Gdzie umieszcza się rury spustowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Gdzie umieszcza się rury spustowe?

Jakie przekroje rynien najczęściej stosuje się na dachach domów jednorodzinnych? Gdzie umieszcza się rury spustowe? W jakich odstępach osadza się haki?

aktualizacja: 2021-03-04 09:29:21

Jakie przekroje rynien najczęściej stosuje się na dachach domów jednorodzinnych?

Najpowszechniejsze połacie na dachach dwu- i wielospadowych mają do 100 m2 i wtedy wystarcza system rynnowy o przekroju ok. 130 mm. Większe przekroje rynien należy dobrać przy dużych powierzchniach dachów jednospadowych, np. hale produkcyjne i magazynowe. Natomiast przekroje mniejsze, np. 100 mm, pasują na wiaty i garaże, a 50 mm na wykusze i balkony - jeżeli znajdują się nad tarasem lub wejściem do domu.

Gdzie umieszcza się rury spustowe?

Na dachach dwuspadowych, rury spustowe  powinny być zamontowane na końcach budynku i mieć średnicę 10 cm. Konieczne jest zaplanowanie studzienek rewizyjnych do ewentualnego udrożnienia odpływu, jeśli dom jest podłączony do kanalizacji deszczowej. Można umieścić na takim dachu jedną rurą spustową na środku budynku, lecz przy intensywnych opadach woda może przelewać się przez rynnę.

Rury spustowe na dachu wielospadowym też muszą mieć średnicę 10 cm i być przymocowane w co drugim narożniku zewnętrznym lub wewnętrznym. Dlaczego? Każdy narożnik hamuje przepływ wody w rynnie o ok. 50%. Sposobem na przelewającą się wodę przy koszu dachowym jest założenie odbojnika na narożniku wewnętrznym. Taki odbojnik wykonamy z blachy w kolorze rynny albo opierzeń, odpowiednio do narożnika docinamy, montujemy na klej i nitujemy.

W jakich odstępach osadza się haki?

Haki rozmieszcza się w odstępach ok. 60 cm. Dotyczy to rynien z PVC, stalowych, tytanowo-cynkowych oraz miedzianych. Można stosować haki nakrokwiowe i doczołowe. Te pierwsze wymagają trochę więcej pracy dekarza.

Poza tym są wygodniejsze, jeśli chodzi o wykonanie podbitki w późniejszym etapie budowy. Osadza się je na łatach pod dachówką, przez co jest swobodny dostęp do okapnika i czoła krokwi. Zalecany spadek rynny to od 3 do 5 mm na metr. Przy połaci 12 m i spadku rynny na dwie strony, różnica poziomów wynosi 3 cm. Może to wyglądać nieestetycznie i krzywo, ale jest praktyczne i skuteczne. Przy rynnach klejonych i lutowanych należy pamiętać o złączkach dylatacyjnych co 6-10 m, w zależności od wskazań producenta. Rynny łączone na złączki z uszczelkami nie wymagają dylatacji.

Może cię zainteresować
Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Jaka papa na deskowanie? Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Zasady poprawnego montażu okna dachowego Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Co to jest drewno klejone? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu
Zobacz więcej Zwiń

Niestandardowe złączki o różnych kątach rozwarcia do rynien z PVC i stalowych są już w sprzedaż znaczących producentów orynnowania. Mogą kosztować 100% więcej od typowej złączki, ale ponieważ nie potrzeba ich zbyt dużo na dach (2-4 szt.), tylko nieznacznie podniosą koszty. W przypadku orynnowania z blachy cynkowo-tytanowej i miedzi z takimi nietypowymi złączkami poradzi sobie wykwalifikowany dekarz i wykona je samodzielnie na budowie.

Michał Kowal
dekarz z 25-letnim doświadczeniem;
członek Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy;
właściciel firmy Michał Kowal - Ciesielstwo Dekarstwo
fot. otwierająca: Galeco

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!