Budujemy Dom
Instalacje / Pompy ciepła / Artykuły

Dom z dwoma basenami i dwiema pompami ciepła

– Pompę ciepła zamontowaliśmy w czasach kiedy nie było to jeszcze źródło tak popularne, jak obecnie – podkreśla pani Aleksandra. – Ideę takiego właśnie ogrzewania przywiózł ze sobą mój mąż Folke, który jest Szwedem. W Skandynawii oszczędność i ekologia są bardzo ważnymi elementami kultury.

Dom z dwiema pompami ciepła
Współczesny budynek mieszkalny to nie tylko mury. To również wiele instalacji, które muszą ze sobą harmonijnie współpracować. Aby tak się działo, powinien je dobierać fachowiec. Warto o tym pamiętać. Szczególnie ważne jest to w budynkach, w których pracuje pompa ciepła.

Współczynnik efektywności COP takiego urządzenia w poważnym stopniu zależy od decyzji, które inwestor najczęściej rezerwuje niestety dla siebie – chociażby wybór górnego źródła. Tymczasem pompa ciepła jest urządzeniem najsprawniejszym, jeżeli działa z wodnym ogrzewaniem podłogowym! Warto zatem dobrze przemyśleć wszelkie inne rozwiązania.

Dom z basenem odkrytym

Dom Aleksandry i Folkego w miejscowości Koleczkowo w pobliżu Gdańska został ukończony w 2002 roku. Jest to budynek o konstrukcji szkieletowej, drewnianej, ocieplony wełną mineralną. Jego projekt właściciele sprowadzili ze Szwecji. W trakcie realizacji inwestycji zdecydowali, iż zwiększą termoizolacyjność domu dzięki ułożeniu dodatkowej warstwy wełny mineralnej (10 cm) na nośnej ścianie zewnętrznej i ukryją ją pod murkiem z cegły elewacyjnej.

Parterowy dom ma powierzchnię 190 m2. W części dachowej zastosowano ocieplenie z wełny mineralnej (25 cm). Ułożono je na stropie nad pomieszczeniami mieszkalnymi. W całym budynku zastosowano drewniane okna z szybą zespoloną. Dzięki temu dom bardzo dobrze trzyma ciepło. Dwustanowiskowy garaż jest obiektem wolno stojącym o powierzchni 50 m2. Tuż przy domu powstał duży odkryty basen.

Jeden z anemostatów znajdujący się w części mieszkalnej domu. System wentylacyjny obsługuje bowiem nie tylko pomieszczenie basenowe, ale również pozostałą część budynkuJeden z anemostatów znajdujący się w części mieszkalnej domu. System wentylacyjny obsługuje bowiem nie tylko pomieszczenie basenowe, ale również pozostałą część budynku

Czerpnia dla powietrznej pompy ciepła o mocy 33 kW znajduje się w ścianie pomieszczenia gospodarczego, które zostało dobudowane do garażuCzerpnia dla powietrznej pompy ciepła o mocy 33 kW znajduje się w ścianie pomieszczenia gospodarczego, które zostało dobudowane do garażu

W budynku od początku zamontowana była pompa ciepła współpracująca z dolnym źródłem w postaci kolektora poziomego o długości 450 m (w dwóch pętlach) oraz źródłem górnym, ogrzewaniem podłogowym.

Niestety pompa ciepła, która została zamontowana pierwotnie, nie była najlepszym egzemplarzem – podkreśla pani Aleksandra. – Od początku nie pracowała w sposób zadowalający. I nie chodzi tu o osiągane parametry, ale o awaryjność. Było w tym zapewne trochę naszej winy, gdyż zdecydowaliśmy się na egzemplarz, który był wcześniej eksponatem wystawienniczym. Stanowczo odradzam! Takie urządzenia mają przeważnie bardzo atrakcyjną cenę, ale... w sumie trudno mówić, że zrobiliśmy dobry interes. Awarie pierwszej pompy ciepła nie zmieniły jednak naszego przekonania, iż decyzja o zamontowaniu takiego źródła ciepła była jak najbardziej słuszna. Na przyszłość postanowiliśmy jednak zmienić markę oraz wykonawcę.

Dom z basenem krytym

Po kilku latach eksploatacji przydomowego odkrytego basenu właściciele domu doszli do wniosku, że w polskich warunkach klimatycznych sezon na korzystanie z uroków kąpieli jest niestety bardzo krótki. Do budynku dobudowane zostało zatem duże (250 m2) przeszklone pomieszczenie o lekkiej konstrukcji. Aby osiągnąć pełną funkcjonalność nowej części domu, należało ją efektywnie ogrzać. Musiało pojawić się zatem drugie źródło ciepła.

W czasie, kiedy basen nie jest używany, powierzchnia wody przesłonięta jest roletą. Zapobiega to nadmiernemu parowaniuW czasie, kiedy basen nie jest używany, powierzchnia wody przesłonięta jest roletą. Zapobiega to nadmiernemu parowaniu
W czasie, kiedy basen nie jest używany, powierzchnia wody przesłonięta jest roletą. Zapobiega to nadmiernemu parowaniu

Zaproponowałem powietrzną pompę ciepła, Alpha InnoTec LW 330 o mocy 33 kW – mówi Jacek Suchecki z gdańskiej firmy instalacyjnej. – Została ona umieszczona w niewielkim pomieszczeniu technicznym dobudowanym do garażu. W tym samym miejscu zainstalowano również serce systemu wentylacyjnego z rekuperacją, niezbędnego przy krytym basenie, który obsługuje obie części domu. Zastosowany został w nim wymiennik spiralny o sprawności sięgającej 80%.

