Gminy kontrolują szamba w całej Polsce. Sprawdź jakie kary grożą za uchybienia!

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Gminy kontrolują szamba w całej Polsce. Sprawdź jakie kary grożą za uchybienia!

Urzędnicy gminni prowadzą wzmożone kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Sprawdzają m.in. to, czy właściciel bądź zarządca nieruchomości zawarł umowę na odbiór ścieków oraz czy dysponuje dokumentami, które potwierdzają wykonanie takiej usługi.

aktualizacja: 2024-02-21 09:09:32

Za niedopełnienie obowiązków grożą wysokie kary!

Kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków - na czym polegają?

W lipcu 2022 roku znowelizowano przepisy ustawy Prawo Wodne, wprowadzając dla gmin nowe obowiązki w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. W wyniku tych zmian samorządy muszą dokonać ewidencji oraz kontroli systemów sanitarnych na swoim obszarze, a następnie złożyć z tych czynności sprawozdanie.

Urzędnicy skupią się przede wszystkim na dwóch aspektach. Pierwszym z nich jest to, czy właściciel podpisał umowę na wywóz nieczystości płynnych, z posiadającą stosowne uprawnienia firmą asenizacyjną. Drugim jest natomiast udokumentowanie regularnego wywozu paragonami bądź fakturami. Grzywny za brak paragonów i umów na wywóz nieczystości mogą wynosić nawet 5000 złotych. Ponadto gminy mogą kontrolować też stan techniczny szamba, zarówno pod kątem szczelności, jak i funkcjonalności.

Kara w wysokości nawet 50 000 złotych może zostać nałożona także na gminę, która uchybia się ciążącym na niej obowiązkom w zakresie przygotowania sprawozdania oraz realizacji kontroli. Jest to jeden z powodów dla którego samorządy mogą być wyjątkowo skrupulatne w przeprowadzanych inspekcjach.

Biologiczna oczyszczalnia EKO-BIO 2500 z odprowadzeniem do poletka drenażowego w nasypie
Biologiczna oczyszczalnia EKO-BIO 2500 z odprowadzeniem do poletka drenażowego w nasypie

Dlaczego to dobry moment na przydomową oczyszczalnie ścieków?

Wzmożone kontrole są dobrym argumentem dla zmiany szamba na przydomową oczyszczalnie ścieków. Staje się to tym bardziej istotne, gdy weźmiemy pod uwagę to jakie kary grożą za nieszczelne szambo.

Zbiorniki bezodpływowe przy wielu domach przez lata nie były modernizowane, co też przekłada się na ich funkcjonalność i szczelność. Wadą takich instalacji są również koszty i wygoda użytkowania. Okazuje się bowiem, że tańsze w budowie szambo jest znacznie droższe i bardziej uciążliwe w eksploatacji, niż przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wynika to głównie z takich czynników jak:

  • konieczność regularnego monitorowania stanu ścieków;
  • ryzyko przepełnienia;
  • konieczność częstego wywozu nieczystości;
  • hałas i uciążliwości zapachowe towarzyszące opróżnianiu zbiornika.

W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków, wskazane niedogodności mogą być w znacznym stopniu ograniczone. Instalacje tego typu nie wymagają bowiem zaawansowanego serwisu, a czynności z nim związane ograniczają się do uzupełnienia preparatu biologicznego oraz wywozu osadu raz na kilka miesięcy. Przekłada się też na znacznie niższe koszty użytkowania, a tym samym zwrot kosztów inwestycji w perspektywie ok 4 lat.

Kolejna zaleta oczyszczalni to ich różnorodność - na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które można dopasować do swoich potrzeb. W tym zakresie warto zwrócić uwagę na ofertę firmy EKO-BIO Oczyszczalnie, która w swojej ofercie posiad m.in.:

  • przydomowe oczyszczalnie biologiczne, bazujące na tlenowych i beztlenowych procesach oczyszczania;
  • oczyszczalnie biologiczno-chemiczne, które poza preparatem biologicznym wykorzystują także specjalny środek chemiczny redukujący zawartość fosforanów (przeznaczone dla aglomeracji powyżej 100 000 RLM);
  • oczyszczalnie ekologiczne drenażowe, które poza osadnikiem gnilnym wyposażone są w system drenaży rozsączających.
Montaż zbiornika oczyszczalni EKO-BIO 2500
Montaż zbiornika oczyszczalni EKO-BIO 2500

Podsumowując, wzmożone kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków to istotny krok w kierunku poprawy jakości środowiska naturalnego. Weryfikacja sposobu utylizacji nieczystości płynnych może się bowiem przyczynić do eliminacji groźnego zjawiska, jakim był nielegalny ich wywóz i wylewanie w przypadkowych miejscach. Nowelizacja przepisów to także dobry moment na podjęcie decyzji o wymianie szamba na znacznie efektywniejsze i tańsze w utrzymaniu rozwiązanie, jakim jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. W tym zakresie można natomiast liczyć na wsparcie doświadczonych specjalistów z EKO-BIO Oczyszczalnie.

Zdaniem naszych Czytelników

26 Feb 2024, 19:14

29 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał: E tam, nocy rozwijam wenże strazackie i pompuje całą rzadzizne do lasu, drzewa aż szumiom, taki przerost majo. A grube gdy już dużo to dopiro szambiara, jedna beka na rok i pifko jest za co łoić.   Kurna, a kiedy ...

26 Feb 2024, 18:44

Komentarz dodany przez Robik: E tam, nocy rozwijam wenże strazackie i pompuje całą rzadzizne do lasu, drzewa aż szumiom, taki przerost majo. A grube gdy już dużo to dopiro szambiara, jedna beka na rok i pifko jest za co łoić.

26 Feb 2024, 18:24

3 minuty temu, Zdaniem Czytelnika napisał:  Jak to jest że ktoś pobiera rocznie np. 100m3 wody a ścieków ma udokumentować wywóz np. 10m3. Gdzie jest 90m3 ?    Nie widziałeś nigdy podlewania ogródka???

26 Feb 2024, 18:19

Komentarz dodany przez Kontrole hahaha: Jak to jest że ktoś pobiera rocznie np. 100m3 wody a ścieków ma udokumentować wywóz np. 10m3. Gdzie jest 90m3 ? Ja wiem bo widzę u sasiadów. Kpina nie kontrole.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu