Jak kupować drewno na konstrukcję dachową?

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak kupować drewno na konstrukcję dachową?

Konstrukcję więźby dachowej wykonuje się z elementów z drewna iglastego (najczęściej sosnowego) - belek, krawędziaków, łat i desek. Informacja o ilości i asortymencie drewna czasami jest zamieszczona w projekcie w formie gotowego zestawienia. Jeśli go nie ma, taki wykaz zwykle przygotowuje cieśla, który będzie budował więźbę.

aktualizacja: 2020-09-18 11:01:24

Główne elementy konstrukcyjne muszą mieć wytrzymałość odpowiadającą przewidzianej przez projektanta klasie drewna, zwykle K 27 lub K 33. Liczba oznacza wytrzymałość drewna na zginanie. Kupując w małych firmach rzadko spotyka się drewno badane pod względem wytrzymałościowym.

W zasadzie drewno można uznać za przydatne, jeśli nie widać śladów zgnilizny, licznych sęków o dużej średnicy, wyraźnych zwichrowań. Pęknięcia wzdłużne, zwłaszcza w grubych elementach, są dopuszczalne i nie powodują istotnego zmniejszenia wytrzymałości.

Drewno konstrukcyjne można kupić w składach drzewnych, bezpośrednio w tartaku lub u producenta elementów konstrukcji drewnianych. Najlepiej kupować drewno w firmie, która dostarczy materiał odpowiednio przycięty, zaimpregnowany i wysuszony.

Tartaki dostarczają najczęściej drewno mokre, a w składach kupimy elementy o standardowej długości, może więc pozostać znaczna ilość odpadów. Najskuteczniejszą metodą ochrony drewna jest impregnacja próżniowo-ciśnieniowa, wtedy impregnat wnika głęboko i skutecznie chroni przed korozją biologiczną i owadami.

Urządzeniami do takiej impregnacji dysponują nieliczne firmy, ale warto właśnie tam zamawiać drewno. Inna metoda impregnacji - przez zanurzenie - może być przeprowadzona nawet we własnym zakresie, ale impregnat wniknie głęboko w strukturę drewna, jeśli będzie ono dobrze wysuszone.

Może cię zainteresować
Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Jaka papa na deskowanie? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Co to jest drewno klejone? Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować?
Zobacz więcej Zwiń

Powierzchniowa impregnacja przez malowanie pędzlem lub pistoletem nie gwarantuje skutecznej ochrony, zwłaszcza gdy w drewnie są już siedliska owadów. Wilgotność drewna użytego do budowy więźby nie powinna przekraczać 20%, gdyż zbyt mokre drewno podczas wysychania będzie się paczyć i deformować pokrycie dachu.

Redakcja BD
fot. MarkMartins / pixabay.com
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!