Budujemy Dom
Stan surowy / Ściany i stropy / Artykuły

Zwalczanie uciążliwych dźwięków pochodzących z instalacji

Zwalczanie uciążliwych dźwięków pochodzących z instalacji

Źródłem hałasu niejednokrotnie są instalacje, w szczególności rozmaite rurociągi - wentylacji, kanalizacji itd. Jak je zniwelować?

Wentylacja to problem najnowszy, który pojawił się wraz z upowszechnieniem wentylacji mechanicznej w domach jednorodzinnych, bo grawitacyjna - przy wszystkich swoich wadach - jest praktycznie bezgłośna. Żeby ją wyciszyć, trzeba w pierwszym rzędzie wybrać odpowiednie miejsce na centralę - możliwie daleko od sypialni i w sąsiedztwie łazienek lub kotłowni, a nie pokoju dziennego. Wówczas, nawet jeżeli centrala jest względnie głośna, jej praca nikomu nie przeszkadza. Podobnie trzeba dobrze przemyśleć trasy dla kanałów wentylacyjnych, je same wygłuszyć, a do elementów konstrukcyjnych mocować, stosując elastyczne zawiesia, ograniczające przenoszenie drgań.

W instalacji kanalizacyjnej i wodociągowej, źródłem dźwięków jest przede wszystkim spływ ścieków oraz hałas występujący w za worach i pompach, a za pośrednictwem rur przenoszony nawet na znaczne odległości.

Miejsca powstawania hałasu w instalacjach wodno-kanalizacyjnych

Miejsca powstawania hałasu w instalacjach wodno-kanalizacyjnych to przede wszystkim przewężenia rur i zmiany ich kierunku.

Sam przepływ wody w rurach jest praktycznie bezgłośny. Hałas powstaje tam, gdzie zmienia się prędkość i ciśnienie wody, jej przepływ zostaje w jakiś sposób zaburzony
W przypadku kanalizacji podstawowym problemem są piony. Wykonane z lekkiego tworzywa (cienkościenne rury PVC) słabo tłumią dźwięki i łatwo wpadają w drgania. Ponadto żeby je ukryć, często wycina się bruzdy lub nawet dość szerokie kanały w ścianach, a izolacyjność akustyczna tak pocienionej przegrody bardzo spada.

Sytuację nieco poprawia stosowanie uchwytów do rur z elastyczną gumową przekładką, tłumiącą drgania, oraz specjalnych rur, tzw. niskoszumowych. Jednak efekt często jest niezadowalający. Hałas z rur można wyeliminować, ukrywając je za ekranami i ściankami instalacyjnymi, pokrytymi od wewnątrz materiałem wyciszającym w postaci wełny mineralnej. Analogicznie, takim materiałem można pokryć także kanały instalacyjne.

Sposób wyciszenia rur instalacyjnych umieszczonych w bruzdach
Sposób wyciszenia rur instalacyjnych umieszczonych w ściankach instalacyjnych
Sposób wyciszenia rur instalacyjnych umieszczonych w ściankach instalacyjnych
Różne sposoby wyciszenia rur instalacyjnych – umieszczonych w bruzdach lub za ściankami instalacyjnymi.

Zwalczanie uciążliwych dźwięków pochodzących z instalacji wodnej, a także centralnego ogrzewania, powinniśmy zacząć od uświadomienia sobie, że sam przepływ wody w rurach jest praktycznie bezgłośny. Hałas powstaje tam, gdzie zmienia się prędkość i ciśnienie wody, jej przepływ zostaje w jakiś sposób zaburzony. Dlatego właśnie głośne są zawory, pompy, baterie czerpalne. Przy tym im gwałtowniejsza zmiana, tym hałas większy. Dodatkowo, każde gwałtowne zamknięcie lub otwarcie przepływu powoduje chwilowy skok ciśnienia (tak działa tzw. taran hydrauliczny). Żeby te dźwięki wyeliminować, trzeba stosować odpowiednio dobrane do parametrów całej instalacji zawory i pompy.

Fatalną praktyką jest np. powszechne używanie zaworów kulowych jako regulacyjnych. Powinny zaś być stosowane tylko jako zawory odcinające - albo w pozycji pełnego otwarcia, albo całkiem zamknięte. Jeżeli ciśnienie w wodociągu jest wysokie, bardzo dobre efekty może dać zastosowanie reduktora ciśnienia. Wprawdzie, w odróżnieniu od zaworu, obniża on ciśnienie do zadanej wartości, ale nie tłumi go, jeżeli ciśnienie w samym wodociągu spada.

Warto też wspomnieć o typowej bolączce w domach z własną studnią - głośnej pracy zestawu hydroforowego. Hałas jest mniej dokuczliwy, gdy taki zestaw umieścimy w odpowiednio odseparowanym od reszty domu pomieszczeniu gospodarczym. Pomaga też zastosowanie dużego zasobnika wody - pompa włącza się rzadziej. Jednak są to półśrodki. Problem można zaś rozwiązać całkowicie, kupując odrębną pompę opuszczaną do studni i osobny zbiornik hydroforowy, który ustawiamy w budynku. Wówczas pracy pompy w domu, po prostu, nie słychać.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2017-11-08

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa odsłona portalu stropy.pl
Nowa odsłona portalu stropy.pl Popularny wśród inwestorów portal www.stropy.pl, którego celem jest pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania stropowego, jest już dostępny ...
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku
Strop VECTOR z najlepszą akustyką na rynku Zespolony Strop Gęstożebrowy VECTOR to innowacyjne rozwiązanie, które łączy zalety tradycyjnych systemów stropowych (typu Teriva i Filigran), ...
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY
Bloczek akustyczny SILIKAT A PLUS od Grupy SILIKATY Grupa SILIKATY ma w swojej ofercie bloczki silikatowe SILIKAT A PLUS, które doskonale nadają się do wznoszenia ścian o podwyższonej izolacyjności ...
Najbardziej znane marki
Materiały ścienne - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze