Budujemy Dom

Jakie są kryteria wyboru solarnego zasobnika c.w.u.?

Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie są kryteria wyboru solarnego zasobnika c.w.u.?

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim ważna jest pojemność, która powinna być od 1,5 do 2 razy większa, niż wynosi dobowe zużycie c.w.u. przez mieszkańców. W przypadku 4-osobowej rodziny, korzystającej z klasycznych przyborów sanitarnych, przyjmuje się zwykle wartość 300–400 l.

Zaniżanie pojemności zbiornika to zły pomysł, bo zbyt mały nie zmagazynuje odpowiedniej ilości ciepła, więc nawet latem przy słonecznej pogodzie wodę będzie musiał często dogrzewać kocioł. Kupowanie za dużego zbiornika też do niczego dobrego nie prowadzi, bo w okresach przejściowych – wiosną i jesienią – woda będzie ogrzewana niewystarczająco, co również spowoduje konieczność jej dogrzewania.

 

Warto też zwrócić uwagę na straty postojowe zbiornika (ilość ciepła traconego, gdy nie jest pobierana ciepła woda – to kwestia jakości jego izolacji cieplnej), bo mają one duży wpływ na ostateczną efektywność instalacji solarnej jako całości. Solidni wytwórcy podają ten parametr w katalogach (najczęściej w kWh/24 h). Poza tym niezwykle istotna jest skuteczność zabezpieczenia przed korozją, bo bezpośrednio wiąże się ona z przewidywanym czasem eksploatacji, a więc z tzw. trwałością inwestycji.

Adam Jamiołkowski
fot. Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-10-06

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Z zawyżaniem mam inne doświadczenia.lepiej przechować 2x więcej wody w temperaturze 45-50 st C niż80stC. Mniejsza delta wpływa na wolniejsze wychładzanie - w okresie wiosna jesień łatwiej na solarze uzyskać 55st niż 85.

Gość ~obserwator

19 Paź 2015, 07:35

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".