Kiedy warto kupić na swój dach dachówkę barwioną w masie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy warto kupić na swój dach dachówkę barwioną w masie?

Barwienie w masie to proces polegający na nadaniu jednolitej barwy dachówce w całym jej przekroju. Takie rozwiązanie podnosi walory estetyczne połaci oraz posiada wiele dodatkowych zalet. Przykładem dachówek ceramicznych barwionych w masie jest PREMION oraz CANTUS marki CREATON. Na czym dokładnie polega ten proces i kiedy warto zdecydować się na produkt w nieco wyższej cenie na swój dach?

aktualizacja: 2020-08-20 11:11:50

Jak powstają dachówki barwione w masie?

Kolorowy korpus dachówek barwionych w masie powstaje w wyniku dodania odpowiedniego pigmentu we wczesnych etapach tworzenia materiału, z którego uformowany zostanie ostateczny produkt. Przygotowana glina jest starannie rozdrabniana i mieszana z pigmentem aż do uzyskania homogenicznej masy. Dachówki marki CREATON barwione w masie PREMION oraz CANTUS poddawane są specjalnemu procesowi wypału KERALIS®.

Dachówki wypalane są w temperaturze ponad 1100 °C, w wyniku czego powstaje korpus o jednorodnej strukturze i barwie w całym swym przekroju. Uzyskany wewnątrz kolor zbliżony jest do tego, który został zastosowany na powierzchni. Wysoka gęstość gliny wynikająca ze stosowanego procesu powoduje, że dachówki cechują się bardzo niską absorpcją wody. Dla dachówki PREMION wynosi ona tylko około 5-6%. W ten sposób powstaje produkt o doskonałej funkcjonalności i odporności na mróz.

Kiedy dachówka barwiona w masie jest idealnym rozwiązaniem?

Dachówki barwione w masie, ze względu na wykorzystanie dodatkowych pigmentów oraz zastosowanie specjalnych technik produkcyjnych, są nieco droższe od modeli standardowych. Mimo to, zdecydowanie się na tego rodzaju produkt w niektórych sytuacjach może okazać się opłacalne. Ten rodzaj dachówek docenią w pierwszej kolejności właściciele domów o niskiej bryle i skomplikowanej architekturze dachu.

W tym przypadku szczególnie często pojawia się potrzeba montownia dopasowywanych kształtem docinek, np. wokół okien dachowych, kominów, pokryciach lukarn oraz w koszach. Zwykle są one bardzo widoczne z poziomu gruntu. Barwienie w masie umożliwi uniknięcie stosowania dodatkowych zabiegów polegających na zamalowywaniu dociętych krawędzi dachówek, których korpus posiada naturalny kolor wypalonej gliny.

Tu niezwykle pomocne są farby akrylowe w kolorze angoby lub glazury, dzięki którym można zniwelować gliniany kolor. Montowanie na połaci dachówek barwionych w masie w efekcie oszczędza czas pracy dekarza, a tym samym zmniejsza koszt instalacji dachu.

Tego rodzaju produkty są również doskonałym wyborem na dachy, które z różnych powodów narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Ewentualne uszkodzenia produktów wykonanych tradycyjną metodą, większe zarysowania lub ukruszenie się fragmentu dachówki odsłonią środek w naturalnym, glinianym kolorze.

Barwienie w masie sprawia, że nawet w takiej sytuacji zachowany zostaje jednolity kolor dachu. Tym samym nie jesteśmy zmuszeni wymieniać uszkodzonych elementów pokrycia. Dachówki ceramiczne marki CREATON, dzięki technologii KERALIS® osiągają również większą wytrzymałość. Powstający w ten sposób model PREMION przekracza trzykrotnie tę wartość określaną przez normę DIN EN 1304.

Decydując się na zastosowanie dachówki barwionej w masie na swoim dachu można mieć pewność, że wyższą cenę 1 m2 pokrycia zrekompensuje doskonała jakość oraz najlepsze parametry użytkowe. Oszczędność kosztów, które trzeba ponieść w związku z wykonaniem przez dekarza ewentualnych zaprawek na dachu o skomplikowanej bryle, można przeznaczyć na zakup droższego produktu. Dachówka barwiona w masie pomoże również uniknąć konieczności wymiany pojedynczych sztuk w przypadku powstania na połaci drobnych uszkodzeń.

Materiał prasowy CREATON Polska

Może cię zainteresować
Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Co to jest drewno klejone? Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Jak prawidłowo położyć folię paroizolacyjną? Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jakie wybrać rolety do okien dachowych? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jaka papa na deskowanie? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!