Dwubiegowe schody z żelbetu i balustrada kosztowały 12 000 zł

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dwubiegowe schody z żelbetu i balustrada kosztowały 12 000 zł

Z precyzyjnym wylaniem żelbetowej konstrukcji, co jest ogromnie trudne, murarze poradzili sobie dobrze. Dolne stopnie od razu miały idealne wymiary, tylko w górnych trochę się rozjeżdżały - mówią Monika i Łukasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy dwubiegowe schody użytkują od 2011 r.

aktualizacja: 2022-01-11 08:26:54

Parametry domu: murowany, pow. 143 m2, dwie kondygnacje, wysokość dolnej 2,85 m.

Schody:

  • O szer. 101 cm, dwubiegowe ze spocznikiem na wys. 2/3 kondygnacji. 
  • Konstrukcja - żelbetowa, wykonana w stemplowanym szalunku. 
  • Stopnie - 11+6 szt. o wys. 17,5 cm, gł. 30 cm. Wykończone klejonym warstwowo drewnem merbau. 
  • Spocznik - o wym. 103 x 195 cm. 
  • Balustrada - o wys. 100 cm; z drewna i stali. 
  • Oświetlenie - 2 kinkiety oraz taśmy LED. 
  • Lokalizacja - w centrum domu, w salonie.
Wąska przestrzeń pod schodami
Właściciele zabudowali przestrzeń pod schodami, pozostawili tylko wnękę na wąską szafkę

Decyzja: Łukasz - choć w projekcie gotowym architekci narysowali schody ażurowe, woleliśmy oprzeć je na tradycyjnej formie z żelbetu. Nasi murarze sami dobrze ustalili wszelkie wymiary lanej konstrukcji. Później parkieciarz wykończył ją klejonym drewnem merbau, wycinając stopnice z... blatów kuchennych. To jego prosty pomysł! Blaty kupiliśmy w tym samym sklepie z drewnem egzotycznym, co parkiet merbau.

Podstopnice wykończyłem sam, przykleiłem resztki płyt gresu, którym wykończyliśmy część posadzek na parterze. Pod względem materiałów, schody są kontynuacją wystroju strefy dziennej. Nie chcieliśmy mieć w salonie, pod biegiem, wolnej przestrzeni, bo taka zawsze wygląda dziwnie, nie wiadomo jak ją wykończyć i tylko zbiera kurz. Zamknęliśmy ją ścianką, pozostawiając wąską wnękę na szafkę. Wykorzystaliśmy natomiast wyższą wnękę pod spocznikiem i urządziliśmy w niej spiżarnię z wejściem od strony aneksu gospodarczego przy garażu.

Dwa lata mieszkaliśmy bez balustrady, ale biegi są szerokie, więc czuliśmy się bezpiecznie - córka miała już wtedy 11 lat. Klejoną ramę balustrady stolarz również wykonał z drewna egzotycznego. Drewno zabejcował na odpowiedni kolor. Balustrada ma poprzeczki ze stali nierdzewnej, wygląda lekko. Nie widać na niej elementów montażu do schodów, ściany i stropu. Taśmy LED przykleiłem pod co drugą stopnicą. Dobrze oświetlają trakt góra- dół, zapalamy je łącznikiem schodowym.

Drewno na schodach
Drewno merbau ułożyli w salonie i na stopnicach, płyty gresu w holu i kuchni oraz na podstopnicach
Spocznik o wym. 103 x 195 cm jest wygodny w przenoszeniu sprzętu i mebli
Spocznik o wym. 103 x 195 cm jest wygodny w przenoszeniu sprzętu i mebli

Dwubiegowe schody - rady i przestrogi:

  • Monika: poprosiliśmy parkieciarza, żeby parkiet i stopnice z blatów kuchennych pomalował matowym dwuskładnikowym lakierem, bo takie zabezpieczenie drewna jest najwygodniejsze w późniejszym użytkowaniu. Nie chcieliśmy bawić się w olejowanie, woskowanie. Lakier jest twardy i wytrzymały, nie rysuje się. Myjemy go ciepłą wodą z delikatnym płynem. Po 7 latach na drewnie brak śladów zniszczenia, chociaż mamy psa i kota. Listwy, obrysowujące stopnie, stanowią skuteczną ochronę przed ochlapywaniem ścian podczas mycia schodów. Warto je mieć! Same schody są wygodne. Spocznik jest obszerny, a przestrzeń nad nim wysoka, więc możemy swobodnie obrócić na nim długie przedmioty i meble, na strychu przechowujemy np. meble ogrodowe i parasol.
  • Łukasz: z precyzyjnym wylaniem żelbetowej konstrukcji, co jest ogromnie trudne, murarze poradzili sobie dobrze. Dolne stopnie od razu miały idealne wymiary, tylko w górnych trochę się rozjeżdżały. Klejąc podstopnice, musiałem nanosić coraz grubszą warstwę kleju, niwelując zbyt dużą głębokość. W tych na poddaszu nawet podkładałem kawałek płyty g-k. Wykańczanie schodów nie było drogą przez mękę!
Elementy mocowania balustrady i taśma LED pod jedną ze stopnic
Elementy mocowania balustrady i taśma LED pod jedną ze stopnic

Koszty wykonania dwubiegowych schodów z balustradą:

  • Schody 8500 zł, 
  • Balustrada 3500 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Montaż schodów strychowych Fakro LWK
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!