Budujemy Dom
Wykańczanie / Podłogi i posadzki / Artykuły

Panele laminowane - systemy wyciszające

Jedną z największych wad w przypadku paneli laminowanych jest nieprzyjemny odgłos powstający podczas chodzenia. Krokom towarzyszy charakterystyczny głuchy dźwięk, który przenoszony jest do niżej położonych pomieszczeń, co jest szczególnie uciążliwe w budownictwie wielorodzinnym.

Panele laminowane w niewielkim stopniu redukuje dźwięki zastosowana jako podkład elastyczna pianka (zresztą, niwelując drobne nierówności dodatkowo wyrównuje powierzchnię i stanowi dobrą ochronę przed wilgocią).

Najlepszym rozwiązaniem są  systemy wyciszające, czyli warstwa tłumiąca odgłosy kroków stanowiąca integralną część panela. Wykonana jest na bazie laminatu ze zmodyfikowaną żywicą sosnową. Jej szczególna struktura nie tylko redukuje dźwięki, ale w znacznym stopniu je pochłania. Dzięki temu podłoga jest o blisko 50% cichsza, a dźwięki są niższe, przez co łatwiejsze do zaakceptowania. Nie dochodzi też do powstawania podczas chodzenia pogłosu ani wibracji.

Decydując się na warstwę wyciszającą należy pamiętać, iż aby system działał prawidłowo powierzchnia, na której panele są montowane, musi być równa i stabilna. Wtedy nie zachodzi potrzeba stosowania dodatkowego podkładu, a pod panele kładziemy wyłącznie folię paroizolacyjną.

Pomimo że systemy wyciszające panele laminowane to stosunkowo nowa propozycja, oferują je już wszyscy liczący się w branży producenci. Każdy z nich jednak inaczej określa swój system. W sklepach spotkamy się więc z określeniami SAS (Sound Absorb System), Silenzio, Unisound.

aktualizacja: 2009-10-20

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe listwy w ofercie marki Effector
Nowe listwy w ofercie marki Effector Kolekcja Standard firmy Effector ma nowe listwy i profile: kątownik schodowy z aluminium, wyposażony we wkładkę antypoślizgową oraz listwy ...
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend!
Deski podłogowe w niewielkim rozmiarze to gorący trend! Jednym z najważniejszych trendów przewidzianych zarówno na obecny sezon, jak i przyszłe lata, jest wykańczanie podłóg deskami w niewielkim ...
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar
Listwa przypodłogowa Hi-Line Prestige firmy Cezar Wśród kilkunastu nowości przygotowanych przez firmę Cezar Przedsiębiorstwo Produkcyjne Dariusz Bogdan Niewiński na rok 2017 są listwy ...
Najbardziej znane marki
Panele podłogowe i parkiet - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze