Budujemy Dom

Strefa magazynu / Wnętrza 2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dekoracja okna

Zapewniają nam wieczorem intymność i spokojny sen, gdy za oknem sypialni mamy uliczne latarnie, i chronią przed ostrym słońcem w upalny letni dzień. Zasłony i rolety to niezbędne elementy wyposażenia, które bywają także prawdziwą ozdobą wnętrza.

 Dekoracja okna

ZALETY TRADYCYJNYCH ROZWIĄZAŃ

Mimo ogromnej różnorodności dekoracji okiennych, wiele osób nie wyobraża sobie pomieszczeń bez klasycznych zasłon i firan. Sprawdzają się bowiem na wielu frontach – zasłaniają lub zaciemniają okno, dekorują, ocieplają wnętrze (nie tylko wizualnie). Poza tym oferta tkanin jest ogromna i bardzo ciekawa. Z łatwością dobierzemy takie, dzięki którym szybko zmienimy charakter wnętrza, a nawet poprawimy jego proporcje.

 

Zanim kupimy zasłony i firany, zastanówmy się, jak słoneczne są nasze pomieszczenia i jaką pełnią funkcję. W pokojach, w których okno wychodzi na północ lub wschód, sprawdzą się jasne zasłony z materiału przepuszczającego światło. Z kolei w oknach od strony południowej i zachodniej, idealne będą grubsze tkaniny w ciemniejszych kolorach. Weźmy też pod uwagę, że dobra izolacja okna od słońca, księżyca i ulicznych latarni konieczna będzie w sypialni. Nie bez znaczenia jest też widok z okna. Ładnego nie musimy kamuflować, ale jeśli za oknem mamy inny blok lub szarą ulicę, warto rozważyć, czy przytulności i urody wnętrzu nie doda firana o gęstym splocie, która nie zatrzyma słońca, ale za to rozmyje nieco widok na to, co jest przed budynkiem.

 

Na przejrzystość firan i zasłon ma wpływ nie tylko gęstość splotu i kolor, ale też marszczenia i drapowania. By tkaniny ładnie się układały, ich szerokość powinna być większa przynajmniej o 50% od długości karnisza (przy sutych marszczeniach może stanowić nawet trzykrotną jego długość).

fot. JVD

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Wnętrza 2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Wnętrza 2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".