Budujemy Dom

Kolektor próżniowy a dłuższe wyłączenia prądu

Artykuł na: 4-5 minut

Przekonaliśmy się, jak poważnym zagrożeniem dla instalacji są dłuższe wyłączenia prądu w słoneczne dni. Wtedy przestaje działać pompa cyrkulacyjna i następuje gwałtowny wzrost temperatury cieczy roboczej w instalacji. - mówi Tomasz, czytelnik Budujemy Dom.

Kolektor rurowy, przy określonej wydajności, zajmuje mniej miejsca na dachu niż płaski
Kolektor rurowy, przy określonej wydajności, zajmuje mniej miejsca na dachu niż płaski

Parametry instalacji: kolektor próżniowy; 1 panel o powierzchni 3 m2; wystawa południowa; kąt nachylenia 45 stopni; długość instalacji 3 m; biwalentny zbiornik na wodę 300 l.

 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba użytkowników: 5

 

Decyzja: Nie mamy dostępu do gazu ziemnego, więc korzystamy z instalacji grzewczej opartej na drogim propanie. Z tego względu staraliśmy się zminimalizować inne koszty.

 

Zastosowaliśmy kolektor próżniowy, ponieważ jego powierzchnia, przy założonej wydajności jest mniejsza niż kolektorów płaskich, a my na dachu nie mamy zbyt dużo miejsca. Ponadto, kolektor próżniowy działa nie tylko w słoneczne dni, ale również w okresie lekkiego zachmurzenia.

 

Porady i przestrogi:

 • Kolektor słoneczny od 3 lat zapewnia nam 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę w okresie kwiecień/wrzesień i 15% w pozostałych częściach roku. Czas amortyzacji oceniamy na około 10 lat, ponieważ inwestycję ponieśliśmy z własnej kieszeni, bez żadnych dopłat. Ważny jest fakt, że zrealizowaliśmy ją w okresie, kiedy mieliśmy więcej gotówki, a obecnie, w czasie kryzysu, możemy ograniczyć koszty stałe.

   

  Gdybyśmy w tej chwili dokonywali wyboru, zestaw solarny byłby taki sam. System, pracujący na glikolu, jest bezobsługowy. Trzeba jedynie kontrolować poziom i ciśnienie glikolu.

   

 • Przekonaliśmy się, jak poważnym zagrożeniem dla instalacji są dłuższe wyłączenia prądu w słoneczne dni. Wtedy przestaje działać pompa cyrkulacyjna i następuje gwałtowny wzrost temperatury cieczy roboczej w instalacji. Dwukrotnie przeżyliśmy sytuację, kiedy temperatura glikolu wzrosła do 180°C. W efekcie tego zdarzenia zadziałały zawory bezpieczeństwa, a nadmiar cieczy został zrzucony do naczynia wzbiorczego w kotłowni.

   

  Po takiej awarii trzeba było poczekać na schłodzenie się systemu, by można było ponownie go napełnić glikolem, jednocześnie odpowietrzając instalację. Cały proces trwał kilka godzin, ale jest możliwy do wykonania przez amatora.

   

 • Przed powtórzeniem się takiej sytuacji zabezpieczyliśmy się w dwojaki sposób. Przy krótszych wyłączeniach prądu stosujemy niewielki zasilacz awaryjny UPS 720 Plus polskiej firmy ETA. Przy jego udziale pompa cyrkulacyjna może działać przez kilka godzin. Natomiast w przy dłuższych przerwach w dostawie prądu, które są u nas szczególnie dokuczliwe w zimie, podłączamy spalinowy generator prądu.

   

 • Przekonaliśmy się wielokrotnie podczas wyjazdów, że jeśli jest prąd, system solarny bez problemu działa w pełnym słońcu bez odbioru ciepłej wody. Woda w zbiorniku nagrzewa się wtedy do 60–70°C, ponieważ sterownik systemu wzbudza pompę cyrkulacyjną do częstszej pracy.

Koszty: kolektor próżniowy Viessmann Vitosol 200-T z osprzętem około 9000 zł (w 2008 r.), jego koszt wliczony został do instalacji grzewczej z kotłem gazowym, zasobnikiem na wodę 300 l (Vitocell 100) i montażem – całość 30 000 zł.

Kolektor rurowy o powierzchni 3 m2 umieszczono na południowej połaci dachu W kotłowni zadziałały zabezpieczenia podczas przegrzania się glikolu w instalacji
Kolektor rurowy o powierzchni 3 m2 umieszczono na południowej połaci dachu W kotłowni zadziałały zabezpieczenia podczas przegrzania się glikolu w instalacji

Lilianna Jampolska

 

aktualizacja: 2017-07-25

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Najlepszym i najprostszym zabezpieczeniem kolektorów próżniowych przed zbyt wysoką temperaturą jest bezpiecznik termiczny- Expulser. Jego koszt to ok 400 zł+VAT.

Gość stefan

11 Wrz 2013, 08:34

idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie ogniw fotovoltanicznych o mocy powyżej 250Wat które w słoneczne dni daje gwarancje zasilania solarów. Wyliczenie poboru w skrócie - sterownik pobiera około 10 wat pompa na I biegu 20-30Wat ładowanie akumulatora jakies 50 Wat mam takie rozwiązanie ...

Gość alfred

05 Lut 2013, 21:13

Sprawdziłem rachunki za gaz. Zużywam 30m3 gazu miesięcznie na podgrzanie ciepłej wody z cyrkulacją licząc łącznie z kuchenką gazową intensywnie używaną. To oznacza, że opisanym kolektorem mógłym zaoszczędzić mniej niż 170m3 gazu rocznie. Przy cenie gazu 1,5zł/m3 daje to niecałe ...

Gość Slaw

14 Kwi 2012, 11:32

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".