Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Sauna gotowa - doświadczenia użytkowników

Na początku chciałem ulokować saunę na poddaszu, ale po konsultacji z wykonawcą, okazało się, że "sauna nie lubi skośnych dachów"- mówi Piotr - doświadczony użytkownik sauny.
Montaż sauny na posadzce z płytek ceramicznych
Montaż sauny na posadzce z płytek ceramicznych
Zdecydowałem się na gotową saunę z narożnym wejściem
Zdecydowałem się na gotową saunę z narożnym wejściem
W saunie jednocześnie zmieszczą się 2 osoby leżące lub 4 siedzące
W saunie jednocześnie zmieszczą się 2 osoby leżące lub 4 siedzące

Parametry domu: budynek o powierzchni 150 m2, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem, rok budowy 2001.

Parametry sauny: sauna fińska dla 2–3 osób, ze świerku osikowego; wymiary: 194 x 175 x 199 cm; sauna z narożnym wejściem i trzema ławkami.

Piec: 7,5 kW z parownikiem.

Zasilanie: 3 fazy 400 V.

Decyzja: Firmę polecił mi brat, u którego sauna wykonana przez tę firmę działa od lat. Na początku chciałem ulokować saunę na poddaszu, ale po konsultacji z wykonawcą, okazało się, że "sauna nie lubi skośnych dachów".

Nie udało się na poddaszu znaleźć miejsca na typową saunę z katalogu czyli prostopadłościan. Pochylony dach "odsuwał" saunę na środek pomieszczenia i brakowało miejsca na prysznic i miejsca do wypoczynku.

Nawet wersja z sauną budowaną na wymiar "wsuwającą" się pod skosy nie dawała satysfakcjonującej przestrzeni, bo ławki pod skosami byłyby niewygodne. Poza tym pieca pod skosami nie wolno ustawiać, bo spali sufit.

Wykonawca doradził i przenieśliśmy saunę do piwnicy. Bez kłopotów wybraliśmy saunę "gotową". – Po miesiącu od zamówienia przyjechało dwóch panów i w 6 godzin postawili, posprzątali, nauczyli jak korzystać z sauny i pojechali.

Rady i przestrogi:

 • Zdecydowaliśmy się na piec z parownikiem, bo żona lubi delikatniejszą parową kąpiel – 60°C i 40–60% wilgotności, a ja lubię porządnie po fińsku – 80–90°C i sucho, ale z polewaniem kamieni.

 • Warto na etapie rozprowadzania instalacji w całym domu zdecydować gdzie umieścimy saunę i doprowadzić do niej "siłę" 400 V. My mieliśmy z tym problemy, ale ostatecznie elektryk się spisał.

 • Również podłoga wymagała interwencji, była betonowa, więc wykończyliśmy ją płytkami. Kratka odpływowa nie była potrzebna. Podłogę myjemy mopem.

 • Po 5 latach eksploatacji (średnio raz w tygodniu) jesteśmy zadowoleni. Żona mówi, że ma lepszą cerę, praktycznie się nie przeziębiamy.

 • Po pewnym czasie do prysznica dodaliśmy wiadro prysznicowe – to jest dopiero przyjemność, 20 litrów zimnej wody na głowę! Prawie jak przerębel! Warto!

 • Ponieważ sauna wykonana jest ze świerku skandynawskiego, więc listwy trochę popękały i drewno ściemniało. Gdybym jeszcze raz zamawiał saunę zdecydowałbym się na jodłę kanadyjską, bardziej mi się podoba i nie ciemnieje (widziałem w kilku hotelowych saunach).

 • Awarii w zasadzie nie mieliśmy. Raz kolega syna polał kamienie na piecu wiaderkiem zamiast chochelką i pękła grzałka – wymiana kosztowała 200 zł. Po kilku latach dokręciłem jedynie śruby w zawiasach drzwi i to wszystko. No i raz na kilka miesięcy papierem ściernym usuwam zabrudzenia.
Koszt budowy sauny: gotowa sauna Megiw 2018ESD z piecem i montażem 9500 zł.

Koszty eksploatacyjne: ok. 7 zł miesięcznie za energię elektryczną (przy korzystaniu z sauny średnio raz w tygodniu).

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2011-11-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Nie ma tematu, że "sauna nie lubi skośnych dachów".Sauna nie lubi radosnej twórczości architektów.Bo na projekcie się "zmieści"Sauna to piec (i wymogi bezpieczeństwa), ciąg komunikacyjny, lokalizacja ław.Skosy są jak najbardziej dopuszczalne, ale pod pewnymi ...

Sauna-Art

21 Lis 2015, 18:02

Cytat Pierwotnie miała być na ok.3-4 osoby, ale okazało się, że przy pewnym ścisku trochę więcej też wejdzie. Panie szerzej, panowie głębiej i wszyscy się zmieszczą! Nawet reklama wykonawcy.

retrofood

21 Paź 2015, 09:47

U mnie w domu saunę wykonywała firma, miała być na ok.3-4 osoby, ale okazało się, że przy pewnym ścisku trochę więcej też wejdzie. Całość jest przygotowana bardzo solidnie, więc myślę, że posłuży przez wiele lat.

Gość Radek30

21 Paź 2015, 09:33

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze