Budujemy Dom

Instalacja solarna - dobry projekt to podstawa

Artykuł na: 2-3 minuty
Instalacja solarna - dobry projekt to podstawa

Montaż kolektorów słonecznych pozostaje rozsądnym i względnie niedrogim sposobem na zainwestowanie w energię odnawialną. Inwestycja taka musi być jednak solidnie przygotowana.

Nie decydujmy się na określoną instalację tylko dlatego, że taką samą założył sąsiad i nie narzeka (choć oczywiście może to być pożyteczna wskazówka). Konfigurację i parametry instalacji solarnej należy zawsze dopasować do budynku, a także do liczby oraz nawyków i upodobań jego mieszkańców (czynnik ludzki jest szczególnie istotny w przypadku dominujących w naszym klimacie, niewielkich systemów służących jedynie do podgrzewania c.w.u.).

Solidnie przemyślany projekt

Podstawą inwestycji powinien być zawsze solidnie przemyślany projekt, który w przypadku nowego domu należy zawrzeć już w jego projekcie budowlanym. Remontujący nie są jednak na straconej pozycji – wszystkie poważne firmy dostarczające instalacje solarne oferują wsparcie projektowe i należy tego od nich wymagać (zwykle wystarczy skontaktować się choćby z regionalnym przedstawicielem handlowym, który przyśle doradcę technicznego, a także wskaże sprawdzonych instalatorów).

Pomocą projektową służy też wielu instalatorów. Skorzystanie z niej jest bardzo ważne, bowiem błędy projektowe potrafią zmniejszyć efektywność działania instalacji o kilkadziesiąt procent i być powodem ciągłych kłopotów eksploatacyjnych (np. przegrzewania połączonego z wyrzucaniem czynnika grzewczego w powietrze lub do kotłowni). Co gorsza, w odróżnieniu od błędów wykonawczych, które zwykle uda się stosunkowo łatwo naprawić, ich usunięcie bywa bardzo kosztowne, bo wymaga niekiedy przebudowy całego systemu.

Przewymiarowanie instalacji solarnej

Najczęstszym błędem, popełnianym na etapie projektowania, jest przewymiarowanie instalacji solarnej, wynikające np. z zawyżenia liczby mieszkańców podczas szacowania zapotrzebowania na ciepłą wodę. Prowadzi to do zamontowania kolektorów o mocy zbyt dużej w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło, co skutkuje nadmiarem mocy w okresie letnim, prowadzącym do przegrzewania instalacji.

 

Pamiętajmy – przewymiarowana, droższa (bo większa) instalacja będzie amortyzować się dłużej, bo z nadmiaru ciepłej wody nie wynikają żadne oszczędności, a co więcej – pojawią się problemy wynikające ze zbyt dużej ilości pozyskanego ciepła.

Adam Jamiołkowski
fot. Bosch

aktualizacja: 2014-05-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

polecane produkty i technologie

Zalety systemów solarnych - ekonomia, ekologia

Odpowiednio zaprojektowany układ solarny daje oszczędności w zużyciu paliwa do produkcji ciepłej wody użytkowej, ale też możliwość wspomagania instalacji C.O. i podgrzewania wody w basenach. Instalacja solarna w domu jednorodzinnym pozwala też zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Zobacz, które systemy solarne są teraz dostępne w promocji.

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze