Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Posadzka z gresu sprawdza się przy podłogówce

Posadzka z gresu sprawdza się przy podłogówce

Posadzki z gresu nadal wyglądają jak nowe i sprawdzają się nad podłogówką. Okazuje się, że warto było zwracać uwagę na klasę ścieralności płyt. Na matowej powierzchni nie widać otarć, ani rys, choć mieszkam na wsi i obawiałam się wycierania jej piaskiem, nanoszonym na butach przez gości - mówi Teresa, Czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje dom i podłogi od 11 lat.

Parametry domu: murowany, dwukondygnacyjny, powierzchnia 200 m2.

Rodzaje posadzek: nad ogrzewaniem podłogowym (w strefie dziennej oraz łazience) ułożono matowe płyty gresu (56 x 56 cm), łączone na fugę o szer. 3 mm. W pokojach – parkiet z buku parzonego, wym. klepki 22 x 60 x 400 mm. Oba rodzaje posadzek zajmują po 100 m2 powierzchni budynku.

Podkład:

 • posadzki na gruncie – między wylewkami izolacja przeciwwilgociowa z papy oraz folii, 2 warstwy izolacji cieplnej z płyt styropianu (20 cm), na wylewce końcowej posadzki na kleju. 
 • na stropie teriva między kondygnacjami – izolacja akustyczna ze styropianu, wylewka cementowa i posadzki na kleju dyspersyjnym.

Ogrzewanie podłogowe: wodne na powierzchni 100 m2.

Decyzja: lubię jasne podłogi. Nie chciałam szybkiego remontu podłóg w nowym domu, więc kupiłam materiały droższe, ale trwałe – z wysoką klasą ścieralności. Do strefy dziennej, gdzie jest ogrzewanie podłogowe, wybrałam płyty z gresu w jasnoszarym kolorze, imitujące trawertyn. Nie lubię połysku, więc są matowe. Ponieważ brzegi płyt są nierówne, zleciłam ułożenie jasnej fugi o gr. 3 mm.

Resztę posadzek wykończyłam parkietem z parzonego drewna bukowego. Spodobał mi się charakterystyczny odcień po obróbce termicznej parą wodną. Producenci opisywali również, że po takim zabiegu klepki są mniej wrażliwe na wahania wilgotności w pomieszczeniach i mniej pracują. Nie kłamali! Parkiet jest trwały. Można go kilkakrotnie cyklinować.

Dla dodatkowej wytrzymałości i efektu estetycznego kupiłam wyselekcjonowane grube klepki I klasy i ułożyłam je na "pokład". Nie mam upodobania do jodełek i wzorków, tylko do surowych i szlachetnych linii. Wolałam długie klepki, bo wyglądają bardziej nowocześnie, niż krótkie. Materiał, solidnie wysezonowany, kupiłam wprost od wytwórcy z południa kraju. Dodatkowo leżał u nas, w ogrzewanym budynku, ponad miesiąc.

Parkiet układaliśmy po wszystkich mokrych pracach. Zatrudniłam poleconego i doświadczonego parkieciarza. Nie oszczędzałam na kleju – kupiłam dyspersyjny produkt z górnej półki. Matowy ekologiczny lakier też ma dobrą jakość.

Nad ogrzewaniem podłogowym zastosowano duże płyty gresu, imitujące trawertyn Parkiet z ekologicznym lakierem rozciąga się w strefach prywatnych domu, dlatego się nie zniszczył

Posadzka z gresu - rady i przestrogi:

 • Posadzki z gresu nadal wyglądają jak nowe i sprawdzają się nad podłogówką. Okazuje się, że warto było zwracać uwagę na klasę ścieralności płyt. Na matowej powierzchni nie widać otarć, ani rys, choć mieszkam na wsi i obawiałam się wycierania jej piaskiem, nanoszonym na butach przez gości. Oboje z mężem na co dzień zmieniamy obuwie.

  Posadzka z gresu jest łatwa w pielęgnacji, jedynie fugi raz w roku czyścimy ręcznie specjalnym preparatem. Po takiej odnowie podłoga wygląda świeżo i efektownie. Gres myjemy na bieżąco środkiem, przeznaczonym do tego materiału. Za nic nie zmieniłabym podłogi na ciemniejszą. Ładnie podkreśla ciemne drewniane meble, a wnętrza wydają się przestronniejsze.

 • Parkiet mnie nie zawiódł. Przez 11 lat nic się z nim złego nie działo, więc nie przeprowadziłam poleconego przez parkieciarza korekcyjnego cyklinowania po kilku latach, podczas którego uzupełnia się ewentualne szpary.

  Tylko w jednym miejscu, ale z mojej winy, podłoga ma plamę. Po prostu na klepki wyciekła woda z podstawki na doniczkę. Planuję za rok odnowienie parkietu, więc podczas cyklinowania plama zostanie zlikwidowana. Znowu zastosuję matowy lakier ekologiczny, bo po prywatnych pokojach, gdzie leży parkiet, nie chodzę w szpilkach. W naszym domu jego miękkość nie jest wadą.
Parkiet z parzonego buku ułożono we wzór pokładowy Teresa wybrała wyselekcjonowaną klepkę I klasy, którą można będzie kilkakrotnie cyklinować

Posadzka z gresu - koszty:

 • materiały – parkiet buk parzony 95 zł/m2, gres 200 zł/m2. 
 • ułożenie – parkiet 12 zł/m2, gres 30/m2.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-06-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Nasłuchałem się, naczytałem i zrobiłem jak radzili inni, natomiast kiedy mi to mnie odpowiadało, to zmieniłem i to wszystko.Teraz jestem zadowolony na okrągło i latem i zimą.Można zrobić błąd, ale trwać w nim, to zakrawa na głupotę.

Gość TJW

25 Kwi 2015, 07:15

naprawdę ktoś szuka gresu i za to płaci a później go zakrywa? średnio to widzę, ja tam szukam teraz takiego, żeby był punktem kulminacyjnym, wisienką na torcie. Może ktoś poleci coś oryginalnego?

palladyn47

24 Kwi 2015, 20:53

Gres w naszym klimacie jest zimny, latem szczególnie.Po dwóch latach pokryłem go cienką deską warstwową, na klej. Teraz podłogówka grzeje zimą, hydraulik coś tam pokręcił i jest przyjemna latem.Kuzyn na gres położył cienką wykładzinę tekstylną i ma bardzo podobnie.

Gość TJW

18 Kwi 2015, 07:25

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium
Firma Effector uruchomiła kolejną anodownię oraz rozbudowała centrum obróbki aluminium Effector S.A. zakończył inwestycję w nową linię przeznaczoną do uszlachetniania powierzchni aluminiowych. Umożliwia ona zwiększenie ilości ...
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia
Effector w Złotej Setce dziennika Echa Dnia W 2017 roku redakcja kieleckiego dziennika regionalnego "Echa Dnia" po raz dziesiąty opublikowała ranking 100 największych przedsiębiorstw ...
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze