Klimatyzacja multisplit i kanałowa w jednej instalacji

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Klimatyzacja multisplit i kanałowa w jednej instalacji

Klimatyzacja to dla mnie jedna z najważniejszych domowych instalacji! Zdecydowałem się na nią przed rozpoczęciem budowy - mówi Wojtek, Czytelnik Budujemy Dom, który instalację multisplit i kanałową użytkuje od maja 2020 r.

aktualizacja: 2021-03-15 12:53:38

Dom:

  • Murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem;
  • Powierzchnia 250 m2, kubatura 750 m3;
  • Dwuwarstwowe ściany z pustaków cementowo-wapiennych o grubości 24 cm i 20 cm styropianu grafitowego;
  • Duże okna z żaluzjami fasadowymi;
  • Wentylacja mechaniczna z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła.
  • Lokalizacja - w słońcu.

Klimatyzacja:

  • Stacjonarna, typu multisplit oraz kanałowa;
  • 5 jednostek wewnętrznych (każda o mocy 2 kW);
  • Kanałowa o mocy 5 kW, liczne funkcje (w tym Auto Clean, I Feel, +8°C), aktywny filtr elektrostatyczny i jonizator plazmowy;
  • Czynnik roboczy R32;
  • Cicha praca;
  • Klasa energetyczna A++/A+.
  • Sterowanie - przez aplikację i Wi-fi, piloty (multisplit) oraz regulator na ścianie (kanałowa).
  • Lokalizacja - 3 jednostki split w sypialniach na poddaszu i 2 w zamykanych pokojach na parterze; jednostka kanałowa znajduje się pod w spiżarni i obejmuje działaniem połączoną strefę dzienną o wysokości dwóch kondygnacji.
Pilot do sterowania jednostkami ściennymi
Pilot do sterowania jednostkami ściennymi.

Decyzja: Klimatyzacja to dla mnie jedna z najważniejszych domowych instalacji! Jest potrzebna, chociaż w nowym domu założyłem wentylację z odzyskiem ciepła, a na wszystkich oknach (większość to duże przeszklenia) - żaluzje fasadowe. Zdecydowałem się na nią przed rozpoczęciem budowy, ponieważ przyzwyczaiłem się do schłodzonych pomieszczeń, pracując w biurze. Ponadto w lecie cierpiałem od gorąca, mieszkając w bloku w mieszkaniu o powierzchni 45 m2, z oknami skierowanymi na zachód. Zdarzało się w okresie upałów, że temperatura dochodziła tam do 40°C.

W budowanym domu zależało mi na rozprowadzeniu orurowania przed otynkowaniem ścian, żeby później ich nie niszczyć. Dlatego na wizję lokalną zaprosiłem fachowca od instalacji klimatyzacyjnych już w fazie stanu surowego oraz zamówiłem u niego kompleksową obsługę. Powiedział, że w celu optymalizacji chłodzenia i ułatwienia późniejszego sterowania, w każdym pokoju i sypialni na parterze i poddaszu zawiesi klimatyzator ścienny. Natomiast ze względu na dużą kubaturę strefy dziennej (ma wysokość dwóch kondygnacji, obejmuje salon z antresolą i klatką schodową, jadalnię, kuchnię, hol), przeznaczy do niej mocniejszą jednostkę kanałową i umieści ją w spiżarni. Na podstawie projektu domu i wizji lokalnej rozrysował sieć rurociągu - 5 jednostek wewnętrznych (każda o mocy 2 kW) włączył do układu typu multisplit, z jedną dużą jednostką zewnętrzną. Jednostka kanałowa i druga zewnętrzna tworzą oddzielny układ - wcześniej doradził, żeby nie dodawać ich do instalacji wentylacji mechanicznej.

System sterowania rozwiązał następująco - do każdej jednostki ściennej jest pilot oraz możliwość sterowania przez Wi-Fi i aplikację, a do kanałowej regulator na ścianie. W fazie ofertowania przygotował dwa kosztorysy - ze sprzętem renomowanego i nierenomowanego producenta - zapewniając, że mają porównywalne parametry, choć różnią się cenami. Nie przykładałem wagi do marki, wybrałem tańszą opcję i na razie tego nie żałuję, ponieważ oba układy klimatyzacji (multisplit i kanałowy) działają znakomicie i bezusterkowo, wygodnie się nimi zarządza. Parametrami, na których mi najbardziej zależało, jest dobra wydajność, prowadząca do szybkiego schłodzenia pomieszczeń, i wygodne sterowanie sprzętem.

Niezaplanowanym bonusem natomiast - energooszczędność (nie żądałem takich urządzeń, bo wkrótce zamontuję na dachu domu ogniwa fotowoltaiczne), cicha praca, plazmowa jonizacja powietrza i wiele przydatnych funkcji, np. szybkie schładzanie.

Przewody elektryczne i orurowanie jednostek zewnętrznych.

Instalacja klimatyzacyjna - rady i przestrogi:

  • Montaż instalacji klimatyzacyjnej odbył się w dwóch etapach. W pierwszym, który nastąpił w fazie stanu surowego zamkniętego w 2019 r., elektryk rozprowadził okablowanie elektryczne (w tym również skierował przez ścianę zewnętrzną przewody do jednostek zewnętrznych), natomiast instalatorzy ułożyli w budynku specjalne rurki klimatyzacji. Pod stropem w spiżarni zamontowali płaską jednostkę kanałową oraz przewód nawiewny i wywiewny, a na ścianach spiżarni, graniczących ze strefą dzienną, zakończyli je dużymi kratownicami. W fazie wykańczania domu tynkarze zakryli rurki klimatyzacyjne tynkiem. Jednostkę kanałową zabudowali podwieszanym sufitem z płyt g-k, zapewniając dostęp do urządzenia przez szeroką rewizyjną maskownicę. W etapie drugim (tuż przed przeprowadzką, na etapie malowania), zamontowali obie jednostki zewnętrzne oraz 5 ściennych w pokojach. Te ostatnie ulokowali z dala od łóżek.
Kratka nawiewna instalacji z kanałową jednostką
Kratka nawiewna instalacji z kanałową jednostką.
Jedna z pięciu ściennych jednostek wewnętrznych w układzie multisplit
Jedna z pięciu ściennych jednostek wewnętrznych w układzie multisplit.
  • Rok 2020 nie był miarodajny, jeśli chodzi o korzystanie z domowej klimatyzacji, ponieważ upalne dni były nieliczne. Jednak dało się zauważyć, że praca klimatyzatorów w małym stopniu zwiększała opłaty za prąd (tu potwierdziła się przewaga modeli energooszczędnych). Instalację multisplit włączałem niezbyt często i na krótko, używając pilota. Na przykład w małżeńskiej sypialni, przed snem, świetna okazała się funkcja turbo, czyli szybkiego schładzania powietrza - rzeczywiście już po pięciu minutach temperatura spadała do komfortowej. Z jednostki ściennej wydobywał się wtedy jednostajny szum, który nikomu nie przeszkadzał. Działającej jednostki kanałowej w ogóle nie słyszymy - tę cechę podkreślał instalator.

    Kanałową klimatyzację w strefie dziennej włączałem najczęściej (została poprawnie dobrana do dużej kubatury), wskazując temperaturę 23°C. Jednak nie przywiązujemy się, z żoną, do jednego ustawienia, tylko kierujemy się odczuciem komfortowego ciepła w danym momencie. Jeśli uznajemy, że jest zbyt zimno, podnosimy na regulatorze klimatyzatora temperaturę o 1°C, a jeśli za gorąco - obniżamy ją o 1°C. Cieszę się z funkcji plazmowego jonizowania, bo usuwa ona z powietrza drobnoustroje, alergeny i nieprzyjemne zapachy. Auto Clean, czyli automatyczne osuszanie wymiennika, nie pozwala rozwijać się drobnoustrojom, co także korzystnie wpływa na utrzymanie czystości instalacji klimatyzacyjnej i pośrednio na nasze zdrowie. Wiosną 2021 r. umówię serwisanta na pierwszy przegląd wszystkich elementów systemu.

    Klimatyzację wyłączyłem w sierpniu 2020 r., jesienią i zimą nie korzystaliśmy z niej w ogóle, np. do tej pory ani razu nie włączyłem funkcji ogrzewania i osuszania powietrza. Ale zamierzam, oczywiście, uruchamiać je w przyszłości, w deszczowe dni lata i w okresach przejściowych, a kto wie, może nawet w zimie - jeśli będą już działać ogniwa fotowoltaiczne.

Koszty instalacji klimatyzacyjnej:

  • Cała instalacja multisplit i kanałowa (z montażem) 27 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Jednostki zewnętrzne instalacji multisplit i kanałowej.

Zdaniem naszych Czytelników

17 Mar 2021, 11:01

27 tys za układ chłodzący to bardzo drogo, w tej cenie można by chyba również mieć rozwiązana kwestię ogrzewania i cwu na spokojnie. 

To zależy, jak blisko jest zamontowany agregat, możliwe, że po wystartowaniu - te kilkadziesiąt decybeli jest wychwytywane prze kogoś kto śpi czujnie.

Gość www.recool.pl

16 Mar 2021, 10:49

Agregaty przy oknach do sypialni mocno przeszkadzają?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!