Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Montaż solarów daje w ciągu roku wymierne oszczędności

Artykuł na: 4-5 minut

Założenie instalacji solarnej oceniam jako słuszne, bo i zimą, kiedy nie ma dużo słońca, ogrzewa ona wodę użytkową o kilka lub kilkanaście stopni, a dopiero po takim wstępnym podgrzaniu zaczyna pracować kocioł na gaz. W ciągu roku daje to wymierne oszczędności - mówi Olgierd, Czytelnik Budujemy Dom, który kolektory użytkuje od 2012 r.

Montaż solarów daje w ciągu roku wymierne oszczędności

Instalacja solarna: kolektory płaskie; powierzchnia ok. 4,5 m2; kąt nachylenia dachu 30°, kąt nachylenia stelaża pod absorbery 45°; wystawa południowa.

 

Inne elementy – instalacja o dł. 2 × 8 m, wypełniona glikolem; biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 800 l, automatyczny regulator solarny. Gwarancja 3 lata.

 

Cel: przygotowanie c.w.u. i wstępne podgrzanie wody w systemie grzewczym.

 

Liczba stałych użytkowników: 4 osoby.

Biwalentny zbiornik c.w.u. ma pojemność 800 l.
Biwalentny zbiornik c.w.u. ma pojemność 800 l.

Decyzja: podczas budowy postanowiłem wesprzeć ogrzewanie wody użytkowej i domu instalacją solarną, bo gaz z sieci ciągle drożeje. Ważnym czynnikiem był fakt, że zamierzałem czerpać wodę ze studni, a ponieważ taka woda ma temperaturę ok. 4°C, chciałem ją wstępnie ogrzać tanią energią, pozyskaną od słońca.

 

Nie bez znaczenia były też plany wyposażenia łazienek w urządzenia z hydromasażem, którym chciałem zapewnić duży dopływ ciepłej wody.

 

Jednak głównym powodem wybrania absorberów płaskich, zamiast próżniowych, był fakt, że w polskich warunkach klimatycznych absorbery słoneczne najwydajniej pracują w lecie.

 

Wiedząc, że oprócz kotła gazowego w kotłowni stanie duży bufor c.w.u. oraz zestaw do uzdatniania wody ze studni, powiększyłem powierzchnię kotłowni do 7 m2. Koszt inwestycyjny instalacji solarnej zmniejszyłem o dotację do kredytu celowego ze środków NFOŚiGW.

Montaż solarów - rady i przestrogi:

 • Aby słońce padało na kolektory pod odpowiednim kątem wiosną i jesienią, zamocowałem je na stelażu o większym nachyleniu, niż nachylenie dachu. Umieściłem je na południowej połaci dachu, a na dodatek w pionie nad kotłownią i łazienką na antresoli, bo tylko w takiej lokalizacji rury instalacji są możliwie najkrótsze.

   

  Na początku rozważałem lokalizację na dachu garażu, ale ze względu na znaczące wydłużenie rur – ostatecznie z niej zrezygnowaliśmy. Montaż i uruchomienie układu trwały dzień. Podoba mi się, że tafle absorberów są mało widoczne na tle płaskiej czarnej dachówki.

   

 • Założenie instalacji solarnej oceniam jako słuszne, bo i zimą, kiedy nie ma dużo słońca, ogrzewa ona wodę użytkową o kilka lub kilkanaście stopni, a dopiero po takim wstępnym podgrzaniu zaczyna pracować kocioł na gaz. W ciągu roku daje to wymierne oszczędności.

   

  Cieszę się, że instalację zaprojektowano i wykonano prawidłowo – przez 3 lata użytkowania, nawet podczas dwutygodniowych wyjazdów rodziny na urlop, nie wystąpiły problemy z przegrzaniem. Glikol powinienem uzupełnić po pięciu latach eksploatacji.
 

Montaż solarów - koszty:

 • instalacja z montażem 20 000 zł minus dopłata do kredytu ze środków NFOŚiGW.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Kolektory, skierowane na południe, na stelażu o nachyleniu 45°.

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

ehhh...

Gość Razmes

24 Sty 2017, 09:17

Sam korzystam z solar od solar-tech z Chojnic i bardzo się opłaca ze względu na to, że ta inwestycja się zwróci za jakiś czas

Gość Darek

24 Sty 2017, 08:45

20 tys. zł. za zaledwie dwa kolektory solarne (w dodatku płaskie, które są tańsze od próżniowych) to przesada. Ja mam 2x40 rur heat pipe za 7 tys. (cena z dotacją) oraz drugą mikroinstalację z jednym próżniowym Hewalexem (bez dotacji) za 4 tys. zł. Te drugą sam sobie montowałem.

Gość IXI

20 Mar 2016, 22:36

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 5/2018

W majowym miesięczniku publikujemy teksty dotyczące - kominów, tarasów wraz z ich zadaszeniem oraz oświetlenia zewnętrznego. Decydując się na budowę...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze