Budujemy Dom

Częste błędy przy wykonywaniu instalacji c.o.

Artykuł na: 6-9 minut

Czytając jedynie artykuły w prasie budowlanej nie staniemy się ekspertami od ogrzewania. Jednak zdobędziemy tyle wiedzy, żeby dokonać świadomego wyboru najlepszego dla nas rozwiązania i uniknąć fatalnych błędów. Szczegóły zostawmy zaś fachowcom.

Częste błędy przy wykonywaniu instalacji c.o.

1) Brak projektu

Bardzo wiele instalacji grzewczych powstaje bez projektu, działa, a użytkownicy najczęściej są z nich zadowoleni. Większość z nich mogłaby jednak działać lepiej, być tańsza w wykonaniu i eksploatacji. Optymalizacja to właśnie zadanie projektanta. Ponadto wykonawca poradzi sobie bez projektu w typowych sytuacjach, w trudniejszych doświadczony projektant jest niezastąpiony. A poprawić np. wadliwą podłogówkę jest bardzo trudno.

 

Posiadanie projektu ma jeszcze i tę zaletę, że można łatwo rozliczyć wykonawcę z rzetelności wykonanej pracy. Dokumentacja przydaje się ponadto w przypadku remontów, modernizacji lub awarii.

2) Kocioł lub kominek o zbyt dużej mocy

Powszechna praktyka kupowania przewymiarowanych kotłów i kominków ma fatalne skutki. Kocioł na paliwo stałe pracuje wówczas zawsze z mocą znacznie mniejszą od nominalnej, co przekłada się na duży spadek sprawności i większą emisję zanieczyszczeń. Rośnie przy tym ryzyko przegrzania i zagotowania wody w kotle. Te same zjawiska dotyczą kominków z płaszczem wodnym. Z kolei zwykłe kominki o nadmiernej mocy po prostu przegrzewają nam salon.

 

Wbrew rozpowszechnionej opinii, lepiej nie przewymiarowywać też gazowych kotłów kondensacyjnych. Ich sprawność przy pracy z obniżoną mocą jest wprawdzie wyższa niż przy pełnym obciążeniu, ale zakres regulacji mocy jest ograniczony. A kocioł i tak potrzebuje pełnej mocy zaledwie kilka dni w roku, zaś w niektóre zimy wcale, bo odpowiada ona zapotrzebowaniu na ciepło, gdy temperatura zewnętrzna wynosi -20°C.

3) Zainstalowanie kotła zbyt uciążliwego w obsłudze

Choćby technicznie był on najlepszy, a koszty ogrzewania niskie, ostatecznie i tak nie będziemy zadowoleni. To typowe urządzenie dobre, lecz nie dla nas. Czas i wysiłek, które musimy poświęcić na obsługę kotła, są bardzo różne:

  • kotły zasypowe wymagają uzupełniania paliwa co kilka godzin, codziennie trzeba je na nowo rozpalać;

     

  • kotły z podajnikiem paliwa mogą pracować nawet kilkanaście dni bez interwencji – wszystko zależy od pojemności zasobnika z opałem oraz ilości powstającego popiołu i innych zanieczyszczeń. Najnowocześniejsze konstrukcje mają nawet funkcję automatycznego rozpalania i czyszczenia. Nie zaleca się jednak pozostawiania ich zupełnie bez nadzoru przez kilka dni – czasem dochodzi do zablokowania podajnika, np. zbyt dużą bryłą węgla;

     

  • kotły gazowe, olejowe i elektryczne – nawet najprostsze są praktycznie bezobsługowe (tylko przeglądy serwisowe).

4) Brak regulacji przepływu wody

W dobrze wykonanej instalacji, każdy grzejnik – albo też pętla ogrzewania podłogowego – powinien otrzymywać w określonym czasie odpowiednią ilość wody i osiągać zaplanowaną temperaturę. Wymaga to zrównoważenia przepływów, co niełatwo osiągnąć.

 

Z pozoru najłatwiejszą metodą jest dobranie nastaw wstępnych zaworów i ograniczenie w ten sposób przepływu przez grzejniki położone najbliżej kotła. Lecz efekt nie zawsze będzie dobry, bo bardzo duże zdławienie strumienia wody może uniemożliwić korzystanie z głowicy termostatycznej, a także być źródłem uciążliwego hałasu.

 

Dlatego o zrównoważeniu przepływów warto pomyśleć jeszcze przed montażem grzejników, szczególnie jeśli wymieniamy i rury. Pomóc może zmiana kolejności przyłączenia grzejników, średnicy niektórych fragmentów rurociągu, czy zastosowanie pompy o automatycznie regulowanej prędkości obrotowej (pozwala utrzymać stałe ciśnienie, nawet gdy niektóre zawory zostaną zamknięte).

5) Brak próby szczelności

Przed wylaniem jastrychu instalację należy napełnić wodą, a po kilku godzinach sprawdzić, czy ciśnienie w niej nie spadło nadmiernie, co świadczyłoby o nieszczelności. Zaniedbanie tego to bardzo poważny błąd, bo późniejsza lokalizacja i usunięcie przecieku jest bardzo trudne.

6) Nieodpowiedni ciąg kominowy

Przyczyną złej pracy kotła może być zbyt słaby ciąg kominowy. W domach jednorodzinnych to dość częste, bo kominy w nich są niskie, nierzadko też mają zbyt małą powierzchnię przekroju. Zanim kupimy kocioł, mistrz kominiarski powinien sprawdzić parametry naszego komina, zaś wymagany ciąg kominowy jest zawsze określony w dokumentacji technicznej kotła.

 

Złe dopasowanie komina i kotła spowoduje, że nie będzie on osiągał parametrów deklarowanych przez producenta. Kocioł, który miał być ekologiczny i ekonomiczny – wówczas wcale taki nie jest. Stare kotły są przeważnie mniej wymagające, bo mają niższą sprawność, a co za tym idzie powstający dym jest bardziej gorący, co dla ciągu jest korzystne. Ponadto opory wewnętrzne przepływu spalin w starych kotłach są mniejsze, choćby z powodu mniej rozbudowanych wymienników ciepła.

 

Na szczęście, są dostępne urządzenia, które poprawiają zbyt słaby ciąg kominowy. Czasem wystarczy dobrze dobrana nasada kominowa, jednak częściej konieczne jest wspomożenie ciągu za pomocą wentylatora. Takie urządzenia występują jako montowane u wylotu komina lub w czopuchu (element łączący kocioł i komin) kotła. Działają jako tzw. hybrydowe – gdy naturalny ciąg jest wystarczający, wentylator nie hamuje przepływu spalin, gdy zaś ciąg jest zbyt słaby (np. w czasie rozpalania), włącza się wentylator.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hajduk

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Jakby kocioł miał wężownicę schładzającą to do zagotowania wody nigdy by nie doszło. Jakby instalator dobrał moc kocioł do mocy kaloryferów jakie posiadamy w domu również do zagotowania wody by nie dochodziło . Moc kaloryferów ...

animus

19 Lis 2010, 20:46

Jakby kocioł miał wężownicę schładzającą to do zagotowania wody nigdy by nie doszło. Jakby instalator dobrał moc kocioł do mocy kaloryferów jakie posiadamy w domu również do zagotowania wody by nie dochodziło . Moc kaloryferów w domu również powinno się obliczyć. Który ...

bladyy78

12 Lis 2010, 06:51

Cytat Moim zdaniem większym błędem i proszeniem o kłopoty jest mieć instalacje w której dochodzi do częstego gotowania się wody na skutek źle wykonanej instalacji . To wina obsługującego kocioł .

animus

11 Lis 2010, 22:05

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM
Szwadron i Kompania - nowości w ofercie ELTERM Asortyment firmy ELTERM został poszerzony o zestawy grup pompowych oraz sprzęgło-kolektorów SKE. Dostępne są wersje do poziomej, jak i ...
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe!
Złoty Laur Konsumenta 2018 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe! W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek oraz jakość produktów w kategorii Ogrzewanie Podłogowe, produkty marki ELEKTRA zostały ...
Promocja na maty grzejne ELEKTRA!
Promocja na maty grzejne ELEKTRA! Do 29 czerwca 2018 r. trwa promocja na maty grzejne ELEKTRA MD w zestawie z najnowszym regulatorem temperatury ELEKTRA OWD5 WiFi.

Ogrzewanie kierowane sterownikiem a niedogrzane pomieszczenia

Czy korzystać, jak do tej pory z ogrzewania kierowanego sterownikiem, czy lepiej go odłączyć i regulować temperaturę na poszczególnych grzejnikach?

polecane produkty i technologie

Grzejniki stalowe płytowe Perfexim

Czeka Cię montaż grzejników i nie wiesz, na które się zdecydować? Perfexim prezentuje grzejniki stalowe płytowe PERFEKT przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, użyteczności publicznej i usługowych o normalnej wilgotności powietrza, w których nie występuje oddziaływanie środków korozyjnych.
Najbardziej znane marki
Grzejniki wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ogrzewanie podłogowe wodne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".