Budujemy Dom

Realny koszt pompy ciepła

Artykuł na: 9-16 minut
W Polsce najczęściej domy jednorodzinne mają powierzchnię w granicach 140–170 m2. Realny koszt pompy ciepła z sondami pionowymi oraz wykonaną podłogówką kształtuje się dla takiego domu na poziomie 60–70 tysięcy złotych.

Wykonywanie pionowych sond glikolowych, które stanowią dolne źródło pompy ciepła
Wykonywanie pionowych sond glikolowych, które stanowią dolne źródło pompy ciepła
Czy to dużo? Oczywiście sporo, ale porównując tego rodzaju inwestycję z kosztami poniesionymi przy montażu kotła gazowego, często popełnia się błędy, które fałszują obraz ponoszonych nakładów.

Jak to jest z tymi kosztami?

– Pamiętajmy o tym, że koszty można sensownie porównywać tylko w przypadku urządzeń o podobnym zaawansowaniu technologicznym – stwierdza Waldemar Strześnicki właściciel firmy Ciepłodom.

 

– Pompę ciepła z dolnym źródłem i podłogówką w domu o standardowej powierzchni wycenia się w zależności od marki urządzenia na 60–65 tysięcy złotych. Za dobry kocioł kondensacyjny z automatyką trzeba zapłacić około 10 tysięcy złotych. Do tego należy jednak doliczyć cenę wybudowania komina systemowego, albo montażu wkładu kwasoodpornego. Standardowy komin „Schiedela” to około 5 tysięcy.

 

Jeśli musimy zainstalować zbiornik na gaz płynny, to każdego roku zapłacimy za jego dzierżawę oraz za obsługę techniczną i przegląd ponieważ podlega on Urzędowi Dozoru Technicznego. Pamiętać należy jeszcze o obowiązku sprawdzania komina przez kominiarza. Nie są to może koszty wysokie, ale stałe i trzeba je doliczyć do kosztów eksploatacji. Wykonanie instalacji grzewczej oraz kotłowni również kosztuje sporo.

 

Kiedy to wszystko uczciwie się podliczy, to okazuje się, że różnica pomiędzy ceną zamontowania w budynku pompy ciepła i kotła kondensacyjnego kurczy się do 20–23 tysięcy złotych. I jeśli już ktoś zadaje owo nieśmiertelne pytanie „A kiedy mi się zwróci koszt?”, to należy myśleć nie o wspomnianych na początku 65 tysiącach, tylko o tych dwudziestu kilku!

 

Warto podkreślić, że nie ma dwóch identycznych instalacji wykonanych z pompą ciepła i stąd biorą się różnice w kosztach poszczególnych inwestycji
Bo przecież czymś w domu i tak trzeba grzać. A wracając do pytania... Zwróci się stosunkowo szybko, gdyż eksploatacja kotła gazowego jest przeważnie 4 razy droższa od eksploatacji pompy ciepła. Tyle razy więcej pieniędzy trzeba położyć miesięcznie na stół!

 

Warto spojrzeć również na trendy gospodarcze. Gaz systematycznie drożeje i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tendencja ta utrzyma się jeszcze przez długi czas. Wielu „oszczędnych” klientów decyduje się na kotły, w których spalany jest tzw. Ekogroszek.

 

– Dobre kotły na paliwa stałe nie są tanie! – podkreśla właściciel Ciepłodomu. – Trzeba na nie wydać około 10 tysięcy. Można oczywiście kupić piec już za 6–7 tysięcy, ale w takim wypadku należy uzbroić się w cierpliwość, bo cena jest wówczas najczęściej prostym odbiciem jakości. Taki kocioł trzeba oczywiście wyposażyć w komin o średnicy 140–150 mm oraz pamiętać o miejscu na składowanie opału.

 

Należy pamiętać, że pompa ciepła to urządzenie, które na wyprodukowanie 1 kW energii cieplnej potrzebuje około 1/4 kW energii elektrycznej
Uświadommy sobie, że koszt każdego metra kwadratowego domu to obecnie jakieś 2,5–3 tysiące złotych. Mówiąc krótko jeśli chcemy mieć kotłownię, w której będziemy palić „ekogroszkiem”, to zamrażamy około 7 tysięcy z naszego metrażu!