Powietrzna pompa ciepła odpowiadała za ogrzanie wody basenowej oraz budynku basenowego, w którym zastosowano fundament grzewczy oraz grzejniki kanałowe z wentylatorami przy oknach.

Ponieważ płyta grzewcza wykorzystuje ciepłe powietrze, niezbędne było zastosowanie wymiennika – stwierdza Jacek Suchecki. – Takie rozwiązanie nie jest optymalne, gdyż pojawiają się zawsze straty energii i zmniejsza się sprawność instalacji. Ale decyzja inwestorów o zastosowaniu Legalettu niejako wymusiła zainstalowanie takiego wymiennika. Gdyby ułożone zostało klasyczne wodne ogrzewanie podłogowe, możliwe byłoby uzyskanie w pomieszczeniu basenowym wyższych temperatur.

Warto również pamiętać, że spore przeszklenia, choćby były doskonale wykonane i miały znakomite parametry, są zawsze miejscem wzmożonej ucieczki ciepła. W przypadku bardzo niskich temperatur oraz pomieszczeń, w których panuje bardzo duża wilgotność, takich jak baseny, szyby są ponadto miejscem intensywnego wykraplania się wilgoci. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy instalacja wentylacyjna działa bardzo sprawnie.

Jeśli na zewnątrz domu temperatura sięga kilkunastu stopni poniżej zera, różnica temperatur jest zbyt duża, aby ten proces zatrzymać w konwencjonalny sposób. Dlatego w opisywanym domu zastosowano przy oknach grzejniki kanałowe z wentylatorami. Ciepły nawiew skutecznie ogranicza zjawisko rosy na oknach. Jeszcze skuteczniej działałyby kurtyny ciepłego powietrza.

Nowa pompa

Mniej więcej po roku działania basenowej pompy ciepła doszliśmy z mężem do wniosku, że mamy już dosyć męki ze starą pompą ogrzewającą dom – mówi pani Aleksandra. – Zdecydowaliśmy się na nowe urządzenie Alpha InnoTec WZS 80 H o mocy 8 kW, które podłączone zostało do starego kolektora poziomego. Poprzednia pompa ciepła miała zewnętrzny zbiornik ciepłej wody użytkowej. Nowa ma zasobnik wbudowany i dzięki temu w pomieszczeniu, gdzie urządzenie zostało zamontowane, zrobiło się więcej miejsca.

Pompa ciepła Alpha InnoTec WZS 80 H o mocy 8 kW odpowiedzialna jest za ogrzewanie domu i współpracuje z ogrzewaniem podłogowymPompa ciepła Alpha InnoTec WZS 80 H o mocy 8 kW odpowiedzialna jest za ogrzewanie domu i współpracuje z ogrzewaniem podłogowym

Trudno jest mi określić w sposób precyzyjny koszty eksploatacyjne związane z pracą obu pomp ciepła. Nie są one bowiem podłączone do osobnych liczników energii. Mogę natomiast powiedzieć, że miesięczne rachunki za prąd zużywany w gospodarstwie domowym i przez urządzenia grzewcze, nawet podczas srogiej zimy, nie przekraczają kwoty 3000 zł. Myślę, że nie jest to dużo, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę powierzchnię domu oraz zadania, jakie stoją przed pompą basenową.

Powietrzna pompa ogrzewająca wodę basenową oraz pomieszczenie, w którym znajduje się basen, to Alpha InnoTec LW 330 o mocy 33 kW. Ustawiona jest w pomieszczeniu gospodarczym przylegającym do garażuGłówne elementy systemu wentylacyjnego z wymiennikiem spiralnym również zostały umieszczone w pomieszczeniu gospodarczym przy garażu
Powietrzna pompa ogrzewająca wodę basenową oraz pomieszczenie, w którym znajduje się basen, to Alpha InnoTec LW 330 o mocy 33 kW. Ustawiona jest w pomieszczeniu gospodarczym przylegającym do garażuGłówne elementy systemu wentylacyjnego z wymiennikiem spiralnym również zostały umieszczone w pomieszczeniu gospodarczym przy garażu

Koszty inwestycyjne

 • pompa ciepła Alpha InnoTec LW 330 o mocy 33 kW (ogrzewanie wody w basenie oraz pomieszczenia basenowego) – 70 000 zł (netto),
 • pompa ciepła Alpha InnoTec WZS 80 H (ogrzewanie domu) – 30 000 zł (netto).

Marek Żelkowski

aktualizacja: 2011-05-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus
Logatherm WLW - nowe powietrzne pompy ciepła Buderus Pompy ciepła Logatherm WLW196i AR zapewniają efektywne ogrzewanie poprzez wykorzystanie naturalnego źródła energii: ciepła z naszego otoczenia. ...
Nowa pompa ciepła solanka-woda Logatherm WSW196iT marki Buderus
Nowa pompa ciepła solanka-woda Logatherm WSW196iT marki Buderus Innowacyjna pompa ciepła solanka-woda Buderus Logatherm WSW196iT zapewni wysoki komfort w zakresie ogrzewania i ciepłej wody w domach jedno- ...
Promocja Szwedzka Dotacja do systemów NIBE
Promocja Szwedzka Dotacja do systemów NIBE Do 15 grudnia 2017 r. dostępna jest "Szwedzka dotacja do systemów NIBE", przeznaczona dla końcowych użytkowników, którzy dokonają zakupu ...
Najbardziej znane marki
Pompy ciepła - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze