Budujemy Dom

Kolektory słoneczne na 2 miesiące w roku

Artykuł na: 4-5 minut

Zaobserwowałem, że bez udziału kotła gazowego kolektory działają praktycznie tylko 2 miesiące w roku. W pozostałych dziesięciu mają mniejszą wydajność, ale i tak generują oszczędności w domowym budżecie - mówi Andrzej, członek Klubu Budujących Dom, użytkuje kolektory od 2008 r.

Parametry instalacji: kolektory płaskie, 2 panele o łącznej powierzchni 6,50 m2; kąt nachylenia 43 stopnie; wystawa południowa i zachodnia. Długość instalacji 2 x 30 m; ciecz robocza glikol. Biwalentny zasobnik c.w.u. o pojemności 300 l.

 

Cel: przygotowanie c.w.u.

 

Liczba użytkowników: 2 osoby, w weekendy 4 osoby.

 

Decyzja: już w latach 90. XX wieku interesowałem się instalacją solarną. Chciałem ją założyć w poprzednim domu z basenem pod chmurką, ale wtedy kosztowała 60 000 zł. Zamontowałem ją dopiero w trakcie budowy nowego domu, w którym obecnie mieszkamy. Zrobiłem to z powodów ekologicznych i finansowych. Wykorzystywanie energii słonecznej uważam za proekologiczne, bo przez kilka miesięcy w roku nie używamy gazu do ogrzania c.w.u. Oczywiście z tego samego powodu liczyliśmy z żoną na obniżenie rachunków za gaz.

 

Wybrałem kolektory płaskie, ponieważ są bezawaryjne i charakteryzują się długą żywotnością. Od dawna śledzę budownictwo w Europie Zachodniej i na przykład w Niemczech i w Austrii stosuje się głównie kolektory płaskie. To mnie przekonało. Nie skorzystałem z dofinansowania na taką instalację. Jeszcze kilka lat temu, kiedy budowałem dom, miałem wrażenie, że formalności trwają długo, a mnie się spieszyło z budową.

 

Zależało mi na wyposażeniu domu w wysokiej jakości system grzewczy, współpracujący z instalacją solarną i kominkiem. Wszystkie urządzenia i osprzęt kupiłem od jednego producenta, bo wtedy są kompatybilne, najbardziej wydajne i działają bez awarii.

Płaskie kolektory zwrócono na południe i zachód Kolektor słoneczny zwrócony na zachód znajduje się 30 m od zasobnika c.w.u

Kolektory słoneczne - rady i przestrogi:

 • Jestem zadowolony z zamontowania kolektorów słonecznych. Nie mieliśmy żadnej awarii urządzeń, ani przegrzania się cieczy roboczej. Zaobserwowałem, że bez udziału kotła gazowego kolektory działają praktycznie tylko 2 miesiące w roku. W pozostałych dziesięciu mają mniejszą wydajność, ale i tak generują oszczędności w domowym budżecie.

   

  Mamy dużą wannę, prysznic, dwie toalety i kran w kuchni. W trzystulitrowym zasobniku wystarcza ciepłej wody do obsługi dwuosobowego gospodarstwa, ale gdybym budował obecnie, zastosowałbym dwa razy większy zasobnik.

   

 • Doradzam kupno całego zestawu od jednego markowego producenta – kotła grzewczego, kolektorów słonecznych, zasobnika c.w.u., sterowników, pomp itd. W poprzednich domach (Polecamy reportaż: Czwarty dom lecz nie ostatni) sprawdziłem, że takie zestawy pracują bezawaryjnie i ekonomicznie. Lepiej niż „składaki” od różnych tanich producentów. Są też łatwiejsze w serwisowaniu, bo systemem opiekuje się jedna firma, znająca go doskonale.

   

  Moją instalację solarną i grzewczą konserwuję raz w roku i płacę cenę serwisowania kotła. O ciecz roboczą serwisant dba tak, jak o ciecz chłodzącą w samochodzie. Po dołożeniu instalacji solarnej z płaskimi kolektorami, system grzewczy, zaprojektowany dla nas przez doświadczoną firmę monterską, podrożał „zaledwie” o 6000 zł.

   

 • Z moich obliczeń wynika, że nakłady, jakie poniosłem na instalację solarną, zwracają się obecnie po 5 latach. Żywotność kolektorów płaskich obliczona jest na 20 lat i więcej, więc cieszę się, że nareszcie je mamy. Polecam nawet prosty system z kolektorami płaskimi! Na dachu zawsze znajdzie się dla nich miejsce, a przecież można je zamontować również na stelażu w ogrodzie. Uważam, że nie szpecą dachu, choć niektórym przeszkadzają.

Kolektory słoneczne - koszty:

 • instalacja c.o. – 50 000 zł, w tym 2 płaskie kolektory razem z kondensacyjnym kotłem gazowym i montażem 13 000 zł.
Kolektor zamocowano przy nachyleniu 43° Kotłownia mieści zasobnik c.w.u. o pojemności 300 l i kondensacyjny kocioł gazowy

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-07-25

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Witam,Kolektory działają efektywnie nawet 6 miesięcy w roku. Słaba wydajność kolektorów (tylko 2 miesiące) wynika z tego, że zostały one rozdzielone. Słońce ogrzewa jeden kolektor lepiej rano a drugi popołudniu, a czujnik temperatury jest tylko w jednym kolektorze co powoduje ...

Gość Soleko

27 Lut 2014, 22:19

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".