 

W miejscu, w którym mogłaby stać chociażby kabina sauny, leży bowiem góra węgla. Natomiast pomieszczenie na pompę ciepła nie musi być duże. Warto powiedzieć wreszcie o cenach prądu. Ktoś sceptycznie nastawiony powie – węgiel, gaz, olej opałowy drożeją, ale rosną również i to bardzo znacząco opłaty za energię elektryczną.

 

Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła to urządzenie, które na wyprodukowanie 1 kW energii cieplnej potrzebuje około 1/4 kW energii elektrycznej.

Dolne źródło

Warto podkreślić, że nie ma dwóch identycznych instalacji wykonanych z pompą ciepła i stąd biorą się różnice w kosztach poszczególnych inwestycji. O ile cena urządzenia jest w miarę stała i zależy od mocy (czasami marki) o tyle, cena dolnego źródła bywa zróżnicowana. Ma na nią wpływ m.in. rodzaj kolektora.

 

– W przypadku urządzenia tej samej mocy inna jest bowiem cena kolektora poziomego (przyjmuje się, że jest on tańszy), inna sond pionowych – mówi Waldemar Strześnicki. – Jeżeli działka jest niewielka, od dawna zagospodarowana lub warunki gruntowe są nieodpowiednie (piaski, sucha gleba), to wykonanie odwiertów staje się koniecznością i podnosi koszty. Oczywiście, jeśli ktoś się uprze, to kolektor płaski można położyć nawet przy niekorzystnych warunkach glebowych. Musi być on jednak odpowiednio dłuższy, a to zwiększa nakłady finansowe niezbędne do jego wykonania i zbliża je do kosztów odwiertów.

Inwestycja 1

Pompa ciepła Danfoss DHP-H 6 o mocy 6 kW ogrzewa powierzchnię 130 m2
Pompa ciepła Danfoss DHP-H 6 o mocy 6 kW ogrzewa powierzchnię 130 m²
Koszt: pompa ciepła + instalacje + kolektor pionowy + ogrzewanie podłogowe = 60 000 zł z VAT 7% (lipiec 2008).

 

Dom w okolicach Bydgoszczy został zbudowany z gotowych ścian keramzytowo-betonowych (montowanych na placu budowy) i ocieplony 15 cm warstwą styropianu. Na stropie nad pomieszczeniami użytkowymi wysypane jest 28 cm granulatu, którego zadaniem jest tymczasowe docieplenie parteru.

 

Poddasze może być bowiem w przyszłości adaptowane na pomieszczenia mieszkalne. Powierzchnia dolnej kondygnacji to 130 m². W domu wstawione są okna o bardzo dobrych parametrach (trzyszybowe). W budynku firma Ciepłodom zainstalowała pompę ciepła 6 kW (Danfoss DHP-H) z sondami pionowymi. W całym domu ułożone jest ogrzewanie podłogowe.

 

Pompa pracowała od początku bardzo intensywnie, aby wygrzać posadzki, na których jesienią układane były panele. W domu nie ma instalacji gazowej, a zatem wszystkie urządzenia zasilane są prądem. Rachunki za ogrzewanie i wszystkie pozostałe odbiorniki prądu (oświetlenie, kuchenka, pralka, TV itp.) w czasie dwóch miesięcy okresu letniego opiewały na kwotę 360 zł (koszt przygotowania c.w.u. – 25 złotych). Zimą wzrosły do 660 zł za dwa miesiące (przy temperaturach dochodzących do -20°C).

Inwestycja 2

Koszt: pompa ciepła + instalacje + kolektor pionowy + ogrzewanie podłogowe i grzejniki
= 80 000 zł z VAT 7% (lipiec 2007).

 

Parterowy dom z poddaszem użytkowym w Zielonce wzniesiony został w technologii ściany jednowarstwowej z Ytonga (36,6 cm) i został wyposażony w pompę ciepła o mocy 10 kW (Nibe Fighter 1240). Większa moc urządzenia sprawiła, że inwestycja była droższa i zamknęła się kwotą 80 tysięcy złotych.

 

Pompa ciepła Nibe Fighter 1240 o mocy 10 kW, która ogrzewa budynek o powierzchni 168 m²Pompa ciepła Nibe Fighter 1240 o mocy 10 kW, która ogrzewa budynek o powierzchni 168 m2

– Warto podkreślić, że budynek jest bardzo korzystnie usytuowany względem stron świata – podkreśla Waldemar Strześnicki. – Okna znajdują się od południa, południowego wschodu i zachodu, natomiast w północnej części domu usytuowane są pomieszczenia gospodarcze oraz garaż. Dom ma 168 m² powierzchni użytkowej (223 m² licząc w obrysie podłóg). Przygotowanie ciepłej wody to koszt około 40 złotych miesięcznie. Natomiast cena ogrzewania w okresie zimowym oscyluje między 140 a 200 złotych miesięcznie.

Inwestycja 3

Koszt: pompa ciepła + instalacje + kolektor pionowy + ogrzewanie podłogowe i grzejniki
= 70 000 zł z VAT 7% (rok 2008).

 

W tej samej miejscowości znajduje się dom o powierzchni 160 m², którego ściany wymurowane są z Porothermu. Budynek jest ocieplony 10 cm warstwą styropianu. Wyposażono go w pompę ciepła o mocy 8 kW (Danfoss DHP-H). W większości pomieszczeń zastosowano ogrzewanie podłogowe (oprócz garażu, łazienki, pralni). Budynek nie ma przyłącza gazowego.

 

Pompa ciepła Danfos DHP-H 8 o mocy 8 kW zainstalowana w domu o powierzchni 160 m2Pompa ciepła Danfos DHP-H 8 o mocy 8 kW zainstalowana w domu o powierzchni 160 m². Zdjęcie wykonane w czasie montażu urządzenia – przed osłonięciem rur izolacją termiczną

Opłaty za zużycie prądu na wszystkie cele bytowe kształtowały się następująco (w cyklu dwumiesięcznym): listopad, grudzień 2008 – 540 zł, styczeń, luty 2009 – 860 zł (temperatury dochodziły do -25°C), marzec kwiecień 830 zł, maj, czerwiec – 540 zł, lipiec, sierpień – 390 zł, wrzesień, październik – 430 zł. Z wymienionych kwot około 2/3 to koszt ogrzewania i przygotowania c.w.u.

 

Marek Żelkowski
zdjęcia: archiwum firmy Ciepłodom

aktualizacja: 2010-01-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Zapomniałeś dodać o kosztach drewna i o ogrzewaniu dołu kominkiem. 16kW chyba nie bez powodu taki wkład kominkowy wybrałeś? Powiedz tylko jaka jest moc kotła gazowego? Podaj zużycie gazu i zużycie drewna w sezonie grzewczym. Tylko nie pisz, że Ci jeszcze drewna kubik z poprzedniego ...

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

08 Sty 2019, 14:46

A teraz opowiem o mojej inwestucji.... Powierzchnia domu 160m2, dol caly w podlogowce a gora grzejniki( lazienka u gory takze z.podlogowka). Ocieplenie 10cm styropaian grafit 0,33, poddasze 30cm wełna 0,4. Ogrzewanie gazowe z kotlem kondensacyjnym (koszt kotla 4000zł) nie bede mówił ...

Gość Qwa

06 Sty 2019, 18:04

Dnia 2.01.2019 o 08:56, Gość tomekk napisał: 10 tys za kociol gazowy ? takie ceny tylko w bogatej Polsce. 34kw kosztuje 1.5 tys funtow. A mogę spytać do czego jest to komentarz? Po co Ci kocioł gazowy o mocy 34kW? 

Eksperci Viessmann

04 Sty 2019, 11:21

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji!
Dofinansowanie do pomp ciepła! Można uzyskać nawet do 90% dotacji! Zielona-Eskadra.pl propaguje rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia lub uniknięcia emisji pyłów i innych zanieczyszczeń ...
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum
Zasobnik do pomp ciepła SWPC Thermo Magnum Firma Kospel wprowadziła do oferty wymiennik SWPC Termo Magnum. Zbiornik wyposażony został w bardzo dużą wężownicę, której powierzchnia ...
Zielona-eskadra.pl w nowej odsłonie! Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu!
Zielona-eskadra.pl w nowej odsłonie! Podpowiadamy, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu! Zielona-eskadra.pl podsuwa kilka sposobów na to, by zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jako portal promujący ekologiczne rozwiązania techniczne ...
polecane produkty i technologie

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? Ogrzej dom minimalnym kosztem

Pompa ciepła, rekuperator czy fotowoltaika? A może wszystko razem? NIBE dzieli się swoim rozwiązaniem, które pozwoli ogrzać dom minimalnym kosztem.
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".