Budujemy Dom

Eliminacja mostków termicznych - więźba

Artykuł na: 4-5 minut

Drewniana więźba dachowa to świetny przykład tego, że materiał powszechnie uważany za "ciepły" może powodować potężne mostki termiczne.

Eliminacja mostków termicznych - więźba

Drewno jest ciepłe w dotyku i faktycznie jest nienajgorszym izolatorem, przynajmniej w porównaniu z cegłami czy betonem. Jednak jego współczynnik przewodzenia ciepła lambda jest i tak mniej więcej 4 razy gorszy niż wełny mineralnej, którą zwykle ociepla się połacie dachu. Dawniej powszechnie układano wełnę w jednej warstwie, tylko pomiędzy krokwiami. Jest ona więc nie tylko niezbyt gruba (ok. 15 cm), ale krokwie są dużymi, liniowymi mostkami cieplnymi.

 

Problem można rozwiązać, układając izolację co najmniej dwuwarstwowo, pomiędzy krokwiami oraz przymocowanymi do nich poprzecznie listwami rusztu. Mostki, co prawda, nadal będą, i to całkiem liczne, ale jedynie niewielkie – punktowe. Grubość drugiej warstwy izolacji nie powinna być mniejsza niż 5–8 cm. Wykonanie rusztu ma jeszcze tę zaletę, że płyty poszycia mocowane do niego, a nie bezpośrednio do krokwi, są znacznie mniej podatne na pękanie spoin pod wpływem ruchów konstrukcji dachu.

 

Problem mostków termicznych, powodowanych przez drewnianą konstrukcję dachu, można też radykalnie usunąć, układając izolację nakrokwiową. Znajduje się ona po stronie zewnętrznej, na deskowaniu kryjącym dach. Izolacja jest wówczas ciągła, a jej grubość nie zmniejsza wysokości pomieszczenia. Ponadto można wykorzystać walory estetyczne widocznej więźby. Poza tym nie zawsze obniżenie wnętrz na poddaszu jest dopuszczalne.

Eliminacja mostków cieplnych na poddaszu bez ścianki kolankowej - schemat
Na poddaszu bez ścianki kolankowej najniższą i tak niezdatną do użytku przestrzeń warto odseparować cieplnie. Izolację układamy wówczas na stropie, dobudowanej lekkiej ściance i połaci dachu.

Osobny problem to poddasza z niską ścianką kolankową albo w ogóle bez niej, które zaadaptowano na mieszkalne. Z racji tego, że dach schodzi wówczas bardzo blisko podłogi i jest zbyt nisko, żeby cokolwiek w tym miejscu ustawić wykonuje się ściankę o wysokości 1,0–1,5 m. Za nią zostaje jeszcze miejsce na rozprowadzenie instalacji i schowek na rzadziej używane sprzęty.

 

Jak w takim razie ułożyć tu ocieplenie? Tę niską, "magazynową" przestrzeń warto by oddzielić cieplnie, żeby nie tracić energii na jej ogrzewanie. Jeżeli ścianki kolankowej nie ma w ogóle, sprawa jest prosta. Ocieplamy skrajny, przyścienny pas stropu, dobudowaną ściankę (zwykle jest szkieletowa) i połać dachu w kierunku kalenicy. Izolacja jest ciągła, zaś ogrzewana kubatura poddasza zostaje ograniczona.

 

Trudniej, jeżeli mamy niską ściankę kolankową. Należy docieplić nie tylko pas stropu i dobudowaną ściankę (jak w poprzednim przykładzie), ale również ściankę kolankową od strony wewnętrznej. Inaczej będzie zwiększać straty ciepła. Jednak, jeżeli odległość pomiędzy ścianką kolankową i naszą dobudowaną ścianką jest mała, gra może być niewarta świeczki. Prościej już ocieplić górną część ścianki kolankowej i całą połać dachu.

Pokrycie izolacją skrajną część stropu i dodatkową ściankę na poddaszu - schemat
Zaizolowanie ścianki kolankowej od środka - schemat
Przy niskiej ściance kolankowej zwykle ociepla się całą połać dachu. Żeby zmniejszyć straty ciepła, warto jednak pokryć izolacją skrajną część stropu i dodatkową ściankę na poddaszu (a). Korzystne pod względem cieplnym jest też zaizolowanie ścianki kolankowej od środka (b).

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Isover

aktualizacja: 2017-05-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

mostek termiczny można zlikwidować masą aerożelową o grubości jedynie 1 mm a dającą taki sam efekt jak 10 cm styropianu.więcej masz na:www.izolacje-docieplenia.pl

Gość gosc44

09 Gru 2016, 19:10

@AnaLaoka myślę, że pisząc o tradycyjnych balkonach autor miał na myśli loggie. Ja takową posiadam, właśnie ociepliłem wszystkie ściany od strony balkonu styropianem (kleiłem go bez ściągania poprzedniej izolacji, użyłem pianokleju tytan 60 sekund, taki mi polecono i rzeczywiście ...

Gość Błażej

15 Sie 2016, 22:14

Jakie to są "tradycyjne balkony" w odróżnieniu od samonośnych lub wiszących? bardzo mi zależy, żeby w domu było ciepło, dlatego cały projekt konsultowaliśmy w centrum dociepleń naszej hurtowni . Ale nie pamiętam, żebyśmy mówili o balkonie, a raczej loggi, na którą ...

Gość AnaLaoka

29 Paź 2015, 10:40

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Wystartowała specjalna edycja programu Mistrzowie Izolacji ISOVER
Wystartowała specjalna edycja programu Mistrzowie Izolacji ISOVER Program partnerski Mistrzowie Izolacji to kolejna inicjatywa ISOVER skierowana do firm wykonawczych. W tym roku marka obchodzi 25-lecie obecności ...
Nowa aplikacja AntySmog od ROCKWOOL
Nowa aplikacja AntySmog od ROCKWOOL Firma ROCKWOOL Polska stworzyła darmową aplikację ROCKWOOL AntySmog, która przeprowadza symulacje korzyści, jakie przynosi ocieplenie domu.
Styczniowe targi BAU 2019 i premiera produktu Schöck Isolink typ TA-S
Styczniowe targi BAU 2019 i premiera produktu Schöck Isolink typ TA-S BAU to światowe targi architektury oraz materiałów i systemów stosowanych w budownictwie. Ich kolejna edycja odbędzie się w dniach 14-19 ...

Na co zwracać uwagę stosując polistyren ekstrudowany XPS?

Podczas stosowania XPS należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

polecane produkty i technologie

HYDROBEST - system natryskowej izolacji polimocznikowej

Hydrobest to natryskiwana, bezspoinowa folia hydroizolacyjna stosowana w przemyśle. Hydrobest jest dwuskładnikowym polimocznikiem (polyurea) wykorzystywanym głównie jako zabezpieczenie hydroizolacyjne i antykorozyjne. Jest wysoce odporny na przyspieszone starzenie atmosferyczne, termiczne i cechuje się dużą odpornością chemiczną.
Najbardziej znane marki
Wełna mineralna - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Ocieplenia - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Czytaj na tabletach gratis
Czas na Wnętrze Budujemy Dom T3 Młody Technik
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".