Jaki wpływ na bryłę domu i na koszty budowy ma rodzaj konstrukcji dachu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jaki wpływ na bryłę domu i na koszty budowy ma rodzaj konstrukcji dachu?

Dach jest tym elementem konstrukcji domu, który w dużej mierze przesądza o wyglądzie bryły, a także o możliwościach funkcjonalnych wnętrza. Jego parametry takie jak liczba połaci czy kąt nachylenia określają zazwyczaj szczegółowo wytyczne zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w decyzji o Warunkach Zabudowy.

aktualizacja: 2022-10-14 11:29:06

Dlatego na etapie poszukiwania projektu należy się z nimi dokładnie zapoznać, dostosowując wybór do tych wymogów. Rodzaj konstrukcji dachu wpływa zarówno na finalny wygląd, jak i proporcje bryły, ale także na koszty budowy. Im prostsza jest to konstrukcja, tym koszty realizacji będą odpowiednio niższe, z tego też względu dachy dwuspadowe należą do najbardziej popularnych.

Dach dwuspadowy tworzą połacie połączone w kalenicy, jest nieskomplikowany w wykonaniu, a do jego zalet należy także łatwe odprowadzanie wody i zalegającego śniegu oraz możliwość doświetlenia poddasza użytkowego oknami na ścianach szczytowych.

Dach czterospadowy jest bardziej skomplikowany, a co za tym idzie droższy w wykonawstwie, głównie za sprawą konieczności zastosowania większej liczby elementów wykończeniowych. W przypadku tego dachu w budynkach z poddaszem niezbędne jest zaprojektowanie okien dachowych bądź lukarn, celem właściwego doświetlenia przestrzeni na wyższej kondygnacji. Dachy płaskie to częste rozwiązanie stosowane w projektach domów nowoczesnych. Powierzchnia płaskiego dachu jest mniejsza w porównaniu z dachem dwu i czterospadowym, a realizacja przebiega sprawnie, choć wymaga dużej dokładności. Dach płaski posiada niewielki spadek, aby umożliwić odprowadzanie wody deszczowej.

www.archon.pl

Architekt Monika Lisowska-Łętocha
Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+

Może cię zainteresować
Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jaka papa na deskowanie? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!