Jaki rozmiar podgrzewacza wody wybrać? Poradnik dla każdego!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaki rozmiar podgrzewacza wody wybrać? Poradnik dla każdego!

Dobór odpowiedniej wielkości podgrzewacza wody pojemnościowego to kluczowy aspekt zapewniający komfort i efektywność energetyczną w domu. Wyznaczanie optymalnej pojemności urządzenia wymaga nie tylko uwzględnienia liczby domowników, ale także dokładnej analizy ich codziennych nawyków i potrzeb.

aktualizacja: 2024-03-20 08:04:21

Popularna zasada przyjęcia co najmniej 50 litrów na osobę stanowi punkt wyjścia, ale to dopiero początek drogi do wybrania idealnego rozwiązania. Nasz artykuł prowadzi czytelnika przez proces uwzględniania różnych czynników, takich jak jednoczesne zapotrzebowanie na ciepłą wodę, moc grzałki, a także specyfikę urządzeń gazowych i elektrycznych, które różnią się możliwościami szybkiego podgrzewania wody.

Szczególną uwagę zwracamy na konieczność analizy największego odbiornika ciepłej wody w gospodarstwie, jakim może być wanna czy prysznic o wysokiej wydajności, które mają znaczący wpływ na wymagania względem pojemności podgrzewacza. Odkryj, jak odpowiednio dobrane urządzenie pojemnościowe może zmienić codzienne doświadczenie korzystania z ciepłej wody, zapewniając wygodę bez niepotrzebnej straty energii i czasu.

Jak dobrać wielkość urządzeń pojemnościowych?

Pojemność to w ich przypadku zasadniczy parametr. Najczęściej przyjmuje się prostą zasadę - przynajmniej 50 l na każdego mieszkańca domu. Jednak podgrzewacze większe niż 140 l są rzadkością. Trzeba zaś wziąć pod uwagę, że moc grzałek elektrycznych jest niewielka, zwykle do 2 kW, tak więc na szybkie podgrzanie wody po wyczerpaniu jej zapasu nie ma co liczyć. Pod tym względem urządzenia gazowe mają wyraźną przewagę, gdyż ich moc może sięgać nawet kilkunastu kW.

W praktyce oznacza to, że należy uwzględnić nie tylko liczbę mieszkańców, ale także ich nawyki. Jeżeli np. 4 osoby biorą wieczorem prysznic niemal w tym samym czasie, to grzałka nie będzie w stanie wystarczająco szybko uzupełnić niedoboru ciepła. Wówczas nieodzowne jest zamontowanie naprawdę dużego podgrzewacza, który zapewni rezerwę c.w.u. Jeżeli jednak przerwy będą dłuższe, to nawet mniejsze urządzenie okaże się wystarczające, gdyż na podgrzanie wody będzie dość czasu.

Ponadto konieczne jest uwzględnienie pojemności największego odbiornika ciepłej wody, którym zwykle jest to wanna. Podgrzewacz musi przecież umożliwić jej napełnienie, niezależnie od tego ilu jest domowników. Jednak należy brać pod uwagę również prysznice i deszczownice o dużej wydajności. Ta może zaś sięgać nawet 30 l/min, co oznacza, że 100 l zapasu wyczerpiemy w 3 minuty.

Dowiedz się więcej o podgrzewaczach pojemnościowych i przepływowych ➡️ Ring: 5 różnic między podgrzewaczami pojemnościowymi a przepływowymi

Redakcja BD
fot. otwierająca: TESY

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!