Budujemy Dom

Panele fotowoltaiczne - przewlekłość procedur jest karygodna!

Artykuł na: 6-9 minut

Podczas montażu paneli fotowoltaicznych, najdłużej, bo pół roku, trwały formalności i podpisanie umowy z PGE. Przewlekłość procedur jest karygodna! Chwilę "boksowałem się" z urzędnikami w trakcie formułowania umowy, znalazłem w niej błędy. W końcu zjawił się u nas elektryk z odpowiednim licznikiem i instalacja ruszyła - mówią Sylwia i Przemek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ogniwa fotowoltaiczne użytkują od lipca 2016 r.

Panele fotowoltaiczne - przewlekłość procedur jest karygodna!

Instalacja solarna:

 • panele fotowoltaiczne - polikrystaliczne, moc zainstalowana 5 kW; łączna powierzchnia paneli PV 32 m2 (20 szt. × 1,6 m2); kąt nachylenia paneli 35°; wystawa południowa i zachodnia. 
 • Inne elementy - falownik, licznik dwubiegunowy, aparatura zabezpieczająca, okablowanie.

Cel: produkcja prądu do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, zasilanie oświetlenia i elektrycznych urządzeń domowych, odsprzedaż nadwyżki prądu do sieci dostawcy prądu.

Liczba stałych użytkowników: 4 osoby.

Panele fotowoltaiczne zamontowano na zachodniej połaci dachu
Panele fotowoltaiczne zamontowano na zachodniej połaci dachu o nachyleniu 35°

Decyzja: koniecznie chcieliśmy wykorzystywać w domu odnawialną energię słoneczną, bo warto iść z duchem czasów. Po dwóch latach od przeprowadzki, w grudniu 2015 r., założyliśmy na dachu instalację solarną z ogniwami fotowoltaicznymi o mocy zainstalowanej 5 kW. Formalności z elektrownią trwały jeszcze do lipca 2016 r. - dopiero wtedy system został wyposażony w licznik dwubiegunowy.

Zużywamy dużo prądu - w samej kotłowni mamy kocioł na gaz z sieci, pompę ciepła i duży zasobnik c.w.u. - dlatego poszliśmy w stronę fotowoltaiki, a nie podgrzewania wody użytkowej przez słońce. Nie ukrywamy - spory wpływ na decyzję zakupu miała możliwość dofinansowania instalacji z dotacji do kredytu BOŚ. Preferencyjnie oprocentowany kredyt, na 1% w skali roku, będziemy spłacać 5 lat. Dzięki niemu zmniejszyliśmy koszty inwestycyjne o 40%, czyli w naszym przypadku o 14 000 zł.

Fotowoltaika bardzo dobrze się sprawdza, bo daje oszczędności w domowym budżecie i jest bezobsługowa.

Wyświetlacz inwertera
Na wyświetlaczu inwertera widoczny jest aktualny stan produkcji energii przez panele PV.

Panele fotowoltaiczne - rady i przestrogi:

 • Inwerter (falownik)
  Inwerter (falownik)
  Przemek: instalacje fotowoltaiczne staniały, lecz nadal są drogie, więc warto szukać dotacji. Moja była szeroko rozpropagowana, nietrudno było znaleźć informacje o niej w Internecie, gazetach, bilbordach itp.

  Nie spodziewałem się, że zainteresowanie tego typu instalacjami i dofinansowaniem jest aż tak duże! Kiedy składałem papiery w banku, urzędniczka powiedziała mi, że zdążyłem z nimi w ostatniej chwili, bo pula jest już "pod korek", prawie wyczerpana. Uczulam na to, bowiem nie ociągałem się z decyzją i zebraniem papierów. Były gotowe po 2 dniach.

  Niezbędne podania skompletowali dla mnie wykonawcy z firmy instalacyjnej, ja je szybko wypełniłem i zaniosłem, gdzie trzeba. Nie czekałem długo na przyznanie kredytu, poza tym urzędnicy banku nie przeprowadzali u nas inspekcji przed- i powykonawczej. Sam montaż trwał 2 dni, bo paneli PV jest aż 20. Fachowcy umieścili je na południowej i zachodniej połaci dachu, a kable przeciągnęli przez kanał techniczny w kominie. Obyło się bez prucia ścian.

  Najdłużej, pół roku, trwały formalności i podpisanie umowy z PGE. Przewlekłość procedur jest karygodna! Chwilę "boksowałem się" z urzędnikami w trakcie formułowania umowy, znalazłem w niej błędy. W końcu zjawił się u nas elektryk z odpowiednim licznikiem i instalacja ruszyła.

 • Wyprodukowany prąd przeznaczamy na pracę pompy ciepła, która ogrzewa albo chłodzi pomieszczenia, kierujemy do urządzeń grzewczych, ponadto - lodówki, czajnika elektrycznego, telewizora, pralki, piekarnika, kuchenki indukcyjnej itd. Nadwyżki odprowadzamy do sieci elektrycznej, odsprzedając je PGE w proporcji 8:10, czyli jeśli przesyłamy 10 kW do sieci PGE, 8 kW mamy za darmo.

  Na początku oszacowaliśmy z różnymi fachowcami - a konkretnie monterami paneli PV i z PGE - że na bieżąco w domu zużyjemy ok. 50% energii elektrycznej, wytworzonej przez panele fotowoltaiczne. Zapiski z lipca i sierpnia 2016 r. skorygowały ten szacunek - rzeczywiste zużycie sięgnęło 20-30%, reszta trafiała do sieci. Z ostatnich półrocznych rozliczeń wynika natomiast, że w porównaniu z kosztami zużycia prądu sprzed założenia paneli fotowoltaicznych, obecnie oszczędzamy miesięcznie średnio 200 zł. Dla nas to dobry wynik, bo teraz za prąd płacimy ok. 110 zł miesięcznie, zamiast 300 zł.

  Rozliczenie następuje co pół roku i to sprawia, że pewne ważne miesiące się zahaczają i bilansują wyprodukowaną u nas nadwyżkę prądu ze zwiększonym zużyciem w miesiącach zimowych. Oceniamy, że koszty instalacji zwrócą się po 8 latach od założenia instalacji.

 • Firmę wykonawczą wybraliśmy przez Internet, ale nie jest to firma Krzak. Sprawdziliśmy jej dokonania - m.in. realizowała zamówienia publiczne i to nam wystarczyło. Usługę zaprojektowania i zamontowania instalacji z panelami PV wykonała profesjonalnie i szybko. Wszystko działa na szóstkę!

Panele fotowoltaiczne - koszty:

 • instalacja z montażem 35 000 zł minus dotacja 14 000 zł (realnie do spłaty przez 5 lat 21 000 zł).

Ile paneli fotowoltaicznych zainstalować?

Jak montowane są panele fotowoltaiczne?

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-08-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Jak większość ludzi daliście się orżnąć i bankowi i instalatorom. Ja montowałem 13,5kW paneli w 2016. Inwerter ma możliwość rozbudowy systemu do 20kW. Całość zamontowana na systemie z automatyczną regulacją pochylenia płaszczyzny od 0 do 80 stopni. Pozwala to na dodatkowy ...

Gość ~petryk

18 Lis 2018, 12:16

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex
Nowe inwertery Solis w instalacjach fotowoltaicznych Hewalex Firma Hewalex, wg raportu IEO, zajęła 3. pozycję na rynku pod względem mocy sprzedanych w 2017 roku paneli PV. Przyczyniła się do tego ...
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV
Systemy fotowoltaiczne NIBE PV Systemy fotowoltaiczne NIBE PV to kompletne zestawy do produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jakim jest promieniowanie słoneczne.
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej
4 kroki do instalacji fotowoltaicznej Zużycie energii elektrycznej w nowych energooszczędnych budynkach stanowi coraz większą część ich bilansów energetycznych. Jest to wynikiem ...

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".