Budujemy Dom

Projektowanie i konstrukcja cichego domu

Artykuł na: 4-5 minut

Cisza we własnym domu to jeden z warunków komfortu. Podpowiadamy, jakie rozwiązania wybrać, żeby we wnętrzach nie dokuczał nam hałas, a także jak poprawić parametry akustyczne już istniejących ścian i stropów.

Projektowanie i konstrukcja cichego domu

Uwaga!Z artykułu dowiesz się:

  • Na jakie grupy dzielimy dźwięki powstające wewnątrz budynku?
  • Jak projektować dom, by uniknąć hałasów w poszczególnych pomieszczeniach?
  • W jaki sposób rozchodzi się dźwięk?

Żeby poradzić sobie z nadmiernym hałasem, musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie są jego rodzaje i jak się on rozprzestrzenia.

Czym właściwie są dźwięki? To drgania powietrza lub innych substancji. Żeby mogły się rozprzestrzeniać, potrzebny jest więc jakiś ośrodek (materiał). Dlatego w próżni ich nie usłyszymy - nie ma co ich przenosić.

Dźwięki w budynkach dzielimy na dwie podstawowe grupy:

Schemat: Tak rozprzestrzeniają się dźwięki powietrzne Schemat: Tak rozprzestrzeniają się dźwięki materiałowe
Dźwięki powietrzne - rozchodzące się dzięki drganiom powietrza. To np. rozmowy i muzyka. Dźwięki materiałowe - przenoszone przez drgania elementów samego budynku. Mogą to być np. odgłosy kroków stawianych na stropie, uderzenia, ale również wibracje rur kanalizacyjnych i wodociągowych.

W praktyce jeden rodzaj może przechodzić w drugi. Przykładowo głośna muzyka - fale dźwiękowe rozchodzące się w powietrzu - wprawia w drgania ścianę między pokojami, a ta z kolei powoduje wibracje powietrza w sąsiednim pomieszczeniu. Mamy więc najpierw dźwięk powietrzny (którego źródłem jest sprzęt muzyczny), następnie dźwięk materiałowy (drgania ściany działowej) i znów dźwięk powietrzny (po drugiej stronie tej ściany). A każdy z rodzajów dźwięku wymaga innego sposobu eliminacji.

PROJEKTOWANIE CIECHEGO DOMU

Najlepszy sposób na uniknięcie hałasu w jakimś wnętrzu, np. sypialni, to odsunąć je jak najdalej od źródła niepożądanego dźwięku. Miejmy to na uwadze, wybierając projekt lub oglądając dom do sprzedania.

Dobrymi rozwiązaniami są:

  • grupowanie pomieszczeń o podobnym charakterze (łazienki, kuchnie, kotłownie, pomieszczenia gospodarcze) i zaplanowanie ich możliwie daleko od pozostałych;
  • umieszczanie hałaśliwych elementów (prysznic, pion kanalizacyjny, centrala wentylacyjna) na ścianach rozdzielających wnętrza o mniejszych wymaganiach pod względem hałasu, np. łazienki i kuchni, a nie łazienki i sypialni;
  • oddzielenie wnętrz głośnych od cichych ścianami o dobrych właściwościach akustycznych. Mogą to być z natury masywniejsze ściany konstrukcyjne zamiast działowych lub przegrody specjalnie wytłumione pod tym względem.

Szczególną uwagę powinni zwrócić na to przyszli mieszkańcy domów bliźniaczych i szeregowych. W takich budynkach często prowadzi się np. piony kanalizacyjne na wspólnej ścianie rozdzielającej segmenty, bo ułatwia to wykonanie instalacji. Ale jeżeli ta wspólna ściana nie będzie odpowiednio masywna i tłumiąca dźwięki, w środku nocy może nas budzić hałas wody spuszczanej przez sąsiada. A wygłuszanie takiej przegrody od strony przeciwnej niż źródło dźwięku nie jest wcale łatwym zadaniem.

Układ korzystny akustycznie w domu bliźniaczym

Układ pomieszczeń korzystny akustycznie w domu bliźniaczym – kuchnie i łazienki przy wspólnej, solidnej ścianie.

Układ niekorzystny - ściana pomiędzy kuchnią i łazienką przenosi dźwięki do innych pomieszczeń.

Układ pomieszczeń niekorzystny - ściana pomiędzy kuchnią i łazienką przenosi dźwięki do innych pomieszczeń.

Układ korzystny akustycznie - kuchnia i łazienka z urządzeniami sanitarnymi przy wspólnej ścianie, odseparowane od reszty pomieszczeń.

Układ pomieszczeń korzystny akustycznie - kuchnia i łazienka z urządzeniami
sanitarnymi przy wspólnej ścianie, odseparowane od reszty pomieszczeń.

Układ pomieszczeń niekorzystny - urządzenia sanitarne na ścianie oddzielającej kuchnię i łazienkę od reszty domu.

Układ pomieszczeń niekorzystny - urządzenia sanitarne na ścianie oddzielającej kuchnię i łazienkę od reszty domu.

Pamiętajmy, że dźwięk przenika nie tylko na wskroś przez przegrody - przez ściany pomiędzy pokojami lub przez strop z piętra na piętro
Skoro jesteśmy już przy planowaniu rozkładu pomieszczeń, pamiętajmy, że dźwięk przenika nie tylko na wskroś przez przegrody - przez ściany pomiędzy pokojami lub przez strop z piętra na piętro.

Sama przegroda też przenosi dźwięk, który może przewędrować choćby od jednej ścianki działowej, za pośrednictwem stropu, do innej ścianki, położonej kilka metrów dalej, czy w ogóle na innej kondygnacji.

Drogi dźwięku mogą być niekiedy dość skomplikowane, trudne do zauważenia. Pokazujemy je na rysunkach:

Schemat: Droga przenikania dźwięku przez ściany Schemat: Droga przenikania dźwięku przez stropy
Schemat: Droga przenikania dźwięku przez stropy
Schemat: Droga przenikania dźwięku przez stropy

Jarosław Antkiewicz
Zdjęcie otwierające: Fotolia

aktualizacja: 2018-03-15

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ja może jestem nietypowa, ale lubię słyszeć, co na zewnątrz się dzieje, jakoś taka kompletna izolacja dźwięku mnie przeraża...

Gość wanda_45

20 Lip 2018, 10:13

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl
Powiększa się grono partnerów Stropy.pl Do grona producentów oferujących nowoczesne stropy dołączyła kolejna firma. DS HOUSE z Lublina to kolejny producent, który wspiera system ...
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB
Stropy SMART i VECTOR z rekomendacją PZITB PZITB w Poznaniu przyznał rekomendacje dla dwóch rozwiązań stropowych stworzonych przez KONBET Poznań - lekkiego stropu panelowego SMART ...
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom
Energooszczędne osiedle w technologii Izodom Na przedmieściach Warszawy, w miejscowości Marki, powstaje właśnie osiedle niskoenergetycznych domów jednorodzinnych - Osiedle Cegielnia ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Z jakich materiałów najlepiej wykonać ściany dwu- i trójwarstwowe?

Z jakich materiałów najlepiej wykonać ściany dwuwarstwowe i ściany trójwarstwowe? Jaką grubość powinno mieć ocieplenie tych ścian?

polecane produkty i technologie

Najszybciej, najtaniej, SMART - strop panelowy, który warto zastosować

SMART jest płytą strunobetonową o szerokości 60 cm, którą można układać z auta wyposażonego w lekki dźwig typu HDS. Strop wykonany z paneli SMART charakteryzuje się wyjątkowo krótkim czasem montażu. Sam montaż zaś jest naprawdę prosty.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".