Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Projektowanie i konstrukcja cichego domu

Cisza we własnym domu to jeden z warunków komfortu. Podpowiadamy, jakie rozwiązania wybrać, żeby we wnętrzach nie dokuczał nam hałas, a także jak poprawić parametry akustyczne już istniejących ścian i stropów.

Projektowanie i konstrukcja cichego domu

Żeby poradzić sobie z nadmiernym hałasem, musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie są jego rodzaje i jak się on rozprzestrzenia.

Czym właściwie są dźwięki? To drgania powietrza lub innych substancji. Żeby mogły się rozprzestrzeniać, potrzebny jest więc jakiś ośrodek (materiał). Dlatego w próżni ich nie usłyszymy - nie ma co ich przenosić.

Dźwięki w budynkach dzielimy na dwie podstawowe grupy:

Tak rozprzestrzeniają się dźwięki powietrzne Tak rozprzestrzeniają się dźwięki materiałowe
Dźwięki powietrzne - rozchodzące się dzięki drganiom powietrza. To np. rozmowy i muzyka. Dźwięki materiałowe - przenoszone przez drgania elementów samego budynku. Mogą to być np. odgłosy kroków stawianych na stropie, uderzenia, ale również wibracje rur kanalizacyjnych i wodociągowych.

W praktyce jeden rodzaj może przechodzić w drugi. Przykładowo głośna muzyka - fale dźwiękowe rozchodzące się w powietrzu - wprawia w drgania ścianę między pokojami, a ta z kolei powoduje wibracje powietrza w sąsiednim pomieszczeniu. Mamy więc najpierw dźwięk powietrzny (którego źródłem jest sprzęt muzyczny), następnie dźwięk materiałowy (drgania ściany działowej) i znów dźwięk powietrzny (po drugiej stronie tej ściany). A każdy z rodzajów dźwięku wymaga innego sposobu eliminacji.

Eliminacja hałasów ze ścian i stropów

PROJEKTOWANIE CIECHEGO DOMU

Najlepszy sposób na uniknięcie hałasu w jakimś wnętrzu, np. sypialni, to odsunąć je jak najdalej od źródła niepożądanego dźwięku. Miejmy to na uwadze, wybierając projekt lub oglądając dom do sprzedania.

Dobrymi rozwiązaniami są:

 • grupowanie pomieszczeń o podobnym charakterze (łazienki, kuchnie, kotłownie, pomieszczenia gospodarcze) i zaplanowanie ich możliwie daleko od pozostałych;
 • umieszczanie hałaśliwych elementów (prysznic, pion kanalizacyjny, centrala wentylacyjna) na ścianach rozdzielających wnętrza o mniejszych wymaganiach pod względem hałasu, np. łazienki i kuchni, a nie łazienki i sypialni;
 • oddzielenie wnętrz głośnych od cichych ścianami o dobrych właściwościach akustycznych. Mogą to być z natury masywniejsze ściany konstrukcyjne zamiast działowych lub przegrody specjalnie wytłumione pod tym względem.

Szczególną uwagę powinni zwrócić na to przyszli mieszkańcy domów bliźniaczych i szeregowych. W takich budynkach często prowadzi się np. piony kanalizacyjne na wspólnej ścianie rozdzielającej segmenty, bo ułatwia to wykonanie instalacji. Ale jeżeli ta wspólna ściana nie będzie odpowiednio masywna i tłumiąca dźwięki, w środku nocy może nas budzić hałas wody spuszczanej przez sąsiada. A wygłuszanie takiej przegrody od strony przeciwnej niż źródło dźwięku nie jest wcale łatwym zadaniem.

Układ korzystny akustycznie w domu bliźniaczym

Układ pomieszczeń korzystny akustycznie w domu bliźniaczym – kuchnie i łazienki przy wspólnej, solidnej ścianie.

Układ niekorzystny - ściana pomiędzy kuchnią i łazienką przenosi dźwięki do innych pomieszczeń.

Układ pomieszczeń niekorzystny - ściana pomiędzy kuchnią i łazienką przenosi dźwięki do innych pomieszczeń.

Układ korzystny akustycznie - kuchnia i łazienka z urządzeniami sanitarnymi przy wspólnej ścianie, odseparowane od reszty pomieszczeń.

Układ pomieszczeń korzystny akustycznie - kuchnia i łazienka z urządzeniami
sanitarnymi przy wspólnej ścianie, odseparowane od reszty pomieszczeń.

Układ pomieszczeń niekorzystny - urządzenia sanitarne na ścianie oddzielającej kuchnię i łazienkę od reszty domu.

Układ pomieszczeń niekorzystny - urządzenia sanitarne na ścianie oddzielającej kuchnię i łazienkę od reszty domu.

Pamiętajmy, że dźwięk przenika nie tylko na wskroś przez przegrody - przez ściany pomiędzy pokojami lub przez strop z piętra na piętro
 Skoro jesteśmy już przy planowaniu rozkładu pomieszczeń, pamiętajmy, że dźwięk przenika nie tylko na wskroś przez przegrody - przez ściany pomiędzy pokojami lub przez strop z piętra na piętro.

Sama przegroda też przenosi dźwięk, który może przewędrować choćby od jednej ścianki działowej, za pośrednictwem stropu, do innej ścianki, położonej kilka metrów dalej, czy w ogóle na innej kondygnacji.

Eliminacja hałasów przy użyciu wełny mineralnej

Drogi dźwięku mogą być niekiedy dość skomplikowane, trudne do zauważenia. Pokazujemy je na rysunkach:

Droga przenikania dźwięku przez ściany Droga przenikania dźwięku przez stropy
Droga przenikania dźwięku przez stropy

Droga przenikania dźwięku przez stropy

Zwalczanie uciążliwych dźwięków pochodzących z instalacji

Jarosław Antkiewicz
Zdjęcie otwierające: Fotolia

aktualizacja: 2016-09-27

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor
Za nami II edycja gali dla firm wykonawczych w systemie Ytong Silka Multipor W Kazimierzu Dolnym wręczono statuetki Lidera Budownictwa 2017 dla najlepszych firm wykonawczych budujących w Polsce w systemie Ytong Silka ...
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze