Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Sprząt - kino i muzyka

Na wstępie uspokajam – o „wczoraj” będzie najmniej. Współczesne domowe salony stają się małymi salami kinowymi – przynajmniej takie ambicje i plany deklaruje duża część dorosłej populacji. Z kolei słuchanie muzyki, wbrew obawom, wcale nie ustało, tylko zmieniło swoje miejsce i styl, rozproszyło się między wiele różnych możliwości. Inaczej słucha audiofil, inaczej gospodyni domowa, inaczej internauta, inaczej student w metrze, inaczej na wakacjach…

Sprząt - kino i muzyka
 (fot. Samsung)
Przedstawienie sprzętu do kina domowego, mimo jego bujnego rozwoju w ostatnich latach, jest w gruncie rzeczy prostsze, bo wspólne dla większości zainteresowanych tym tematem. Opisanie krajobrazu sprzętu audio wymaga więcej miejsca, dokonania selekcji tematów i wybrania najlepszego punktu wyjścia. A skoro tak wiele roboty przed nami, więc jak najszybciej przejdźmy do rzeczy.

kariera empetrójki

Zacznijmy od sprzętu najprostszego i najmniejszego, a jednocześnie najbardziej popularnego – przenośnych odtwarzaczy, zwanych „empetrójkami”. Takie określenie powoli staje się umowne, gdyż najnowszej generacji przenośne grajki potrafią obsługiwać również bardziej zaawansowane pliki MP4 i bezstratne FLAC i AAC, co poprawia jakość dźwięku, jednak wciąż należy podkreślać fakt, że na ostateczne rezultaty brzmieniowe największy wpływ będą miały słuchawki. Gdy będą słabe, wówczas to one najbardziej staną na przeszkodzie i rozważanie strat wynikających z takiej czy innej kompresji nie ma wielkiego sensu.

 

Dlatego warto pomyśleć o dobrych słuchawkach jako czynniku tutaj decydującym – zresztą nie tylko o jakości dźwięku, ale także o wygodzie i… wyglądzie użytkownika. Stąd też wraz z rozwojem „empetrójek” odżyli wszyscy producenci słuchawek i wprowadzili do swoich ofert wiele nowych modeli, zwracających uwagę często odważnym projektem. Są słuchawki małe - douszne, i nawet wśród nich pojawiają się produkty ekskluzywne, nie należy jednak oczekiwać, że będą one w stanie zagrać tak dobrze, jak wysokiej klasy większe konstrukcje.

 

Generalnie im słuchawki większe, tym lepiej radzą sobie z przetwarzaniem niskich częstotliwości (czasami nawet aż za dobrze…), lecz nie jest to reguła ściśle obowiązująca – podobnie jak w przypadku zespołów głośnikowych. Ze względu na sposób budowy słuchawki dzielą się na otwarte i zamknięte, te pierwsze pozwalają na lepszą wentylację uszu, są więc w długim noszeniu mniej męczące, za to nie tworzą akustycznej izolacji między słuchającym a otoczeniem – zwłaszcza towarzystwo wokół słyszy co puszczamy, a my słyszymy ewentualne komentarze. To w gruncie rzeczy obopólnie korzystna wymiana idei, nie mówiąc o sytuacjach awaryjnych, w których warto mieć kontakt z rzeczywistością.

 

Słuchawki zamknięte dają lepszą izolację, najczęściej również mocniejszy bas, są używane głównie w studiach, ale nie tylko. Ważną, rozwijającą się, specjalną kategorię słuchawek tworzą słuchawki z układami redukcji hałasów zewnętrznych. Wbudowane miniaturowe mikrofony odbierają dźwięk zewnętrzny, na podstawie jego analizy generowany jest sygnał korygujący i dodawany do odtwarzanej muzyki. O dziwo, skuteczność takich inteligentnych układów już teraz jest znaczna. Zatrzymał się za to rozwój słuchawek bezprzewodowych, które kilka lat temu wydawały się mieć wielką przyszłość; osłabienie w tym segmencie jest jednak związane z przeniesieniem punktu ciężkości zainteresowania klientów i producentów słuchawek ze sprzętu domowego na sprzęt przenośny, ponadto transmisja bezprzewodowa pogarsza jakość dźwięku, jednocześnie komplikuje i podnosi cenę. „Odwiązanie” się od kabla w systemie domowym jest przyjemne, ale nie za wszelką cenę; w sprzęcie przenośnym praktycznie nie ma znaczenia.

 

Wśród samych przenośnych empetrójek, poza używaniem w tej roli różnych typów telefonów komórkowych, specjalną pozycję zdobył iPod, mający już za sobą kilka generacji i występujący w różnych odmianach i wersjach pojemności. Nie będziemy zajmować się nim samym, ale za jego pomocą wejdziemy już do systemu domowego, stacjonarnego.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2010”

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".