Budujemy Dom

Ile zyskałem na instalacji ogniw fotowoltaicznych?

Artykuł na: 6-9 minut

Ważnym elementem instalacji jest inwerter, odbierający od absorberów słonecznych prąd stały i "czytający" jego parametry, a następnie przetwarzający go na prąd przemienny o częstotliwości sieci i napięciu sieci. Licznik z łączem radiowym wskazał, że od 13 sierpnia do 18 listopada 2015 r. przesłałem do sieci 600 kWh energii elektrycznej. Nie było to dużo, bo staram się kierować wyprodukowany prąd na tzw. samozaopatrzenie. Licząc 1 kWh po 16 gr, powinienem otrzymać w rozliczeniu 96 zł. Nawet taki zarobek się liczy! - mówi Grzegorz, Członek Klubu Budujących Dom, który ogniwa fotowoltaiczne użytkuje od października 2014 r.

Ile zyskałem na instalacji ogniw fotowoltaicznych?

Instalacja solarna:

 1. Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne, moc zainstalowana 3,9 kW; łączna powierzchnia paneli PV 25,6 m2 (16 szt. × 1,6 m2); kąt nachylenia ruchomy, w przedziale 30–55°; wystawa południowa. Inne elementy – inwerter, licznik dwubiegunowy, bufor c.w.u. o pojemności 750 l, 2 elektryczne grzejniki z granitu, każdy o mocy 1400 W. 

 2. Próżniowe kolektory cieczowe, 4 zestawy po 24 rurki o łącznej powierzchni 16 m2. Kąt nachylenia 40°. Wystawa południowa. Długość instalacji (elastyczna rura Inox) 2 x 15 m. Ciecz robocza – glikol.

Cel: Instalacja PV – produkcja prądu do celów ogrzania budynku i wody użytkowej, zasilanie oświetlenia i elektrycznych urządzeń domowych, odsprzedaż nadwyżki prądu do sieci dostawcy energii elektrycznej. Instalacja z kolektorami cieczowymi – przygotowanie c.w.u. oraz wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o. na gaz z sieci.

Liczba stałych użytkowników: 2 osoby.

Decyzja:chociaż już od kilku lat mam kolektory próżniowe, ponad rok temu założyłem jeszcze instalację fotowoltaiczną z szesnastoma panelami PV, ponieważ musiałem rozebrać wiatrak, produkujący dla domu pewne niewielkie ilości energii elektrycznej.

Oceniłem, że panele PV mogą przynieść mi większe korzyści w stosunku do wiatraka, szczególnie jeśli w chłodniejszej części roku skieruję wytworzoną energię na cele ogrzewania budynku i wody, a w lecie – do obsługi oświetlenia i wybranego sprzętu AGD, a jej nadmiar odeślę do państwowej sieci energetycznej. Gdybym miał zapłacić za panele detaliczną cenę, pewnie nie zdecydowałbym się na ich zakup, nawet odliczając własny montaż, bo nadal są bardzo drogie.

Lecz kiedy w Internecie znalazłem ofertę odkupienia nieużywanych paneli, znad bankrutującej cukierni, postanowiłem przetestować technologię PV u siebie. W znaczący sposób zmniejszyłem koszt inwestycyjny, który powinien wynosić ok. 30 000 zł – panele kupiłem za ok. 40% ceny detalicznej, a ich montaż przeprowadziłem własnym sumptem.

Tylko do dodania inwertera, a potem licznika dwubiegunowego z łączem radiowym wezwałem fachowców. Licznik i umowa na wyprodukowanie do 4 kW energii elektrycznej działają u mnie od 13 sierpnia 2015 r. Obecne warunki odsprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii są jednak znacznie gorsze, niż te anonsowane na 2016 r.

Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter
Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest inwerter

Ogniwa fotowoltaiczne - rady i przestrogi:

 • Panele PV umieściłem na granicy działki, daleko od domu, ponieważ całą południową połać dachu zajęły już wcześniej kolektory próżniowe. Do zamontowania absorberów posłużył mi metalowy stojak, na którym wcześniej osadziłem wiatrak własnej produkcji. Pewne elementy stojaka przerobiłem w taki sposób, żebym mógł ręcznie ustawiać kąt nachylenia paneli w przedziale 30–55°, w zależności od pory roku. Baterie o mocy 245 W/30 V połączyłem szeregowo. Latem zaczynają działać już od ok. szóstej rano.

  Ważnym elementem instalacji jest inwerter, odbierający od absorberów słonecznych prąd stały i "czytający" jego parametry, a następnie przetwarzający go na prąd przemienny o częstotliwości sieci i napięciu sieci. Licznik z łączem radiowym wskazał, że od 13 sierpnia do 18 listopada 2015 r. przesłałem do sieci 600 kWh energii elektrycznej. Nie było to dużo, bo staram się kierować wyprodukowany prąd na tzw. samozaopatrzenie. Licząc 1 kWh po 16 gr, powinienem otrzymać w rozliczeniu 96 zł. Nawet taki zarobek się liczy!
   
  Drugą wymierną korzyścią używania energii z ogniw PVjest fakt, że pewnej ilości prądu już nie kupuję u dostawcy, tylko produkuję i zużywam ją we własnym zakresie, i po niższych kosztach. Codziennie notuję wskaźniki inwertera i zaobserwowałem, że zapotrzebowanie na ok. połowę ilości prądu, który zużywają wszystkie domowe instalacje i urządzenia, pokrywam z własnej "elektrowni". Jeśli więc roczne zużycie prądu w 2014 r. wyniosło u mnie 3334 kW, a w 2015 r. nie kupiłem połowy tej ilości prądu, lecz sam wyprodukowałem i przeznaczyłem na samozaopatrzenie, pojawia się kolejny zysk.

  W instalacji działają 2 granitowe grzejniki, ogrzewające strefę dzienną w budynku.
  W instalacji działają 2 granitowe grzejniki, ogrzewające strefę dzienną w budynku.
  Ponadto, według umowy, w ciągu roku mogę odesłać do państwowej sieci do 3000 kWh wyprodukowanej i nie zużytej w gospodarstwie domowym energii elektrycznej. Sadzę, że roczny zysk wynikający ze stosowania fotowoltaiki może sięgać u mnie do 2500 zł. Biorąc pod uwagę żywotność ogniw ok. 20 lat, czas amortyzacji kosztów inwestycyjnych tego układu potrwa 6–7 lat. Ale co najważniejsze – kiedy przejdę na emeryturę, zamortyzowana instalacja PV wywrze pozytywny wpływ na domowy budżet.

  Jest jeszcze jeden istotny aspekt poznawczy, który samodzielnie zdobyłem przez ostatnie lata podczas korzystania z próżniowych kolektorów cieczowych i od roku paneli fotowoltaicznych – według skrupulatnych notatek, czas nasłonecznienia wynosi w mojej części Mazowsza 2000 godzin, a nie statystyczne 1700. To dodatkowo uwiarygadnia zasadność użytkowania różnego rodzaju instalacji słonecznych.
   
 • W celu spożytkowania energii do ogrzania domu, do systemu z panelami PV włączyłem 2 grzejniki z granitu o mocy 1400 W każdy. Zamontowałem je w salonie, połączonym z resztą strefy dziennej. Płytowe grzejniki działają podobnie jak piece akumulacyjne. Kiedy jest słońce lub chociażby odpowiednie natężenie światła, po powrocie z pracy mam tylko nimi ogrzany parter i część poddasza, a grzejniki są gorące ok. 2 godziny.

  Nie dość na tym, instalacja PV podgrzewa, poprzez grzałkę elektryczną, wodę w buforze o poj. 750 l. Obliczyłem, że na podgrzanie o 1°C wody w takim buforze – zużywam prawie 1 kW energii elektrycznej. W lecie kolejnymi grzałkami, umocowanymi na płycie pływającej, podgrzewam wodę w balii kąpielowej, stojącej w ogrodzie.

  Instalacja z ogniwami i inwerterem obsługuje jedną fazę, do której podpiąłem najczęściej używane oraz najbardziej energochłonne sprzęty domowe. Są to sterowniki i urządzenia sterujące fotowoltaiką i solarami, lodówka, czajnik elektryczny, telewizor, pralka, piekarnik, hydrofor, kosiarka ogrodowa.
 

Ogniwa fotowoltaiczne - koszty:

 • 16 paneli PV 8533 zł, 
 • inwerter 5000 zł, 
 • grzejniki granitowe 2 x 1800 zł.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 9 kWp na moim domu

Jak montowane są panele fotowoltaiczne?

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-08-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła
Praktyczne połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła Połączenie instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła w celu ogrzania budynku i przygotowywania c.w.u. to popularne rozwiązanie. Pompa ciepła ...
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".