Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Podłoga z paneli dębowych - kłopotliwy uskok

Podłoga z paneli dębowych - kłopotliwy uskok

Zamierzamy wkrótce zmodernizować posadzkę w jadalni. Kładąc nową podłogę z paneli dębowych, nie spodziewaliśmy się, że uskok (który zastaliśmy w kupionym domu) utrudni rozsunięcie stołu... - mówi Ewelina - Członkini Klubu Budujących Dom, która użytkuje podłogi od 2008 r.

Parametry domu: szkieletowy, dwukondygnacyjny, powierzchnia 160 m2.

Rodzaje posadzek:

 • 35 m2 drewnianych paneli dwuwarstwowych o gr. 8 mm, klasa ścieralności AC 3;
 • 35 m2 paneli laminowanych;
 • 55 m2 płyt gresu;
 • 35 m2 wykładzin dywanowych (wełna i akryl).

Podkład:

 • na gruncie - na zaizolowanej folią i styropianem (20 cm) wylewce betonowej, posadzki z gresu - na kleju, z paneli - na macie tłumiącej, z wykładzin - na macie i taśmach mocujących. 
 • na drewnianym stropie między kondygnacjami - izolacja akustyczna ze styropianu 4 cm, folia; na płycie OSB - panele na kleju oraz wykładziny na piano-macie i taśmach mocujących.

Ogrzewanie podłogowe: przewody elektryczne, w strefie dziennej.

Decyzja: kupiliśmy czteroletni dom, w którym zastaliśmy wykończone podłogi na parterze. Jedynie te w salonie i kuchni, z gresu, nadawały się do użytku. Rozpoczęliśmy więc dobieranie materiałów, które sprawdzają się w drewnianym domu szkieletowym.

W jednej z firm natknęliśmy się na ciekawą ofertę - za 250 zł do domu klienta przyjeżdża technik, który dokonuje oględzin, pomiarów posadzek i wilgotności we wnętrzach, i na ich podstawie doradza materiały. Usługa jest bezpłatna, jeśli kupuje się w firmie materiały. Rady specjalisty wykorzystaliśmy przy wykańczaniu posadzek na drewnianym stropie.

Na poddaszu ułożyliśmy krótkie panele i wykładzinę. Żałujemy jednak, że na części parteru daliśmy zwykłe panele drewniane, a nie przeznaczone na ogrzewanie podłogowe. W łazienkach ułożyliśmy płyty gresu, a w gabinecie i w sypialniach - wykładziny.

Uskok w posadzce uniemożliwia rozsuwanie stołu w jadalni. Odkrywka ma pomóc w powiększeniu posadzki, wykończonej panelami drewnianymi W pokoju gościnnym na betonowej wylewce ułożono piano-matę, a na niej wykładzinę dywanową

Podłoga z paneli dębowych - rady i przestrogi:

 • Zamierzamy wkrótce zmodernizować posadzkę w jadalni. Kładąc nową podłogę z paneli dębowych, nie spodziewaliśmy się, że uskok (który zastaliśmy w kupionym domu) utrudni rozsunięcie stołu. Wolimy mieć o 5 m2 mniejszą posadzkę w salonie, a większą w jadalni. Przy okazji zlikwidujemy węzeł komunikacyjny między kominkiem, a klatką schodową. Tam też użytkowanie utrudnia nieszczęsny uskok.

 • Panele drewniane w kolorze złoty dąb są praktyczne, bo nie widać na nich brudu. Kurz odznacza się na ciemniejszych, w kolorze merbau. Fabrycznie lakierowane panele celowo odizolowaliśmy od ogrzewania podłogowego podwójną warstwą folii i matą tłumiącą, żeby nie rozsychały się. Układanie paneli zajęło fachowcom 2 dni. Wykładziny położyliśmy samodzielnie.

 • Posadzka w salonie z dużych płyt polerowanego gresu oparła się upływowi lat. Wygląda nowocześnie i świetnie się sprawdza. Na gres wchodzi się z ogrodu przez drzwi tarasowe, ale nie widać na nim rys.

Podłoga z paneli dębowych - koszty:

 • Panele - materiały z ułożeniem 12 000 zł. 
 • Wykładziny i piano-mata (samodzielny montaż) 5000 zł. 
 • Gres 190 zł/m2.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-08-01

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Drewno to najlepszy materiał moim zdaniem. Trzeba zatrudnić dobra ekipę, żeby deska była poprawnie ułożona, bo później wychodzą różne kwiatki.

Gość Katarzyna

07 Wrz 2016, 07:24

Może podłoga była źle ułożona, albo coś nie tak poszło, drewno na ogół jets dobrym tworzywem, które bardzo dobrze sie sprawuje jako materiał podłogowy.

Gość ania

20 Cze 2016, 15:48

Kama zgadzam sie z Tobą, ze deska to najlepszy materiał, jest trwała, można ją odnawiać, bez potrzeby wymiany na nową, do tego ociepla niesamowicie wnętrze.

Gość aa

19 Cze 2016, 08:20

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze