Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Eliminacja hałasów ze ścian i stropów

Nawet w dobrze zaplanowanym domu samo odsuwanie pomieszczeń głośnych i cichych wszystkiego nie załatwi. Trzeba stosować rozmaite sposoby wyciszenia hałasów. Rozmaite, bo muszą być dopasowane do rodzaju dźwięków - powietrznych lub materiałowych. Ponadto nie każdą metodę można bez trudu zastosować w danej sytuacji. 

Eliminacja hałasów ze ścian i stropów

Czynniki ograniczające są różne - nośność stropów, dopuszczalna grubość ścian, czy wreszcie zakres prac. Bo sposoby wyciszenia stosuje się zarówno w domach dopiero wznoszonych, jak i już użytkowanych - nieraz okazuje się, że akustykę domu musimy koniecznie poprawić.

ELIMINACJA HAŁASÓW ZA POMOCĄ MASYWNYCH PRZEGRÓD 

Dźwięki powietrzne w budynku najłatwiej wyeliminować, stosując na przegrody - ściany i stropy - ciężkie materiały, takie jak beton zwykły, cegły silikatowe lub ceramiczne itp.

Masywne, ciężkie ściany skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się dźwięków powietrznych, bo z racji dużej masy trudno wprawić je w drgania. 

Metoda jest prosta, przynajmniej w dopiero powstających budynkach, bo nie wymaga praktycznie żadnych zmian samej technologii budowy. W znakomitej większości domów jednorodzinnych strop może być dowolnego rodzaju, a ściany wewnętrzne da się z powodzeniem stawiać zarówno z betonu komórkowego o gęstości 400 kg/m3, jak i z pełnej cegły, ważącej 1600 kg/m3, czyli czterokrotnie więcej. Oczywiście, takie zmiany wymagają konsultacji z konstruktorem, ale technologia budowy pozostaje taka sama.

Dlaczego ciężkie przegrody są skuteczne? Jak już powiedzieliśmy, dźwięk to drgania (czytaj więcej: Projektowanie i konstrukcja cichego domu), a dużą masę trudno w nie wprawić. Fale dźwiękowe zostają pochłonięte oraz częściowo odbite przez taką masywną barierę, a ona sama przysłowiowo ani drgnie.

Słabością ciężkich, masywnych przegród są dźwięki materiałowe, bo te przenoszą się w nich bez trudu. Bardzo dobry przykład to żelbetowy strop bez żadnych dodatkowych warstw. Powstający w pomieszczeniu na dole i przenoszony przez powietrze (muzyka, rozmowa) hałas taki strop nam wyeliminuje. To skutek jego dużej masy, dlatego ta właściwość dotyczy wszystkich popularnych stropów (gęstożebrowych, z płyt kanałowych), za wyjątkiem drewnianych, które są nawet kilkakrotnie lżejsze.

Sposób rozchodzenia się dźwięków materiałowych - schemat

Z dźwiękami materiałowymi w takim surowym stropie jest o wiele gorzej. Dźwięk kroków lub upadających przedmiotów z pewnością usłyszymy w pomieszczeniu na dole. Dlatego właśnie stropy buduje się jako struktury wielowarstwowe, najczęściej tworząc tzw. podłogę pływającą. Na jej przykładzie widać, że da się pogodzić konieczność zastosowania ciężkich materiałów do tłumienia dźwięków powietrznych, nie wpadając w pułapkę łatwego przenoszenia przez nie dźwięków materiałowych.

Schemat budowy podłogi pływającej tłumiącej dźwięki uderzeniowe.
Podłoga pływająca to struktura wielowarstwowa - na konstrukcji stropu jest jeszcze elastyczny materiał tłumiący oraz sztywna i ciężka wylewka podłogowa.

Najczęściej układ warstw jest taki:

 • ciężka konstrukcyjna nośna, skuteczna przeciw dźwiękom powietrznym;
 • wełna mineralna lub specjalny styropian, dzięki swej elastyczności eliminuje dźwięki materiałowe;
 • wierzchnia warstwa jastrychu, przede wszystkim umożliwiająca normalne użytkowanie stropu.

Płytę jastrychu trzeba też oddzielić od ścian, słupów itp. Służy do tego piankowa taśma, ew. paski styropianu. Inaczej powstałyby przenoszące dźwięki (drgania) sztywne połączenia, nazywane mostkami akustycznymi.

Nie wszędzie jednak da się wykonać taką podłogę pływającą. Jest ona ciężka, bo gruba na 5 cm wylewka to około 100 kg/ m2. Takie obciążenie może być niedopuszczalne. W szczególności dotyczy to stropów drewnianych. Drugi problem to wysokość podłogi - warstwa wełny mineralnej lub styropianu to ok. 3 cm, następnie 5 cm wylewki oraz 2 cm posadzki. Czyli łącznie mamy dodatkowe 10 cm. Nawet zastosowanie nieco cieńszych warstw (np. dzięki specjalnej wylewce) wiele nie zmieni, bo z 10 cm zrobi się 8 cm. W istniejącym domu takie podniesienie podłogi po prostu nie wchodzi w grę.

Z tego względu do wyciszenia stropów stosuje się też tzw. posadzki pływające - cieńsze i lżejsze. W tej wersji wierzchnią warstwę podłogi - panele, parkiet, mozaikę drewnianą lub płytki ceramiczne - oddziela od warstwy konstrukcyjnej stropu cienka warstwa izolacji akustycznej ze specjalnej pianki, miękkich płyt pilśniowych itp. W przypadku płytek ceramicznych, na izolacji akustycznej spoczywa warstwa płyt gipsowo-włóknowych, gipsowo-kartonowych lub drewnopochodnych - do niej przykleja się płytki.

Jeżeli i posadzka pływającą nie wchodzi w grę, pozostaje pokryć podłogę elastyczną okładziną. Może to być gruby dywan, wykładzina tekstylna lub korek. Wszystkie te materiały dobrze tłumią dźwięk kroków.

Sposób na hałasy przenoszone przez ściany

Jaki jest sposób na hałasy przenoszone przez ściany? Otóż, w miarę możliwości, pomiędzy różnymi przegrodami należy stosować elastyczne, tłumiące drgania połączenia. Sztywne zespolenie oznacza zaś, że dźwięki będą się przenosić bez trudu. Dotyczy to połączeń ścian konstrukcyjnych i działowych oraz stropów i ścian.

Zresztą taki sposób łączenia - przykładowo stawianie ścianek działowych przynajmniej na 2 warstwach papy, zamiast bezpośrednio na stropie i wypełnienie szczeliny pomiędzy nimi i sufitem wełną mineralną lub pianką rozprężną stosuje się ze względów konstrukcyjnych - inaczej ruchy stropów przenosiłyby się na ścianki, powodując ich pękanie. Trzeba jednak od razu przestrzec przed pozostawianiem takich szczelin bez wypełnienia, bo powstają wówczas drogi dla łatwego przenoszenia dźwięków, tzw. mostki akustyczne.

Takimi mostkami są również nieuszczelnione przejścia przez stropy i ściany, niezbędne dla poprowadzenia rur. W takich przepustach sztywne połączenia są niedopuszczalne, bo rurociągi "pracują" choćby pod wpływem zmian temperatury i trzeba im pozostawić pewien luz, jednak wykonawcy lubią zapominać, że te miejsca należy uszczelnić trwale elastycznym materiałem, najlepiej wełną mineralną, która dobrze tłumi dźwięki.

Schemat przepustu przez ścianę lub strop - z pozostawieniem luzu i możliwości ruchu, ale równocześnie starannym uszczelnieniem elastyczną wełną mineralną.
Przepust przez ścianę lub strop - z pozostawieniem luzu i możliwości ruchu, ale równocześnie starannym uszczelnieniem elastyczną wełną mineralną.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2016-09-19

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY Grupa SILIKATY ma w swojej ofercie bloczki silikatowe SILIKAT A PLUS, które doskonale nadają się do wznoszenia ścian o podwyższonej izolacyjności ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze