Budujemy Dom

400-litrowy zasobnik na c.w.u. idealny dla dwóch osób

Artykuł na: 4-5 minut

Całe szczęście, że w układzie jest 400-litrowy zasobnik c.w.u. Nie mamy żadnych problemów z nadmiarem gorącej wody. Mają je natomiast nasi sąsiedzi, u których wprowadzono zasobnik o poj. 300 l. - mówią Basia i Bogusław, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kolektory użytkują od 2012 r.

Instalacja solarna współdziała z buforem c.w.u. o poj. 400 l

Instalacja solarna: 2 panele po 12 i 30 rur próżniowych; wystawa południowo-wschodnia i południowo-zachodnia; nachylenie 45°; długość instalacji 2 x 10 m; ciecz robocza – glikol; biwalentny bufor c.w.u. 400 l.

Cel: przygotowanie c.w.u., wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o.

 

Liczba użytkowników: 2.

 

Decyzja: w urzędzie gminy zobaczyliśmy ogłoszenie o możliwości założenia instalacji solarnej i sfinansowania jej z bankowego kredytu celowego. Zainteresował nas fakt, że wysokość kredytu możemy obniżyć nawet o 45%, ubiegając się o dopłatę z NFOŚiGW.

Stwierdziliśmy, że warto założyć kolektory, korzystając z dopłaty, nawet jeśli po odliczeniu kosztów bankowych wyniesie ona realnie ok. 20%.

 

Poszliśmy do pobliskiego banku, sprawdzić procedury i terminy realizacji. Były bezproblemowe i krótkie. Wypełniliśmy wniosek o dopłatę, a resztę formalności przeprowadził bank.

 

Fachowcy od solarów doradzili zamontowanie wydajniejszych kolektorów próżniowych, którymi można również wstępnie podgrzewać wodę w instalacji c.o. Pomyśleliśmy, że takie wsparcie systemu grzewczego, opartego na gazie z sieci, pozytywnie odbije się na emeryckim budżecie. Ponieważ jest nas tylko dwoje, polecili 400-litrowy zasobnik na c.w.u., który ma zabezpieczać instalację solarną przed przegrzaniem. Zastąpiliśmy nim poprzedni mniejszy zasobnik.

 

Jesteśmy zadowoleni z kolektorów, ponieważ od marca do października zapewniają niemal darmowe kąpiele nam i wnukom. W zimie kolektory też działają, choć w mniejszym zakresie. W tym roku wyłączyliśmy kocioł gazowy na początku kwietnia. Spodziewamy się, że koszt instalacji solarnej zwróci się po 8 latach. Szkoda, że nie założyliśmy kolektorów podczas budowy domu w 2000 r.

Kolektory próżniowe z 30 rurami zwrócono na południowy zachód

400-litrowy zasobnik na c.w.u. - porady i przestrogi:

  • Montaż kolektorów i wymiana zasobnika c.w.u., przeprowadzony przez fachowców, trwał 2 dni. Nie był kłopotliwy, ponieważ monterzy poprowadzili rury z dachu do kotłowni przez kanał wentylacyjny komina oraz kratkę wentylacyjną. Obyło się bez kucia ścian i komina, demontowania fragmentu dachu. Po założeniu instalacji, odbyła się wizytacja pracownika banku, który ją sfotografował i uruchomił dalsze bankowe formalności. Dopłatę do kredytu otrzymaliśmy w ciągu miesiąca.

     

  • Instalacja działa bezusterkowo i bezobsługowo. Monterzy ustawili na sterowniku parametry dla naszej instalacji. Rzadko je przestawiamy. Całe szczęście, że w układzie jest 400-litrowy zasobnik c.w.u. Nie mamy żadnych problemów z nadmiarem gorącej wody. Mają je natomiast nasi sąsiedzi, u których wprowadzono zasobnik o poj. 300 l. W słoneczne dni włącza się tryb alarmowy i muszą spuszczać wodę z zasobnika. Okazuje się, że różnica 100 l robi jednak swoje. My nie zanotowaliśmy takiego przypadku, ani nie musimy zasłaniać kolektorów w upały.

400-litrowy zasobnik na c.w.u. - koszty:

  • instalacja z zasobnikiem c.w.u. 400 l i montażem – 13 700 zł minus dopłata do kredytu, ok. 3000 zł (po odliczeniu kosztów bankowych i podatku).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-06-04

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Jak to w kanał wentylacyjny wpuszczone są jakieś rury to wbrew logice i wymaganiom wentylacji po pierwsze zmiana przekroju kanału wentylacyjnego i kto wie jak te rury tam idą może są załamane itpWedług mnie to jakiś bubel wykonawców ...

demo

08 Lip 2014, 13:48

Nie całkiem humorystycznie.Jak się ma kolektory, nie jeździ się na wakacje, z dwóch powodów:- nie stać bo trzeba je spłacać,- słońce nie ma wakacji i grzeje Pozostają narty w zimie, ale to też kosztowne, więc ..............

bajbaga

08 Lip 2014, 12:28

No właśnie a co się dzieje z nadmiarem wody jak wyjedziemy na wakacje nikogo nie ma w domu ?

Gość sosek

08 Lip 2014, 12:22

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".