Budujemy Dom
Instalacje / Ogrzewanie podłogowe i grzejniki / Artykuły

Jak prawidłowo zamontować grzejnik?

Prawidłowo zamontowany grzejnik przede wszystkim powinien zapewniać utrzymywanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu i umożliwić jej regulację w szerokim zakresie. Ponadto dobrze jeśli pasuje do stylu wnętrza i jest łatwy w utrzymaniu w czystości.

Jak prawidłowo zamontować grzejnik?
 (fot. Zehnder)

W nowo budowanym domu wielkość i rodzaj grzejników powinny być określone w projekcie instalacji centralnego ogrzewania. Specyfikacja ta uwzględnia wielkość grzejnika wynikającą z wymaganej mocy grzewczej dla określonego pomieszczenia, jak też możliwości jego podłączenia do powstającej instalacji i układu rur.

Ostateczny wybór konkretnego modelu grzejnika najczęściej uzależniamy od naszych wymagań estetycznych – kierując się jego wyglądem oraz od ceny.

W domu remontowanym przebieg rur możemy dostosować do rodzaju i sposobu podłączenia nowych grzejników oraz zmienić ich lokalizację.

Grzejnik płytowy lub żeberkowy?

Obecnie najczęściej instalowane są grzejniki płytowe dostępne w bogatym asortymencie wymiarów, mocy jak i możliwości przyłączenia do instalacji. Ze względów montażowych istotne jest czy grzejnik przystosowany jest do podłączenia dolnego czy tylko do podłączeń bocznych.

Grzejniki z podłączeniem dolnym (można je również łączyć z boku) mają wbudowany zawór grzejnikowy i wewnętrzny kanał doprowadzający wodę do górnej części grzejnika. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, który króciec podłączenia dolnego jest zasilający, a który powrotny. Jest to istotne ze względu na układ rur podczas montażu.

Uwaga! Grzejniki dwu-, i trzypłytowe można podłączać z lewej i z prawej strony, natomiast jednopłytowe wymagają dostosowania strony przyłączenia do miejsca doprowadzenia rur zasilających.

Grzejniki z podłączeniem bocznym mają cztery króćce przyłączeniowe umieszczone w narożnikach. Dwa z nich wykorzystywane są do podłączenia, natomiast w jeden górny wkręca się odpowietrznik, a w dolny – korek zaślepiający.

Grzejniki płytowe sprzedawane są najczęściej jako komplet zawierający oprócz grzejnika: uchwyty mocujące, odpowietrznik i zaślepkę.

Grzejniki żeberkowe instalowane są głównie wtedy, gdy wymieniamy stare grzejniki żeliwne bez wymiany rur w instalacji c.o. Dzięki identycznemu rozstawowi króćców przyłączeniowych ich montaż można przeprowadzić bez konieczności przeróbki podłączeń.

Grzejniki żeberkowe mogą być łączone w zestawy o wymaganej liczbie żeberek i do kompletu z reguły wymagają dokupienia: uchwytów montażowych, korków przyłączeniowych i odpowietrznika.

Aluminiowe grzejniki żeberkowe dostosowane są standardowo tylko do podłączeń bocznych, ale za pomocą specjalnego zestawu przyłączeniowego można podłączyć je do instalacji również od dołu. To rozwiązanie jest jednak rzadziej stosowane (nie wygląda estetycznie).

Układ podłączeń

Zależnie od rodzaju grzejnika i przebiegu rur instalacji grzewczej jego podłączenie można przeprowadzić na cztery sposoby:

Podłączenie boczne jednostronne Podłącznie boczne krzyżowe
Boczne jednostronne – popularne rozwiązanie umożliwiające podłączenie każdego grzejnika przy prowadzeniu rur w ścianach. Rozstaw końców rur powinien odpowiadać rozstawieniu końcówek przyłączeniowych Boczne krzyżowe – układ stosowany przy bardzo długich grzejnikach, zapewniający równomierny rozkład temperatury na ich powierzchni
Podłączenie dolne bezpośrednie Podłączenie dolne pośrednie
Dolne bezpośredniemontaż grzejników z zasilaniem dolnym, które sprawia że rury i armatura przyłączeniowa są niewidoczne Dolne pośrednie – umożliwia dzięki zewnętrznej przystawce podłączenie grzejników przystosowanych do łączenia bocznego; rozwiązanie stosowane rzadko np. w przypadku wymiany rur grzewczych i pozostawienia starego grzejnika

Jak łączyć?

Każde przyłączenie grzejnika do instalacji powinno zawierać następujące elementy:

 • zawór grzejnikowy montowany na zasilaniu,
 • zawór odcinający zamontowany na powrocie,
 • odpowietrznik ręczny lub automatyczny.

Uwaga!Przy doborze elementów przyłączeniowych należy też brać pod uwagę rodzaj rur oraz wymiar gwintu końcówek przyłączeniowych grzejnika (najczęściej ½ cala).

Podłączenie od dołu

W taki sposób podłącza się grzejniki jeśli rury instalacyjne prowadzone są w podłodze lub w ścianie tuż nad podłogą.

Do podłączenia wykorzystuje się tzw. konsolę przyłączeniową z wbudowanymi zaworami odcinającymi na zasilaniu i powrocie.

Uwaga! Zestawy przyłączeniowe kompletowane są w rożnych konfiguracjach i przed zakupem należy sprawdzić czy oprócz samej konsoli mają również złączki do grzejnika (nyple ½ na ¾ cala) oraz odpowiednie do rodzaju rur zaciski przyłączeniowe.

Aby uniknąć wyprowadzenia rur z podłogi (kłopotliwe ułożenie posadzki i sprzątanie) montuje się konsolę kątową, a rury „wprowadza” w ścianę.

Schemat podłączenia grzejnika od dołu Grzejnik podłączony od dołu

(fot. Viessmann)


W przypadku instalacji z rur PEX, których nie można wyginać na małym promieniu, końcowy ich odcinek zastępuje się rurkami miedzianymi z wlutowanym kolankami albo zakłada kolanko, gdy rury prowadzone są w ścianie. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość korekty ustawienia konsoli względem długości przyłączenia.

Kolejne czynności przy montażu grzejników z dolnym zasilaniem:

 1. zamocowanie uchwytów i zawieszenie na nich grzejnika z zamontowaną konsolą,
 2. wstępne podłączenie rur zasilających i ich zamocowanie,
 3. zdjęcie grzejnika i zatynkowanie bruzdy,
 4. montaż grzejnika i sprawdzenie szczelności połączeń.

Podłączenie z boku

Wykonuje się głównie wtedy, gdy podłączenie do grzejnika prowadzone jest tzw. gałązkami odchodzącymi od pionu biegnącego w ścianie. Rury układa się w bruździe wykutej w murze, przy czym w przypadku rur PEX ich zakończenia zmienia się na miedziane. Do montażu potrzebny jest kątowy zawór grzejnikowy oraz kątowy zawór odcinający. Oba połączenia wykonuje się w taki sam sposób, a po sprawdzeniu szczelności bruzdę zatynkowuje.

Schemat grzejnika podłączonego z boku Grzejnik podłączony z boku
 (fot. Oventrop)

Regulacja grzejnika

Zamontowany grzejnik należy wstępnie wyregulować dostosowując przepływ wody do założonej mocy grzewczej. Niedokonanie regulacji wstępnej może powodować trudności z uzyskaniem pożądanej temperatury w pomieszczeniach najbardziej oddalonych od kotła.

W większych instalacjach wymaga to przeprowadzenia obliczeń hydraulicznych, ale w praktyce z dostateczną dokładnością można posłużyć się inną metodą. Istota regulacji polega na zdławieniu przepływu w takim stopniu aby różnica temperatury na wejściu i wyjściu z grzejnika wynosiła 15–20°C. Zawór grzejnikowy ma możliwość tzw. podwójnej regulacji, dzięki czemu zmieniając jego nastawy (pozycje od 1 do 6) sprawdzamy po pewnym czasie czy różnica temperatury utrzymuje się w założonym przedziale.

Uwaga! Regulacja wstępna dostępna jest po zdjęciu głowicy, a zmiana położenia wymaga niekiedy użycia klucza lub wkrętaka.

Zawór termostatyczny Zawór termostatyczny
Zawory termostatyczne, zawory powrotne, zawory trójosiowe i inne przyłącza grzejnikowe produkowane są najczęściej w kolorze białym i w wersji chromowanej. Większość przyłączy i termostatów można stosować we wszelkiego typu instalacjach grzewczych bez względu na typ grzejnika i materiał z którego wykonano rury (fot. Herz)


Natomiast bieżącą regulacje temperatury w pomieszczaniu zapewniają zamontowane na zaworze grzejnikowym głowice termostatyczne. Są one obecnie standardowym wyposażeniem grzejnika i umożliwiają utrzymanie nastawionej temperatury niezależnie od warunków zewnętrznych. Głowice termostatyczne reagują na zmiany temperatury otoczenia i odpowiednio zamykają lub otwierają dopływ wody grzejnej.

Głowica termostatyczna Głowica termostatyczna. W sprzedaży dostępne są głowice o różnych formach stylistycznych pasujących do wystroju wnętrza, ale przed zakupem należy sprawdzić, czy można je będzie zamontować na konkretnym typie zaworu grzejnikowego. Montowane są one bowiem zatrzaskowo lub na gwint o różnych rozmiarach. Jeśli kupujemy grzejnik, warto od razu dobrać do niego głowicę termostatyczną
(fot. Danfoss)

 

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-01-24

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Wysokość grzejników stopniowana jest co 5 cm - standardowo wynosi 60 cm, ale w tym przypadku można założyć grzejnik np. 55 cm. Nieznaczne osłonięcie grzejnika parapetem nie wpływa na konwekcję, a większy odstęp od podłogi ułatwi sprzątanie. Przy nieznaczny zmniejszeniu wysokości ...

Budujemy Dom - budownictwo i instalacje

29 Lis 2017, 08:44

Pomiędzy podłogą i grzejnikiem oraz pomiędzy grzejnikiem i parapetem należy zostawić nieco wolnej przestrzeni (przynajmniej 5-7 cm) żeby umożliwić cyrkulacje powietrza i przekazywanie ciepła przez konwekcję. W efekcie grzejnik powinien być przynajmniej 10 cm niższy niż wysokość ...

Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne

29 Lis 2017, 08:04

Ma pytanko co do wymiarowania grzejnika. Dokładnie chodzi mi o wysokość grzejnika. Jeśli od podłogi do spodu parapetu mam 67 cm. Parapet wystaje na max 5 cm, a po wymianie może z 2-3 będzie wystawał. To jaki najwyższy grzejnik panelowy mogę wstawić? Są jakieś prawne, czy budowlane wytyczne?

Gość Artur

28 Lis 2017, 18:23

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Ogrzewanie podłogowe - elektryczne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze