Budujemy Dom
Wnętrza / Wellness / Artykuły

Sauna - dlaczego warto ją mieć?

Korzystanie z sauny polega na przemiennym nagrzewaniu ciała i jego oziębianiu. Temperatura powierzchni skóry wzrasta w saunie do 40-41°C, co powoduje wzmożone wydalanie potu, a wraz z nim toksyn. Panie chwalą sobie takie kuracje ze względów kosmetycznych, a wszyscy zgodnie potwierdzają ich właściwości odchudzające.

Balia do schłodzenia ciała
Balia do schłodzenia ciała
(fot. Wandex)
Czas zażywania „suchej” kąpieli w saunie zależy od temperatury i wilgotności panujących w tym pomieszczeniu oraz od indywidualnych upodobań i kondycji użytkownika. Nie powinien być jednak dłuższy niż 8 – 15 minut. Następny etap to obowiązkowe chłodzenie ciała zimną wodą (pod prysznicem, w wannie lub w basenie).

Po chłodzeniu przynajmniej jeszcze jeden raz wchodzimy do sauny, chociaż cykl można powtarzać wielokrotnie, w zależności od naszego samopoczucia. Oczywiście, nie należy jednak przesadzać ani z liczbą pobytów w kabinie, ani bić rekordów czasu przebywania w niej. Kąpiel w saunie zawsze musi kończyć ochłodzenie ciała, żeby zahamować proces wzmożonego pocenia się. Potem relaks, najlepiej w pozycji leżącej. W sumie zajmie to ok. 1,5 godziny…

Informacje praktyczne - na co zwracać uwagę?

Potocznie sauną nazywamy kabinę lub zamiennie miejsce, w którym się ona znajduje. Kabinę sauny instaluje się w oddzielnym pomieszczeniu. Musi ono być jednak na tyle przestronne, aby oprócz kabiny można było w nim umieścić prysznic. Dobrze by też było, aby znalazły się w nim także fotele, a jeszcze lepiej leżanki oraz wieszak na ubrania.

Dobrze by przy saunie znalazły się fotele, a jeszcze lepiej leżanki oraz wieszak na ubrania.
(fot. Megiw)

Do pomieszczenia z sauną trzeba doprowadzić ciepłą i zimną wodę oraz zapewnić jej odpływ, a także pociągnąć instalację elektryczną do podłączenia pieca. Miejsce to musi mieć również dobrą wentylację. Jeśli znajduje się tam okno, zapewni ono dopływ świeżego powietrza, zaś wlot do kanału wentylacyjnego – dobrą jego cyrkulację.

Decydując się na saunę, trzeba pamiętać o starannym zaprojektowaniu wentylacji w kabinie. W czasie kąpieli musi być zapewniony stały dostęp świeżego powietrza oraz odprowadzenie ciepłego i wilgotnego. Brak wentylacji lub jej błędne wykonanie nie tylko pogorszy warunki kąpieli, ale może też doprowadzić do zawilgocenia kabiny lub przegrzania jej wewnętrznych elementów, a nawet do pożaru.

Sauna nie możne być podłączona bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Świeże powietrze powinno się do niej dostawać z pomieszczenia, w którym jest zainstalowana, i do niego też powinno być odprowadzane.

Kąpiel w saunie zawsze musi kończyć ochłodzenie ciała, żeby zahamować proces wzmożonego pocenia się
Aby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza w kabinie, pod piecem należy wykonać jego wlot, a wylot w suficie po przeciwnej stronie wylotu lub wysoko w ściance. Przy czym istotne jest, aby odległość między wlotem a wylotem była jak największa Wlot i wylot powietrza powinien mieć takie same wymiary.

Jeżeli zaplanowaliśmy kupno pieca z funkcją automatycznego zraszania kamieni, musimy doprowadzić do kabiny instalację zimnej wody. W podłodze kabiny (pod piecem) warto zrobić odpływ wody, zwłaszcza w saunie parowej.

Nadmiar wody będzie mógł swobodnie spływać do kanalizacji, co ułatwi sprzątanie pomieszczenia. Odpływ powinien być wyposażony w syfon, aby do kabiny nie przedostawały się nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Dla bezpieczeństwa powinno się zainstalować kratkę odpływu.

Zainstalowane w kabinie urządzenia elektryczne powinny mieć oddzielny obwód elektryczny, zgodnie z wymaganiami podanymi w instrukcji montażu i użytkowania, takimi jak zabezpieczenia różnicowo-prądowe, przewody o odpowiednim przekroju itp.

Akcesoria w saunie
(fot. Wandex)

Wszystkie prace związane z instalacją elektryczną należy powierzyć instalatorowi z uprawnieniami (SEP). Budując saunę, koniecznie trzeba zachować odstęp między ścianą pomieszczenia a kabiną – około 20 – 50 mm. Prawidłowo wykonana termoizolacja kabiny i wentylacja całego pomieszczenia, w którym została zainstalowana, zapobiegną gromadzeniu się pary wodnej na zewnętrznych jej ściankach.

Piec do sauny
(fot. Saunal)

Na rynku dostępne są piece o mocy od 2 do 20 kW, bez problemu więc dobierzemy model do kubatury pomieszczenia. Do wyboru są elektryczne piece tradycyjne i nowszej generacji, typu kombi. Piece tradycyjne nie mają wbudowanego generatora pary. Jeśli więc chcemy korzystać z kąpieli parowej, trzeba go dodatkowo podłączyć. Generator pary umieszcza się na zewnątrz kabiny (w odległości maksimum 15 cm od niej) i podłącza do niego zimną wodę.

Woda w generatorze podgrzewana jest do temperatury wrzenia, a powstająca para miedzianą rurką przedostaje się do kabiny. Wylot pary umieszcza się nad piecem. W najnowszych generatorach procesy napełniania parą, opróżniania i płukania zbiornika wody po zakończonej kąpieli są sterowane elektronicznie. Piece typu kombi mają fabrycznie wbudowany generator pary.

Wprawdzie są one droższe, ale oszczędzamy na zakupie i instalacji samodzielnego generatora. Ponadto piec kombi wyposażony jest w pojemnik na zioła, które poddane działaniu pary wydzielają przyjemny zapach. Instalując go możemy więc korzystać ze wszystkich rodzajów kąpieli: suchej, mokrej lub parowo – ziołowej.

Przy wyborze pieca do sauny, trzeba koniecznie sprawdzić, czy ma on wymagany w Europie znak CE. Warto też jeszcze przed zakupem przeczytać warunki gwarancji. Gwarancja na piece do sauny udzielana jest na ogół na 1 rok, ale niektóre renomowane firmy wydłużają ją nawet do 5 lat.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

ile to kosztuje???

Gość seba

18 Sty 2009, 16:25

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Sauna ogrodowa TALO
Sauna ogrodowa TALO Chęć obcowania z naturą inspiruje do tego, aby przenieść strefę wellness na zewnątrz. Wrażenie pierwotnego związku z przyrodą potęgują ...
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta
Sauna S1 marki KLAFS z nagrodą: Dobry Design 2016 - nagroda konsumenta Celem prestiżowego plebiscytu "Dobry Design" jest wyłonienie najciekawszych produktów z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Siłą przedsięwzięcia ...
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas
Domowa strefa relaksu z minibasenami Sundance Spas Sundance Spas to amerykańska marka działająca od 1978 r. jako producent luksusowych urządzeń SPA (nazywanych też: jacuzzi, minibaseny). ...
Najbardziej znane marki
Wanny i kabiny z hydromasażem - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze