Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Porady ekspertów

Jakie są kryteria wyboru solarnego zasobnika c.w.u.?

Jakie są kryteria wyboru solarnego zasobnika c.w.u.?

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim ważna jest pojemność, która powinna być od 1,5 do 2 razy większa, niż wynosi dobowe zużycie c.w.u. przez mieszkańców. W przypadku 4-osobowej rodziny, korzystającej z klasycznych przyborów sanitarnych, przyjmuje się zwykle wartość 300–400 l.

Zaniżanie pojemności zbiornika to zły pomysł, bo zbyt mały nie zmagazynuje odpowiedniej ilości ciepła, więc nawet latem przy słonecznej pogodzie wodę będzie musiał często dogrzewać kocioł. Kupowanie za dużego zbiornika też do niczego dobrego nie prowadzi, bo w okresach przejściowych – wiosną i jesienią – woda będzie ogrzewana niewystarczająco, co również spowoduje konieczność jej dogrzewania.

 

Warto też zwrócić uwagę na straty postojowe zbiornika (ilość ciepła traconego, gdy nie jest pobierana ciepła woda – to kwestia jakości jego izolacji cieplnej), bo mają one duży wpływ na ostateczną efektywność instalacji solarnej jako całości. Solidni wytwórcy podają ten parametr w katalogach (najczęściej w kWh/24 h). Poza tym niezwykle istotna jest skuteczność zabezpieczenia przed korozją, bo bezpośrednio wiąże się ona z przewidywanym czasem eksploatacji, a więc z tzw. trwałością inwestycji.

Adam Jamiołkowski
fot. Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-10-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Z zawyżaniem mam inne doświadczenia.lepiej przechować 2x więcej wody w temperaturze 45-50 st C niż80stC. Mniejsza delta wpływa na wolniejsze wychładzanie - w okresie wiosna jesień łatwiej na solarze uzyskać 55st niż 85.

Gość ~obserwator

19 Paź 2015, 07:35

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Jak zbudowane są kolektory rurowe i kiedy warto je wybrać?

Odpowiedź eksperta: Dla sprawności kolektora słonecznego, szczególnie przy niskiej temperaturze powietrza, ogromne znaczenie ma dobra izolacja termiczna, zapobiegająca ucieczce pozyskanego ze słońca ciepła do atmosfery. Ponieważ najlepszym izolatorem jest próżnia, skonstruowano kolektory zaizolowane właśnie przez usunięcie powietrza ze szczelnej obudowy. Są one jednak bardzo wrażliwe na uszkodzenie i obecnie znajdują wyłącznie zastosowania profesjonalne.

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze