Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2008-01-18 13:15:37
Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła
To zdjęcie przedstawia krematorium. Nie chodzi nam o wywołanie efektu niesamowitości, ale temat zdjęcia ma zaskakująco ścisły związek z tematem pomp ciepła.

Dlaczego w krematorium jest pompa ciepła? Zdjęcie zaczerpnąłem z wykładu szwajcarskiego specjalisty na konferencji europejskiej, która odbyła się we wrześniu 2007 r. w Norymberdze. Z dumą oświadczył on, że w przetargu na utrzymywanie stałej temperatury w krematorium wygrało rozwiązanie z pompą ciepła, przy czym najwyższą wagę w tym przetargu przywiązywano do niezawodnej, bezawaryjnej pracy systemu.

Wybór pompy ciepła jako rozwiązania najpewniejszego jest znamienny. Bo cóż możemy powiedzieć o eksploatacji i konserwacji pompy ciepła? Jest to temat, którego nie ma, a przynajmniej być nie powinno. Pompa ciepła z założenia jest urządzeniem bezobsługowym. Jak nowoczesna lodówka – kiedyś uciążliwa była konieczność rozmrażania lodówki co jakiś czas. Zgoda, ale urządzenie bezobsługowe niekoniecznie musi być bezawaryjnym. Wszystko może się zepsuć. Obawa o serwis naprawczy pompy ciepła jest istotną przeszkodą w ekspansji tej technologii.

Tak jest w Polsce, gdzie ciągle uważa się, że pompy ciepła to ciekawostka techniczna, oferowana przez niewielkie firmy, których gwarancje niewiele mogą w przyszłości znaczyć. W Europie jest inaczej – pompa ciepła staje się podstawową technologią ogrzewania domów. Produkcją pomp ciepła zajmują się duże, stabilne firmy o wieloletnim doświadczeniu i masowej skali produkcji. W Szwecji, która jest niekwestionowanym liderem europejskim w pompach ciepła, działa obecnie 10 renomowanych producentów (30 lat temu było ich 120).

Podobnie jest w Austrii, Niemczech, Szwajcarii. A Polska leży w Europie. Polskie firmy z reguły sprzedają i instalują urządzenia produkowane przez renomowane firmy zagraniczne, w każdym razie dotyczy to serca pompy ciepła – kompresora (agregatu sprężarkowego).

Nie ma więc żadnych obaw o serwis pomp ciepła, które zresztą psują się niezmiernie rzadko. Poza pompą ciepła, instalacja węzła cieplnego to zwykłe rurki, zawory, pompy obiegowe, zbiornik – znane każdemu hydraulikowi. Największe obawy mogą budzić ewentualne kłopoty eksploatacyjne związane  ze źródłem dolnym. Szczególnie w układzie otwartym woda – woda z dwiema studniami.

Rozpatrzmy najważniejsze potencjalne problemy (niesprawności).   

  1. Układ otwarty źródła dolnego, tj. dwie studnie, jest z natury rzeczy bardziej podatny na niekorzystne oddziaływania niekontrolowanych przez człowieka czynników, niż układ zamknięty z kolektorem gruntowym (poziomym lub pionowym).Często wyrażane są obawy o niedługi czas życia studni – zarówno czerpalnej, której wydajność z czasem może się obniżyć, jak też zrzutowej, której chłonność może nie być wystarczająca po pewnym czasie. Jeśli już tak się stanie, to trzeba wywiercić nowe studnie. Innym kłopotem systemu woda-woda może być zła jakość wody – duża zawartość żelaza (>0,2 mg/l) i  manganu (>0,1 mg/l), jak również bardzo wysoka twardość.

     

    Do producenta pompy ciepła należy ocena, czy złe parametry wody mogą istotnie wpłynąć na niszczenie lub złą pracę pompy ciepła. Groźne i niestety, dość częste w naszych warunkach jest nadmierne zażelazienie wody. Żelazo nie jest szkodliwe dopóki się nie utleni. Osad tlenku żelaza może „zatkać” wymiennik, także studnię chłonną.  Dlatego w przypadku  mocno zażelazionej wody niezmiernie ważne jest, by cały układ od poboru wody w studni czerpalnej do zrzutu w studni chłonnej był szczelny i nie „nabierał” powietrza. Zanieczyszczony wymiennik można zregenerować (oczyścić), ale trudno godzić się na eksploatację systemu, w którym co pół roku trzeba wykonywać kłopotliwe czyszczenie.

     

    Niektórzy producenci oferują opcjonalnie parowniki w specjalnym wykonaniu, odpornym na korozyjne działanie wody o „złych” parametrach. Stosuje się też dodatkowy wymiennik ciepła odporny na „złą” wodę. W obiegu wtórnym takiego wymiennika, pośredniczącym pomiędzy wodą ze studni a parownikiem pompy ciepła, krąży woda z 10% zawartością etylenu.   

     

  2. Najbardziej podatne na uszkodzenia są elementy mechanicznie czynne, w których występuje ruch, a więc pompa czerpalna (w systemie woda – woda) i pompy obiegowe. Są to awarie, które potrafi usunąć każdy hydraulik.   

     

  3. Psychologicznie zrozumiałe są silne obawy o uszkodzenia w miejscach niedostępnych, a więc wszelkie nieszczelności rur w ogrzewaniu podłogowym, albo rur kolektora poziomego, zagrzebanych prawie  2 metry pod poziomem gruntu. O ile z ogrzewaniem podłogowym, stosowanym w Polsce dłużej i mocno już rozpowszechnionym, oswoiliśmy się  i wierzymy w jego niezawodność, o tyle często z obawami myślimy o kłopotach z nieszczelnymi rurami pod ziemią.

     

    Otóż prawdopodobieństwo wystąpienia nieszczelności rur kolektora gruntowego jest niezwykle małe (o ile nie wystąpią narażenia mechaniczne). Trzeba tylko pilnować jednej zasady – żadnych połączeń pod ziemią. Nie tylko skręcanych, ale również klejonych czy spawanych. Każda pętla musi być z jednego kawałka rury. No i dobrze, żeby rury pochodziły od renomowanego producenta.   

     

  4. Najczęściej źródłem kłopotów jest tzw. czynnik ludzki. W codziennej eksploatacji człowiek ma małe szanse zepsucia czegokolwiek, natomiast może „narozrabiać” na etapie projektowania i wykonawstwa. Dość częstym błędem jest złe określenie zapotrzebowania domu na energię, błędne oszacowanie mocy pompy ciepła i mocy dolnego źródła. Przewymiarowanie mocy pompy ciepła, wykonanie instalacji c.o. na zbyt wysoką temperaturę (w żargonie fachowców – na zbyt wysokie parametry), niewłaściwe wyliczenie parametrów dolnego źródła – to błędy, które odbijają się na kosztach eksploatacji i szybszym zużyciu niektórych elementów.  
Reasumując, można stwierdzić, że system ogrzewania pompą ciepła jest w eksploatacji tani, bezobsługowy i charakteryzuje się wysokim stopniem niezawodności. Wbrew wyrażanym często obawom serwis napraw poawaryjnych nie jest trudniej dostępny niż w przypadku ogrzewania kotłem. Nie może być inaczej, bo pompa ciepła jest już rozwiązaniem stosowanym w Europie na skalę masową.

Wiesław Marciniak

Zdaniem naszych Czytelników

11 Oct 2012, 12:01

Bo to jest tak - prawidłowo dobrana i zainstalowana pompa ciepła, jest najbardziej debiloodpornym źródłem ciepła. Jest tak prosta w instalacji, że nie trzeba żadnych szkół, kursów, przyuczeń, aby ją instalować – to i mamy takich orłów instalatorów, którzy wmawiają klientom ...

11 Oct 2012, 11:39

Nawet jak im powiesz/napiszesz to nie uwierzą... przecież to nie może być to samo skoro kosztuje średnio 10 razy tyle Przypomnij sobie wszystkie zapytania o awaryjność PCi .-)

Gość adiqq

11 Oct 2012, 10:00

Cytat A tak na marginesie, nie zdziwiło Cię to, że lodówka ma też gwarancję, a nie jest wymagany płatny przegląd ? byś się zdziwił, jak wielu ludzi nie ma pojęcia że to jest to samo

11 Oct 2012, 09:35

Cytat Pozdrawiam wielbicieli pomp ciepła, którzy wmawiają ludziom niskie koszty użytkowania, a za sam serwis trzeba wyłożyć taką kase... Do kogo masz pretensje ? Czytać potrafisz ?Ale nie skorzystałeś z tej umiejętności ...

11 Oct 2012, 07:00

Dziwne to rozwiązanie lub jak kto woli powiązanie.Coraz więcej państw wykorzystuje ciepło odpadowe z krematoriów.W Szwecji, w państwie które ma najbardziej na świecie rozbudowaną dywersyfikacją źródeł ciepła, ciepło odzyskane ze ze spalarni, w tym krematoriów jest "wpompowywane" ...

10 Oct 2012, 20:34

nie w temacie na pewno - ale podany sposób eksploatacji, Norymbergia i krematorium skojarzyła mi się - z eksterminacją ....

Gość jot

10 Oct 2012, 20:28

Witam mam powietrzną pompe ciepła Daikin Atherma 8kw, która została zamontowana w kwietniu, więc jeszcze nie była eksploatowana, dostałem właśnie informacje o koszcie serwisu, który musze wykonać co roku aby gwarancja była respektowana - cena przeglądu to 590zł plus Vat czyli ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!