też maksymalna moc grzewcza w skrajnych warunkach.

Przybliżamy także opinie ekspertów, którzy podkreślają znaczenie dopasowania całej instalacji do indywidualnych potrzeb budynku i jego mieszkańców. Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze pompy ciepła, jakie są pułapki oraz jak maksymalizować korzyści płynące z jej użytkowania, zachowując przy tym troskę o środowisko naturalne.

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła?

Najważniejszym parametrem określającym skuteczność działania pompy ciepła jest COP (ang. Coefficient of Performance). Jest to stosunek otrzymanej ilości ciepła do zużytej energii napędowej. Zależy on od różnicy temperatury między powietrzem, z którego pompa pobiera ciepło, a źródłem górnym, czyli instalacją grzewczą, a także od sprawności samej pompy ciepła.

Przykładowo, gdy COP = 4, to przy pobranej z sieci elektrycznej mocy 1 kW, ogrzejemy dom z mocą 4 kW, z czego 3 kW pozyskamy za darmo z otoczenia. W domowych instalacjach współczynnik COP pompy ciepła wynosi zazwyczaj 3-5. Sprawność tego typu urządzeń zdecydowanie przewyższa więc inne, tradycyjne urządzenia produkujące ciepło.

Trzeba jednak pamiętać, że COP nie jest wartością stałą. Generalnie spada, gdy obniża się temperatura po stronie źródła dolnego albo rośnie temperatura wody w obiegu źródła górnego.

Dany sprzęt może więc świetnie sobie radzić np. przy +7°C na zewnątrz, ale słabo już przy -3°C. Dlatego by ocenić rzeczywistą skuteczność działania pompy, należałoby przeanalizować jej pełną charakterystykę pracy w zależności od temperatury.

Pewien obraz daje współczynnik SCOP, czyli uśredniona wartość COP odnośnie całego sezonu grzewczego. Ale i do niego trzeba podchodzić z dużą ostrożnością, bo wyznaczając go przyjmuje się określone założenia na temat temperatury zewnętrznej, tej utrzymywanej w budynku oraz temperatury wody w instalacji grzewczej. A dane te przecież są zmienne. Ponadto producenci najczęściej podają wartość SCOP tylko dla tzw. strefy klimatu umiarkowanego, w której nie występują mrozy poniżej -10°C, a takie zdarzają się w naszym kraju.

Innym istotnym parametrem jest moc pompy. Przy jej doborze trzeba wziąć pod uwagę to, jak duże są straty ciepła budynku i czy urządzenie ma je pokrywać samodzielnie, czy też będzie wspomagana drugim, konwencjonalnym źródłem ciepła, np. kotłem albo kominkiem. Przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym budynku o powierzchni 150-160 m² wystarcza urządzenie o mocy nominalnej ok. 10 kW.

Ale trzeba pamiętać, że w przypadku zdecydowanej większości pomp powietrznych ich moc bardzo spada wraz z obniżeniem się temperatury powietrza zewnętrznego. Dlatego trzeba koniecznie sprawdzać, jaka będzie jej moc przy takiej temperaturze wody, jaka panuje w naszej instalacji w pełnym zakresie przewidywanej temperatury zewnętrznej. Jej pojedyncza wartość niewiele mówi.

Jakie parametry powietrznej pompy ciepła są kluczowe?

Przede wszystkim pompa ciepła, a właściwie cała instalacja, powinna być idealnie dopasowana do budowanego domu i potrzeb mieszkańców. Mam na myśli przede wszystkim klimatyzację latem i bardzo intensywne zużycie ciepłej wody użytkowej. Dobre dopasowanie urządzenia oraz fachowy montaż mogą być istotniejsze niż wartość parametru COP podawana przez producentów.

W przypadku nowo budowanego domu zwykle znamy dość precyzyjnie parametry budynku, które są kluczowe przy wyborze pompy ciepła. To moc grzewcza, oszacowane w charakterystyce energetycznej zapotrzebowanie na ciepło oraz rodzaj i wymagane temperatury pracy instalacji odbiorczej ciepła (lub ciepła i chłodu). Pamiętamy, że im niższe będą temperatury w instalacji centralnego ogrzewania, tym efektywniej pracować będzie pompa ciepła. Informacje te pozwalają dobrać moc urządzenia. Koniecznie zwróćmy uwagę na moc samej pompy ciepła (moc sprężarki) i ewentualnie moc grzałek elektrycznych. Powinny być uruchamiane dopiero w naprawdę niskich temperaturach.

Kolejnym parametrem, który warto wziąć pod uwagę - a producenci zwykle się nim nie chwalą - jest maksymalna moc grzewcza i maksymalna temperatura zasilania osiągana w skrajnych warunkach zewnętrznych (np. -20°C) przy pełnej wydajności sprężarki - z wyłączonymi grzałkami elektrycznymi. W tych warunkach określimy także wymaganą moc przyłącza elektrycznego dla pompy oraz ewentualnych grzałek.

Warto również zwrócić uwagę na hałas emitowany przez jednostkę zewnętrzną. Istotne będzie jej umiejscowienie, tak aby nie zakłócała spokoju domowników oraz sąsiadów. Nie możemy również zapomnieć o takich kwestiach, jak okres gwarancji czy wygoda sterowania pompą.

Dowiedz się więcej o prawidłowym dobieraniu mocy pompy ciepła ➡️ Jak dobrać moc powietrznej pompy ciepła do domu jednorodzinnego?

Redakcja BD
fot. otwierająca: EUROS ENERGY

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!